Přeskočit na obsah

Čmelíkovitost, dermanysiáza, časteji prostě napadení čmelíky či „čmelíci!“ je výskyt parazitických, krev sajících roztočů v chovu ptáků, nejčastěji drůbeže, ale i holubů nebo ptáků okrasných, především ve venkovních voliérách. Je to úporný, vážný problém, postihující malochovy i velkochovy. Ve velkochovech je čmelík ekonomicky nejzávažnějším vnějším parazitem drůbeže.

Původcem čmelíkovitosti u domácích ptáků je především čmelík kuří, ale na drůbeží škodí také čmelíkovec ptačí. Parazité mohou pokousat i člověka, psa nebo kočku.

Čmelík kuří

Nakrmený čmelík kuří
Nakrmený čmelík kuří měří asi 1 mm a má červenou barvu.
Zdroj: Wikimedia Commons

Čmelík kuří, lat. Dermanyssus gallinae, je vnější parazit hrabavé drůbeže, holubů, exotických i volně žijících ptáků. Živí se krví svých hostitelů. Trvale se na nich ale nezdržuje.

Životním prostředím čmelíka kuřího jsou různé škvíry a skuliny, v kurnících se skrývají také na spodní straně hřadů. Milují zvláště dřevěné kurníky a holubníky, kde je takových skrýší hodně, ve velkochovech jsou větším problémem při chovu na hluboké podestýlce, než při chovu nosnic v klecích.

U divokých ptáků zamořují jejich hnízda a dutiny, ve kterých se hnízda nacházejí. Nachází především v hnízdech vrabců, špačků a holubů skalních.

Čmelík kuří připomíná vzhledem klíště, ale je mnohem menší. Nenasátý čmelík je tak malý, že je pouhým okem sotva patrný – dosahuje velikosti jen 0,4–0,7 mm. Má ploché a široké tělo kryté nerozděleným hřbetním štítkem, osm párů dlouhých končetin a chelicery jsou přeměněné na dlouhý bodcovitý orgán sloužící k probodávání pokožky a sání krve. Samičky jsou větší než samečci. Hladový čmelík je běložlutý až šedý. Nakrmený čmelík má zadeček plný krve, takže je jednak větší, až 1,5 mm, čímž se stává viditelný, ale hlavně krev mu dává tmavočervenou až černohnědou barvu.

Životní cyklus čmelíka kuřího

Samičky snáší oválná, bílá vajíčka do různých skulin a spár, do hnízd a v blízkosti hřadů či jiných míst, kde ptáci v noci odpočívají. Snáší jich několik najednou a každé snůšce předchází sání krve. Celkem za svůj život může jediná samička čmelíka naklást až 100 vajíček.

Ta se rychle vyvíjejí a při vhodné teplotě se za dva až tři dny vyklube šestinohá larva, která nesaje krev, ale už další den se svléká a přeměňuje na osminohou protonymfu. Ta již vyhledává hostitele a potřebuje se nasát krve, aby se mohla další den opět svléknout a změnit se na deuteronymfu. Ta opět saje krev a naposledy se svléká v dospělého jedince. Při teplotě 25–30 °C celý životní cyklus trvá jen týden, takže počty roztočů strmě rostou.

Čmelík kuří hledá hostitele a saje na něm v noci. Během dne se na ptácích prakticky nevyskytuje, jen při extrémně silném zamoření. Bez hostitele a tím pádem bez potravy vydrží velmi dlouho, až 34 týdnů.

Čmelíkovec ptačí

Čmelíkovec ptačí pod světelným mikroskopem
Čmelíkovec ptačí
Zdroj: Wikimedia Commmons

Čmelíkovec ptačí, lat. Ornithonyssus sylviarum, je mezi chovatelskou veřejností prakticky neznámým škůdcem, ale není to tím, že by neškodil, ale tím, že se plete se čmelíkem. V zámoří je dokonce jako parazit drůbeže významnějším škůdcem než čmelík kuří. Vyskytuje se v celém mírném pásmu.

Spektrum hostitelů je stejně široké a různorodé jako u čmelíka, cizopasí na hrabavé drůbeži, holubech i ptácích chovaných ze záliby, především pěvcích z venkovních voliér. Z divoce žijících ptáků je jeho hostitelem především vrabec domácí, stehlík, červenka, špaček nebo havran polní.

Čmělíkovec ptačí je drobný roztoč podobající se čmělíkovi. Je poněkud větší, průměrná velikost je 0,4 x 0,8 mm a může dosahovat délky až 1 mm. Barva hladového parazita je šedobílá, po nasátí je tmavě červený. Tělo je ploché, hodně chlupaté,  s osmi páry dlouhých končetin. Chelicery jsou protažené a hladké, přizpůsobené k sání krve. Rozdílnost tvaru chelicer a hřbetního štítku jsou rozlišovacími body k odlišení od čmelíka.

Prakticky se ale od čmelíka odlišuje především preferovaným místem k životu. Čmelíkovec tráví celý svůj život na hostiteli a na ptácích se vyskytuje i ve dne–a samozřejmě také v noci. Samičky kladou vajíčka do prachového peří. Další vývoj je stejný jako u čmelíka, ale je ještě rychlejší a je ukončen za 5–7 dní.

Fakt, že hostitele neopouští, z něj dělá významného škůdce i v klecových chovech. Na druhou stranu bez hostitele přežije je několik málo týdnů, nanejvýš dva měsíce.

Přenos

Čmělíci i čmelíkovci se do chovů nejčastěji dostanou kontaktem chovaných ptáků s těmi volně žijícími, mechanicky roztoče přenášejí také hlodavci. Stejně tak se parazité snadno roznášejí proložkami na vejce nebo samotnými vejci, to platí hlavně pro čmelíkovce, kteří často lezou po skořápce vajec. Dále se šíří přepravkami nebo použitými kurníky či odchovnami nebo i přímo lidmi, pokud jeden člověk navštíví postupně několik chovů. Čmelíkovec snadno přelézá z jednoho ptáka na druhého.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 14 Průměrně: 4.7]
Stránky: 1 2 3

51 komentářů na “Čmelíkovitost”

  1. Avatar

    Dobrý den
    Ve svém článku https://zverolekarka.com/cmelikovitost/ zmiňujete Exzolt. Nikde jsem ho nenašel prodávat. Můžete mi, prosím, poradit, kde ho mohu sehnat?
    Děkuji

  2. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    jen a pouze od veterinárního lékaře.

    MVDr. Tereza Ježková

  3. Avatar
    čmelík kuří

    Dobrý den,
    slyšela jsem o přípravku na čmelíky kuří, který se kape do vody z reportáže Receptáře. Název je pravděpodobně Fluramel.
    Na internetu jsme nic takového nenašli.
    Prosím o vaši radu.
    Děkuji

  4. Avatar

    Dobrý večer, vůbec nic nepíšete o tom, co dělat, když čmelíci(pravděpodobně larvy) přeskočí na člověka. Naše vnučka tu byla teď u nás týden a velmi ráda pozorovala slepice a také přehrabovala slámu ve snášedle. Je jí 5 let. Snacha teď u ní objevila čmelíky (tedy pravděpodobně larvy) ve vlasech v týle. Velmi pracně ji jich zbavovala. Zajímalo by mne, zda u člověka (tedy vnučky) může proběhnout celý koloběh vývinu larvy v dospělého parazita. Zda je možný přenos z člověka na člověka (tedy na jiné děti) a zda vnučku ještě nějak jinak, než že ji to svědí a škrábe, neohrožuje? Samozřejmě kurník vyčistíme, vyměníme podestýlku atd. Co byste, prosím, ještě doporučila? Moc Vám děkuji. Marie.

  5. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    čmelík je velice malé, velice malé zvířátko a jeho nedospělá stadia nemáte šanci vidět pouhým okem. Pokud má vnučka ve vlasech na týla „larvy“, nejpravděpodobnější vysvětlení je veš dětská.

    MVDr. Ježková

  6. Avatar

    Dobrý den,
    mám podobný dotaz jako paní Marie Z. Asi dva dny jsem si myslela, že mám vši. Objevovalo se svědění hlavy. Bylo to ale zvláštní, občas mi po pažích běhalo malinké hbité cosi, podobné klíštěti jen světlé béžové barvy. Potom jedenkrát došel manžel z kurníku a byl tímto úplně obsypán. Takto jsme zjístili čmelíky. Zdi kurníku byly jimi pokryté. Manžel kurnik vyčistil, vypálil atd. Jenže ja se škrábu stále a občas po mě běhají potvůrky. Je to příšerné! A navíc se nám rozjely doma vysoké horečky a trávicí potíže a půl roční miminko se nám osypalo červenými pupínky. Zajímá mě, jak se čmelíků zbavit a zda je možné aby mohl za tyto naše zdravotní potíže?
    Děkuji za odpověď.

  7. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    čmelíci na člověku jsou jen otrava. Nedokáží se na člověku množit. Pokud problém trvá, problém trvá v kurníku, to, co popisujete, je masivní invaze.

    Ale horečku ani trávicí problémy čmelíci způsobit nedokáží.

    MVDr. Ježková

  8. Avatar
    Radka Lukášová

    Dobrý den, jaká je prosím ochranná lhůta na vajíčka, když použiji k dezinfekci kurníku „Čmelíkostop Rebel“? Moc děkuji za odpověď.

  9. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    pokud přípravek použijete pouze na kurník v nepřítomnosti slepic a pustíte je bydlet teprve po vyvětrání, OL na vejce není žádná.

    MVDr. Ježková

  10. Avatar
    Jana Hynková

    Dobrý den, po několika letech obnovuji chov králíků. Mám objednaná odstavená králíčata. Jednu králíkárnu mám navíc ve výběhu u slepic a v době, kdy jsem v nich neměla králíky, tak jsem je využívala pro kvočky a následně kuřata, takže čmelíci se mi do nich také dostali. Moje otázka zní, zda čmelíci „jdou“ i na králíčata a králíky, jedná se o malé plemeno, možná i to ještě menší zakrslé do 1 kg. Předem Vám děkuji za odpověď.

  11. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    hladový čmelík nepohrdne ani krví savců.

    S pozdravem

    MVDr. Ježková

  12. Avatar
    Věra Uhrová

    Dobrý den,
    prosím o radu, v dubnu jsem zakoupila 6 slepiček Dominant a kohouta. Kohout má záda jak ožrané od molů, polámané peří na křídlech a ocase,kůži na ocase,kloace a hrudní kosti začervenalou.Pohazuje hlavou, Postříkala jsem ho již 2x Arpalitem neo, 2x prosypala Ekosip křemelinou,ošetřila Jodisolem,suchý hřeben namastila měsíčkovou mastí, oddělila ho od slepiček a jaksi se nelepší.Včera jsem mu vytáhla zbyteček brka z ocasu,byla v něm krev.
    Může jít o perožrouta? V místě není veterinář se specializací na drůbež.
    (není oklobaný od slepic,ty se nenudí,peří se nikde nepovaluje,v hnízdě mají ořechové listí a bylinky,krmím směsí šrotovanou,brambor,kopřiva,večer namočenou pšenici,výběh – celý sad-samý kráter od popelení,kurník uklízím max za dva dny, …)
    Pomůže Bio kill kožní sprej? Prý není na slepice.
    Děkuji moc za radu,Uhrová

  13. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    nepodařilo se mi nikdy zjistit, co konkrétně má být ten perožrout. Zdá se, že je to chovatelská latina, obecné pojmenování, taková nic neříkající příčina jakýchkoliv problémů s opeřením.

    Všenky jsou vidět pouhým okem. Různé typy svrabu, tam bych čekala postižení více kusů. Pokud si mohu troufnout na diagnózu na dálku, tak ho zobou slepice. Oddělení nepomůže ze dne na den, růst peří trvá delší dobu.

    Arpalit neo má stejné složení jako Bio kill.

