Přeskočit na obsah

Arizonóza je nakažlivé onemocnění především plazů a ptáků, z domácích zvířat postihuje především krůty. Je to forma salmonelózy. Dospělí jedinci jsou bezpříznakovými bacilonosiči, nemocná krůťata hynou za příznaků netečnosti a průjmu, objevují se také příznaky postižení mozku a slepota.

Nemoc je přenosná i na člověka, nebezpečí hrozí dětem a dospělým s poruchou imunity.

Příčina nemoci

Původcem arizonózy je bakterie Salmonella enterica ssp. arizonae. Je to gram-negativní tyčinka vybavená bičíky umístěnými na celém povrchu buňky, takže je pohyblivá. Nijak zásadně se neodlišuje od ostatních salmonel či příbuzných bakterií z čeledi Enterobacteriaceae, jako je Citrobacter. Nezkvašují dulcitol ani inositol a většinou zkvašují laktózu, což je rozdíl oproti jiným salmonelám.

Bakterie netvoří spory a ničí jí vyšší teplota i všechny běžně používané dezinfekční prostředky. Ve vnějším prostředí ale dokáže přetrvávat delší dobu, v půdě výběhů může přežívat 6–7 měsíců, ve vodě pět měsíců a ve znečištěném krmivu až 17 měsíců.

Hostitelé

S. enterica ssp. arizonae není příliš vybíravá co se hostitele týče a nakazit se mohou různí savci a ptáci. Rezervoárem jsou plazi, především hadi. Na ně je tento druh salmonely adaptovaný a tito živočichové představují trvalý zdroj choroboplodných zárodků. Salmonely žijí v jejich střevě a až na výjimky u nich nezpůsobují žádné viditelné onemocnění.

Z domácích zvířat je arizonóza ekonomicky významným onemocněním u krůt, nakazit se může také kur domácí a kachna. Z domácích savců se nemoc přenáší na ovce, u kterých je arizonóza možnou, i když nepříliš častou, příčinou zmetání. Dalšími vnímavými živočichy jsou potkani i myši.

Arizonóza je zoonóza. Příznaky onemocnění se neliší od jiných salmonelóz.

Přenos

U domácích ptáků se arizonóza ve způsobu šíření a přetrvávání v hejnu neodlišuje od jiných salmonelóz, paratyfu. Dospělí ptáci jsou bacilonosiči, salmonely žijí v jejích trávicím traktu. Na další ptáky se šíří horizontálně přímým kontaktem nebo přes trusem znečištěnou potravu, vodu či podestýlku. Přenos probíhá bez omezení mezi různými vnímavými živočišnými druhy, takže chorobu můžou do chovu zavléci i divoce žijící zvířata, především plazi, ale i hlodavci nebo divoce žijící ptáci.

Vertikální přenos, tedy přenos přes vejce, je možný dvěma způsoby: salmonely mohou do vejce proniknout přímo ve vaječníku nebo ve vejcovodu, nebo proniknou přes vaječnou skořápku po znečištění vejce trusem.

Příznaky onemocnění

Násadová vejce s obsahem salmonel mají výrazně nižší líhnivost a u vylíhlých krůťat (či kuřat) jsou v prvních třech až pět týdnech věku zvýšené úhyny. Nemoc se šíří v líhni a v odchovně z vertikálně infikovaných mláďat na ta ostatní a celková mortalita dosahuje nejčastěji10–50 %.

Příznaky jsou nespecifické: nemocná krůťata posedávají na patách, jsou netečná, zimomřivá a slabá. Chuť k jídlu mizí, ale objevuje se průjem. Dosti časté jsou neurologické příznaky: ochrnutí končetin, motání se, třes hlavy, krutihlav. Úhyny jsou většinou rychlé, ale pokud ptáci přežívají delší dobu, nápadné jsou záněty oka: rohovka se zakaluje a přední oční komora nebo sklivec se vyplňuje sýrovitou hmotou. Taková krůťata jsou slepá.

Diagnostika

Arizonóza je septikemické onemocnění, podstatou choroby je sepse, otrava krve a zaplavení organismu choroboplodnými zárodky. Příznaky ani pitevní nález se příliš neodlišuje od jiných takových septikemicky probíhajících infekčních chorob.

Při pitvě je běžný nevstřebaný žloutkový váček vyplněný vodnatým výpotkem nebo žlutou sýrovitou hmotou. Játra bývají zvětšená a v jejich tkáni jsou bělavá tečkovitá ložiska nekrózy obvyklý je zánět vzdušných vaků, zánět osrdečníku, zánět a zakalení povrchu jater (perihepatitida), zánět pobřišnice, zánět slepých střev, která jsou vyplněná tuhým žlutobílým odlitkem a zánět mozkových blan. Vnitřní orgány obecně mohou být překrvené, slezina je zvětšená.

Nápadné jsou záněty očí. Ty mohou být jednostranné nebo oboustranné a objevují se u zvířat, která neuhynula rychle.

Podobné nemoci

Totožně se projevují i jiná onemocnění, především paratyf. U jednotlivých zvířat vypadá stejně i septikemicky probíhající infekce E. coli či jiná vážná bakteriální sepse.

Neurologické příznaky a hynutí způsobuje Newcastleská nemoc, podobně se může projevovat také aspergilóza a nebo nedostatek vitamínu E.

K rozlišení slouží laboratorní vyšetření – izolace a kultivace původce.

Arizonóza a její léčba

Chemoterapeutika zvolená podle citlivosti mohou snížit ztráty v odchovu.

Prevence

Rodičovská hejna krůt by měla být prostá onemocnění. K tomu slouží opakované testování, ustájení zvířat pod střechou mimo dosah divoce žijících zvířat, případně v zahraničí i vakcinace. Přenos případné infekce na krůťata omezuje také dezinfekce násadových vajec.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *