Léčba atopické dermatitidy psů
Atopickou dermatitidu psů nelze nikdy zcela vyléčit. Naopak, věkem se může horšit. Mnoho psích pacientů trpí vícero alergiemi zároveň a sekundární infekce kůže jsou časté.
Cílem je dlouhodobá kontrola zánětu, tlumení příznaků nemoci a udržení alergií na uzdě. Léčba je dlouhodobá, doživotní, často drahá a vyžaduje trvalé ošetřování a péči. Jakékoliv flákání či nepromyšlená snaha ušetřit může způsobit opětovné vzplanutí nemoci, která byla už téměř nebo zcela v klidovém stavu.
Na druhou stranu správně léčené zvíře může trvale žít s minimálními nebo žádnými příznaky nemoci.
K léčbě se používá kombinace opatření omezujících působení alergenů, celkově nebo lokálně léky proti svědění, tlumení bakteriálního a kvasinkového přerůstání nebo desenzibilizace. Co zabírá jednomu psovi nemusí pomoci jinému a někdy je potřeba delší dobu hledat, co funguje. Řízení léčby zvířete trpícího atopickou dermatitidou proto vždy patří do rukou veterinárního lékaře. Dvojnásob to platí u psů zapáchajících, olysalých, výrazně svědivých a u všech, jejichž diagnóza byla stanovena přes internet.
Co mohu udělat jako majitel?
Antibiotika a léky proti alergiím, ať už se jedná o JAK inhibitory (Apoquel), cyklosporiny (Equoral) a kortikosteroidy, ať už tablety nebo masti či spreje, jsou u atopického psa často nevyhnutelné, aspoň dočasně. Jejich užití se ale dá omezit nebo dávky snížit při využití dalších metod tlumení alergie, které má ve svých rukou majitel.
Krmivo
Jakmile diagnostika svědivého kožního onemocnění směřuje k podezření na atopickou dermatitidu, je dobré odlišit ji od alergie na krmivo. To se nejsnáze udělá pomocí tzv. eliminační diety. Pes se převede na krmnou dávku, která obsahuje jeden konkrétní zdroj bílkoviny a jeden konkrétní zdroj sacharidů. A to takový, který pes nikdy předtím nežral. Dieta se podává osm týdnů a je bezpodmínečně nutné vyloučit i všechny pamlsky, vadí i ochucené tablety.
Pokud svědění během té doby vymizí a po návratu k původní krmné dávce se vrátí, je to důkaz, že pes trpí alergií na krmivo či CAD + alergií na krmivo, kdy vyloučení alergenů z potravy sníží práh svědění pod klinickou úroveň. Taková zvířata by měla být na domácí hypoalergenní nebo komerční hydrolyzované dietě už napořád.
I ta alergická zvířata, kterým eliminační dieta nepomohla, potřebují výborně stravitelné, kvalitní krmivo. Barevné levné granule jim nestačí.
Pomáhá také dlouhodobé podávání nenasycených mastných kyselin.
Vyhnutí se alergenu
Zní to logicky, ale není to úplně jednoduché. Některým vzdušným alergenům, jako jsou kočky nebo šváby, se vyhýbat lze. Domácí roztoči se už dají jen tlumit ve svém počtu a to stejně, jako při alergii člověka. Pylům se lze vyhnout těžko, pes by ale neměl běhat ve vysoké trávě a být venku, když se seká.
Alergeny pronikají do těla přes kůži a z toho vyplývá snadný způsob jejich omezení: denní sprchování vlažnou vodou. Navíc i tohle samo osobě tlumí svědění. Voda ale nesmí být horká, to naopak svědění zhoršuje.
Koupání
Kromě vlažné vody je dostupných mnoho různých šamponů, které při tlumení alergie mohou udělat výbornou službu. Preventivně se používají obvykle dvakrát týdně.
Šampony mají různé složení a podle toho různě působí. V zásadě mohou mít několik vlastností:
- Zvlhčující šampony – obsahují kyselinu mléčnou, glycerín, etylenglykol nebo močovinu, pomáhají udržet vlhkost v atopické pokožce
- Šampony proti svědění – obsahují ovesnou mouku, škrob, tlumí svědění
- Antiseptické šampony – nejčastěji obsahují chlorhexidin, působí antibakteriálně
- Antifungální šampony – obsahují ketokonazol nebo mikonazol, likvidují kvasinky
- Šampony proti mazotoku a lupům – se sírou, kyselinou acetylsalicylovou nebo dehtem
Mnoho šamponů má víc funkcí najednou, může být zároveň zvlhčující a protisvědivý, nebo zvlhčující a antiseptický, nebo antiseptický a antifungální a tak podobně.
Celková péče o tělo
Po koupání nebo sprchování je vždy potřeba pořádně vysušit, hlavně uši, kožní záhyby, tlapky. Rozmočená zapařená kůže nebude zdravá. Tomu pomáhá pravidelná péče o srst. Dlouhosrstí psi s atopickou dermatitidou budou šťastnější ostříhaní na krátko, psy s hustou podsadou je možné prostříhat. U hrubosrstých psů dráždí kůži trimování, radši se mu vyhnout.
Meziprstí a vstup do zvukovodu je vhodné udržovat bez chlupů. Uši potřebují také pravidelnou péči, vyčištění dvakrát do týdne a kontrolu, jestli se nerozvíjí zánět zvukovodu.
Denní kartáčování měkkým kartáčem odstraňuje mrtvé chlupy a alergeny a také pomáhá udržovat kůži čistou a bez svědění.
Prevence zablešení
Případné bleší kousnutí může snadno překonat práh svědění u stabilizovaného pacienta. Proto by psi s atopickou dermatitidou neměli zůstat bez preventivního ošetření proti blechám. Vzhledem k častému koupání jsou nejlepší přípravky ve formě tablet.
Je desenzibilizace lék na atopickou dermatitidu psů?
Desenzibilizace má určitě svoje místo v tlumení alergie, ale to lék, který by vyléčil. Většina psů se „jen“ zlepší a je možné snížit dávky jiných léků. Jen někteří si užijí úplného, aspoň dočasného utlumení alergie, bez další terapie a u některých nezabere téměř vůbec. Desenzibilizace je také dlouhodobý proces, může trvat až rok, než se objeví zlepšení a vakcínu pes dostává do konce života.
Atopická dermatitida psů a chovnost
Atopická dermatitida je geneticky podmíněné onemocnění, o tom není sporu. Nemocný pes ani jeho nejbližší příbuzní do chovu nepatří, ale ve skutečnosti na to většina chovatelů ohledy nebere a u predisponovaných plemen může být nemocná většina zvířat.
Dobrý den, mohu se zeptat, jaké zdroje jste k tomuto článku použila?
Děkuji za odpověď
A practical guide to canine dermatology, Nemoci psa a kočky, Small animal dermatology, Small animal dermatology secrets. A pár dalších věcí, jako poznámky ze seminářů a webinářů.
MVDr. Ježková
Prosím o radu. Máme 11 letou fenu němec.ovčáka .Již delší dobu má problém kdy se hrozně drbe a v oblasti břicha ,vnitřní strany stehen a vpod paží .Utvořila se tmavo šedá barva kůže a zhrubla.Fena většinu času tráví doma.Krmíme granule jehněčí s rýží.Občas dostane kuřecí maso.Hrozně jí to trápí.Prosím ,zda by bylo možné poradit co s tím.U veterináře jsem s ní byla a bylo doporučeno …omývat 2krát týdně desinf. mýdlem a dostala kortikojdovou injekci.Nevidím žádné zlepšení.Proto Vás prosím o Váš názor.S pozdravem Sochorová Jana
Dobrý den,
Jak vidíte z rozsahu článku, na který reagujete, není to vůbec jednoduché ani v případě, že už víte, že se jedná o atopickou dermatitidu, což ve vašem případě ani není jednoznačné. Může se to být také svrab, bakteriální infekce kůže, hormonální porucha a následná infekce kůže, alergie na krmivo nebo i kontaktní dermatitida. Nedá se poradit nic jiného než obrátit se znovu na veterináře, nebo na veterinárního dermatologa, zdiagnostikovat to a pak vymyslet další postup.
S pozdravem,
MVDr. Tereza Ježková