    S pozdravem

    MVDr. Tereza Ježková

  14. Avatar
    Eva Kosíková

    Dobrý den,
    manžel postříkal slepice neostomosanem do peří, přinesl si ho od veterináře. Nyní zjišťujeme že neostomosan není určen na potravinová zvířata. Jaká je tedy ochranná lhůta na vejce či maso není nikde uvedeno.
    Poradíte za jak dlouho, pokud vůbec ještě někdy je možno vejce i maso konzumovat?
    Děkuji za odpověď

  15. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    na to se těžko odpovídá, záleží na tom, jak moc byly postříkané (na dávce). Obecně ale platí, že OL na maso je 28 dní a na vejce 7 dní. Ovšem v případě pyrethroidů obecně mohou být rezidua ve vejcích přítomná i po šesti týdnech a déle, opravdu záleží na té dávce.

    S pozdravem,

    MVDr. Ježková

  16. Avatar
    Eliška Švecová

    Dobrý den,
    bojujeme se čmelíky už skoro půl roku pomocí preparátů bez ochranné lhůty z veteriny, zatím neúspěšně. Teď budeme zkoušet čistění a dezinfekci slepičího příbytku dle Vašich informací opalem a dezinfekcí. Nemáte zkušenost s dezinfikováním slepičího domečku pomocí včelařského přípravku na bázi jódu, který se používá při čistění včelích úlů? Mohl by splnit funkci i proti čmelíkům? A ještě bych se zeptala, nemocné slepičky sousedí s psí voliérou, ale pes nosí antiparazitní obojek. Chrání takovýto obojek psa i před čmelíky? Zatím nevypadá, že by trpěl čmelíky – žádné vrtění, neklid, drbání jen normálně. Vůbec nás možný přenos nenapadl.
    Děkuji Vám za přínosný a obsáhlý článek a předem děkuji za odpověď.
    Hezký den

  17. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    proti čmelíkům nepomáhá dezinfekce, musí to být něco s účinkem proti hmyzu (dezinsekce) a to jod není.

    čmelíci na jiná zvířata než na ptáky jdou ve větším počtu jen, když nemají k dispozici ty slepice. antiparazitní obojek bude mít jen omezenou účinnost, rozlézající čmelíci si nevybírají psa k lezení schválně, spíš je to objekt, co je k dispozici.

    MVDr. Ježková

  18. Avatar

    Dobrý den paní Ježková, chtěla bych se zeptat jestli se domníváte, že stačí kurníky a voliery vystřikat parním čističem obyčejnou vodou? Domnívali jsme se, že nás trápí vsenky, ale vzhledem k tomu, že se párazit nachází v oraz dne volieře, předpokládáme, že se jedná o čmeliky.
    Děkuji Mališová

  19. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    na čmelíky je obyčejná voda krátká a horká pára se nemusí dostat do všech škvír, kde jsou čmelíci ukrytí.

    MVDr. Ježková

  20. Avatar

    Dobrý den, začala jsem pracovat
    v drubežarně a potvůrky mě pěkné koušou. Chtěla bych se zeptat, co mám proti tomu udělat. Děkuji moc za odpověď

  21. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    V drůbežárně pracuju také a jsem čmelíkový magnet a výborná brzká detekce jejich výskytu. Udělat nemůžete vůbec nic, jedině informovat zootechnika. Dají se i za provozu dělat různé nástřiky a opatření k tlumení.

    Pro lidi je jediná volba, vydržet a těšit se do sprchy. A neberte s sebou na drůbežárnu nic, na čem byste čmelíky mohla odnést dom.

    MVDr. Ježková

  22. Avatar

    Dobrý večer,chcel by som sa opýtať pani doktorky Ježkovej ako podávať Exzolt v pitnej vode?Kolko ml na litej vody?nikde som to nenašiel.Ďakujem.

  23. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    tak jak to máte v příbalovém letáku. V množství vody, kterou ptáci vypijí během jednoho dne. To množství záleží na vašem chovu.

    MVDr. Ježková

  24. Avatar

    Dobrý den,
    Prosím když použiji Neostomosan na postřik kurníku a ne na slepice, vztahuje se na vajíčka také OL? Děkuji za odpověď

  25. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    pokud přípravek používáte pouze na prostředí, mimo přítomnost zvířat a pak kurník necháte vyvětrat, než tam slepice pustíte, žádná OL se na živočišné produkty nevztahuje.

