Chlamydióza koček

by MVDr. Tereza Ježková
3 minuty k přečtení

Chlamydióza koček je nemoc horních cest dýchacích koček, která se projevuje především rýmou a zánětem spojivek. Patří mezi několik nemocí, které se běžně nazývají kočičí rýma nebo kočičí chřipka. Je to poměrně častá nemoc, zodpovědná za 5–30 % všech případů rýmy koček.

Chlamydióza koček není vážné onemocnění, ale bývá dosti úporné. Mírné formy samovolně odezní do několika týdnů. Při infekci komplikované jinými bakteriemi může zánět spojivek poškodit oko a neléčené infekce mohou přetrvávat dlouhé měsíce.

Kočičí chlamydie jsou také možným původcem mírných infekčních zánětů spojivek u lidí.

Příčina chlamydiózy koček

Původcem chlamydiózy koček je bakterie Chlamydophila felis. Je to gramnegativní bakterie se zvláštním životním cyklem, ve kterém se střídá infekční, avšak neaktivní forma, tzv. elementární tělísko, a metabolicky aktivní forma, která parazituje uvnitř buněk, retikulární tělísko. Množí se v buňkách sliznic, především ve spojivce.

Ve vnějším prostředí není Chlamydophila felis příliš odolná, ničí ji běžné čistící a dezinfekční prostředky, vysoké i nízké pH, při 50 °C hyne během 30 minut. Při pokojové teplotě však vydrží infekční několik dní.

Přenos chlamydiózy

Chlamydióza koček se přenáší přímým kontaktem mezi kočkami. Zdrojem infekce jsou především výtoky z očí, ale chlamydie jsou vylučovány také hlenem z nosu nebo z pohlavních cest. Vyloučený není ani přenos nepřímý, přes kontaminované předměty, zvláště tam, kde žije na jednom místě hodně koček.

Velká část infikovaných zvířat jsou bacilonosiči bez příznaků, na první pohled zdravé kočky, které však roznášejí infekci.

Inkubační doba

Inkubační doba nemoci je 2–10 dní dlouhá.

Jak se chlamydióza koček projevuje

Chlamydióza koček začíná jako zánět spojivek s vodnatým výtokem, který začíná na jednom oku a do týdne se většinou přesune i na druhé oko. Přechodně se v počátku onemocnění může objevit horečka a nechutenství. Podčelistní mízní uzliny bývají zvětšené.

K zánětu spojivek se může přidat vodnatá rýma s kýcháním a vodnatý výtok z očí se postupem času mění na hlenovitý až hlenohnisavý. Při sekundární infekci začne spojivka hnisat. Hnisavý zánět může způsobit vznik rohovkového vředu.

Infekce chlamydiemi též může probíhat zároveň s herpesvirózou nebo kalicivirózou. To jsou další nemoci, které způsobují rýmu koček. Nekomplikovaná chlamydióza trvá u koťat 2 až 6 týdnů, u dospělých koček do 14 dnů. Mnoho koček zůstává bez klinických příznaků.

Poruchy plodnosti

Infekce chlamydiózou bývá spojována s poruchami plodnosti. Nemoc může vyvolat neplodnost, potraty nebo smrt novorozených koťat. U sajících koťat může vzniknout zánět spojivek v neotevřených očích, který se projevuje opožděným otevřením očí nebo vyklenutím zalepených očních víček tlakem zánětlivého sekretu.

Chronická chlamydióza koček

U chronické chlamydiózy příznaky zánětu spojivek přetrvávají déle než osm týdnů. Spojivky jsou zarudlé a výtok vodnatý. Kočky, které jsou dlouhodobými nositelkami chlamydií, mohou trpět i opakovanými záněty spojivek. Ty se vracejí při stresu nebo při jiném oslabení organismu. Takové záněty obvykle trvají 5 až 15 dní.

Výskyt chlamydiózy v populaci koček

Protilátky proti chlamydiím má až 45 % venkovských koček, obecně se s chlamydiemi někdy setkalo 5–10 % neočkovaných koček a chlamydie se vyskytují u 11–32 % koček s rýmou nebo zánětem spojivek. Onemocní především koťata ve věku 5 až 12 týdnů. Kočky starší dvou let jsou mnohem odolnější vůči infekci.

Stanovení diagnózy

Je téměř nemožné rozeznat chlamydiózu od ostatních nemocí projevujících se jako kočičí rýma jen podle klinických příznaků, zvláště poté, co obraz nemoci změní sekundární bakteriální infekce. Protože chlamydióza vždy postihuje spojivku, dá se víceméně vyloučit u koček, které mají pouze rýmu, bez postižení očí. Naopak podezření na chlamydiózu vzniká v případě častých či přetrvávajících zánětů spojivek.

Podobné příznaky způsobuje mnoho jiných choroboplodných zárodků: Již zmínený herpesvirus, a kalicivirus, dále reoviry, nebo mykoplasmata. Definitivní diagnóza se proto určuje v laboratoři pomocí metody PCR z výtěru ze spojivky.

Léčba chlamydiózy koček

Chlamydiózu lze dobře léčit antibiotiky. Lékem volby je doxycyklin, zabírá také potencovaný amoxicilin, fluorochinolony, makrolidy nebo linkosamidy. Nejlepší je celková léčba, doplněná oční mastí nebo umělými slzami, protože zvlhčení povrchu rohovky ulevuje od pocitu pálení a řezání. Léčba doxycyklinem by měla trvat aspoň čtyři týdny, aby se nemoc nevrátila.

Prognóza je velmi dobrá, kočky se zcela vyléčí.

Ochrana proti nemoci

Šíření nemoci zabraňují základní opatření jako je dezinfekce a karanténa. V zamořených chovech lze preventivně odstavovat koťata už v pěti nebo šesti týdnech věku a dochovat je odděleně od chovných zvířat. To společně s dezinfekcí zabrání nakažení koťat od dospělých koček. Proti chlamydióze je také možné chránit kočky očkováním.

Články ze stejné kategorie

6 komentářů

Avatar
Nemoc oci 23.3.2020 - 10:28

Dobrý den. Můj kocour ma zarudle kolem obou oci . Krvave strupky na spodních vickach . Nevíte co by to mohlo být? Měl i strub v nose. Klidně poslu i fotku . Jinak se chová normálně i vidí jen ho to určitě svedi škrábe se o nábytek . Prosím napište mi . Děkuju Ladislav Macháček. Můj email je Ladislawmachacek@seznam.cz Klidne poslu i foto.

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 27.3.2020 - 9:46

Dobrý den,

pokud má váš kocour popisované zdravotní potíže, potřebuje naživo vyšetřit u veterináře, nelze stanovit diagnózu podle fotografie.

S pozdravem,

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Lenka 15.1.2021 - 20:16

Dobrý den,moje kočce teče z pravého oka.nevite čím to může být?kapu ji oči ocu-flash a nepomáhá to.muzete mi poradit.diky Lenka

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 23.1.2021 - 10:08

Dobrý den,

pokud během jednoho či dvou dnů nepomůže domácí léčba, je potřeba vyhledat vyhledat veterinárního lékaře.

s pozdravem,

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Kocouři- nemoc očí a dýchacích cest 9.10.2021 - 19:19

Dobrý den, píši o kočkách známých. Jedná se o dospělého kocoura a dorůstající kotě. Kocour má řadu let hnědý, občas zelený výtok z očí, zdá se že i trochu zduřelé tváře, občas kýchá a dokud byl v domě, snažil se všemožně otírat si tvář. Kotě se zdálo dosud zdravé, ale před několika týdny se mu zahlenilo jedno oko, pak druhé, po krátkém zlepšení nyní vypadá hrozně, kašle, snaží se dostat do domu, je chladný, oči má plné hlenu, napůl zakryté třetím víčkem, které je narudlé. Známí je mají rádi, starost klasická venkovní, jako u spousty babiček. Kočky dostávají suché granule a mléko 🙁 včetně masa, mají přístup k čisté přírodní vodě, přístřešku a jsou na volno po okolí. Dům a okolí je čisté, žádná skládka. Asi zanedbané onemocnění z venkovních parazitů, nachlazení (?) Nevím, jestli s nimi páníčci byli u veterináře, nebo zda se ten stav řešil do vyléčení, ale ráda bych jim pomohla. Nevím, zda mohu nakládat s kočkou, která mi nepatří bez jejich souhlasu a známí se asi jen tak přemluvit nedají, ale zkusím jim s kočkami pomoci. Prosím o radu, je vyšetření neprodleně nutné (kocour je zachráněný Mainský mývalí z množírny a sama paní prozradila, že byl problém ho u veterináře udržet), či je možné sehnat volně dostupné antibiotikum? Děkuji moc, M

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 10.10.2021 - 14:39

Dobrý den,

minimálně potřebujete vyšetření klinické. Na dálku antibiotika předepsat nelze a volně prodejná také nejsou.

Veterináři je celkem jedno, v jakém vztahu je de facto majitel zvířete a člověk, který zvíře přinese a za vyšetření platí. Pokud chcete pomoci, tak se jako reálné snad jeví prostě známým nabídnout, že to zařídíte a zaplatíte, tomu se většinou lidi nebrání.

S pozdravem

MVDr. Ježková

Odpovědět

Okomentovat

Stránky používají cookies. Předpokládáme, že vám to nevadí. Souhlasím