    S pozdravem

    MVDr. Ježková

  26. Avatar

    Dobrý den.

    Do popeliště nebo do podestýlky v kurníku stačí dát obyčejnou křemelinu, nebo to musí být potravinářská?

    Děkuji.

  27. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    do popeliště je to celkem jedno, spíš vybírejte podle frakce. Když je příliš jemná, bude to prášit a ten prach není úplně zdravý vdechovat.

    MVDr. Ježková

  28. Avatar

    Dobrý den. měli jsme v kurníku čmelíky ty jsme zlikvidovali vápnem a ořechovým listím .Problém je ten ,že jsem si to přinesla domů zavolali deratizéři vystříkali , plynovali. mám toho plnou hlavu myji šamponem na vši to nepomáhá existuje něco pro lidi ,jsem zoufala ,stále peru ,žehlím to nejde se toho zbavit .děkuji za odpověd Dobešová

  29. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    čmelíci se nedokáží rozmnožovat bez přítomnosti ptactva a pokud s nimi člověk přijde domů, stačí sprcha a vyprat. Máte-li dlouhodobé problémy, bude příčina jinde.

    S pozdravem

    MVDr. Tereza Ježková

  30. Avatar

    Dobrý deň.
    Super stránka. ..Kúpil som Exzolt 100 ml. Nikde som nenašiel kedy je najefektívnejšie začať boj. Kedy začína ich aktivita po zimovaní( predpokladám že zimujú) a začína rozmnožovanie. Ďakujem za vaše poznatky.

  31. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    ne, čmelíci nezimují.

    S pozdravem

    MVDr. Ježková

  32. Avatar
    Hana Merklová

    Dobrý den, mám na okně vlaštovčí hnízdo a jsou na něm čmelíci. Myslela jsem si , že přes zimu chcípnou, ale nějak jsou až moc živí. Potřebuji je zlikvidovat než zase přiletí vlaštovky, aby se jim dobře bydlelo. Poradíte mi jak na ně? Předem děkuji za radu.

  33. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    čmelíci přes zimu neuhynou, jsou dobře přizpůsobení právě faktu, že přes zimu jsou hnízda prázdná. Můžete ho zkusit vystříkat čmelíkostopem, ale nevěřila bych, že to pomůže zcela.

    S pozdravem

    MVDr. Ježková

  34. Avatar

    Dobrý den, prosím o radu.
    Žijeme v rodinném domě, máme psa, kočku, králíka, křečky a potkany, žádné slepice ani jiné ptactvo, ale přesto mám podezření na čmelíky. Už nějakou dobu se u mě vyskytují červené kousance na kůži, které svědí. Párkrát jsem viděla, jak po mně leze miniaturní něco, velké asi jako zrnko prachu. Zvláštní je, že pokousaná jsem jen já, přítel ani tchán s tchýní problémy nemají. Včera jsme tady měli deratizatory a dnes ráno mám další kousance. Při zásahu se všechna zvířata dala pryč i s klecí. Může být problém někde u nich? Nebo jde úplně o něco jiného než o čmelíky? Problém trvá od prosince 2021. Děkuji za radu

  35. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    takhle na dálku se to těžko pozná, stává se i, že příčinou jsou štěnice a se zvířata v tom nemají prsty. Ale ti potkani mohou být hostiteli podobných roztočů, čmelíkovců krysích a červenou vyrážku může u člověka způsobit i dravčík pocházející od psů, koček nebo králíků. Hlavně však nezapomeňte na to, že ekzém nemusí s žádnými parazity souviset vůbec.

    S pozdravem

    MVDr. Ježková

  36. Avatar

    Dobrý den,
    Váš článek je velmi obsáhlý a moc nám pomohl. Zajímá mě, jestli můžeme použít (vzhledem k bezpečnosti) a účinnosti proti čmelíkům v kurníku syrný knot? A even. ochranná lhůta?
    Děkuji za radu.

  37. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    sirný knot vám nepomůže.

    MVDr. Ježková

  38. Avatar

    Dobrý den. Prosím o radu. Kurník, zateplený vatou. Drůbež byla silně napadena čmelíky. Chov jsem zlikvidovala. Kurník byl několik let prázdný, uzavřený. Jak dlouho čmelíci žijí? Je možné, že tam jsou stále životaschopné vajíčka? Děkuji za odpověď.

  39. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    udává se, že vajíčko vydrží až dva roky a nymfa až devět měsíců bez nakrmení.

    MVDr. Ježková

  40. Avatar

    Dobrý den, máme doma dva pískomily dva roky. A před týdnem jsem zjistila invazi čmelíkovce krysího .. Bylo jich obrovské množství, na stěně, v kleci, ve žradle, na hračkách…všechno se důkladně deratizovalo a značnou část se podařilo zlikvidovat desinfekcí a párou. Ale ještě spoustu jich je zalezlích ve spárách skříněk. Je na ně nějaká vábnička jako třeba ta molo lapka na potravinové moly apod.? Dají se zničit i tou dýmovnicí ? Nevím zda je účinná i do těch spár skříněk. Jsem z toho nešťastná protože je poštípaná převážně dcera. Děkuji předem za radu.

  41. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    nějaké feromonové pasti nejsou a dýmovnici bych taky nevěřila. asi je nejjednodušší to všechno spálit.

    MVDr. Ježková

  42. Avatar

    Na čmelíky pomůže jedině křemelina nebo dlouhodobý mráz pod -20°C. Zvířatům je možno křemelinu pomocí štětce vmasírovat do pokožky. Po týdnu opakovat. Přidat také pár gramů do podestýlky. Všechno opakovaně vyčistit. Vyzkoušeno na křečkách. Oddechli jsme si všichni.

  43. Avatar

    Dobrý den,
    máme kačeny indické běžce, kotec mají umístěn v dřevěné boudě pod kurníkem.
    Mohou chytit také čmelíky od slepic?
    Děkuji za odpověď.

  44. Avatar

    Dobry den, mam vice drevenych kurniku vedle sebe. Jeden z nich temer nepouzivam. Vycetla jsem tady ze cmelici preziji az 2 roky. Kurniky jsou od sebe venku asi 50cm. Prelezou cmelici z jednoho do druheho nebo zahynou? Jak daleko asi prelezou? Je nejaky pripravek ktery se na slepici kapne radeji nez davat do vody? Dekuji

  45. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Přelezou bez problémů.

    Přímo na slepici můžete aplikovat leccos, problém jsou ochranné lhůty na vejce, které mohou být i velmi, velmi dlouhé, vzpomeňte si na fipronilovou aféru před několika lety. Tam nešlo o nic jiného než o pokus tlumit výskyt čmelíků použitím frontlinu a spol.

    MVDr. Ježková

  46. Avatar

    Dobrý večer,

    chtěla bych se prosím zeptat. Jsme začátečníci chovatelé, máme malý chov slepic, bohužel dnes jedna slepice uhynula, díky čmelíkům. Kurník byl vystříkán Čmelíkostopem Rebel, slepice v kurníku nejsou. Asi to bude znít jako hloupý dotaz, ale můžou být snesená vajíčka od uhynulé slepice nějak nebezpečná, nakažená?

    Děkuji za Vaši odpověď.

    S pozdravem Iva

  47. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    vajíčkům nic není, ale Rebel vám pravděpodobně příliš nepomůže.

    MVDr. Ježková

  48. Avatar

    Dobrý den, mohla bych prosím poprosit o radu, zda si člověk může opatřit nějaké přípravky v lékárně či u kožního lékaře, je-li poštípán od čmelíků? A je možné chodit do práce s ohledem na ostatní? Existuje přenos z člověka na člověka? Děkuji velice, Jana.

  49. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    čmelík je parazit ptáků, na lidi přechází jen při silném zamoření drůbeže nebo při hladu, z člověka na člověka nepřelézá a i když ano, na lidech se nedokáže nikdy dále množit.

    Na štípance bych si dala cokoliv, co pomáhá na štípance komárů.

    MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *