Přeskočit na obsah

Sezónnost

Čmelík kuří škodí především v létě a v zimě je jeho výskyt nižší. Čmelíkovec se naproti tomu mnohem víc množí v chladnější části roku a v létě se mu tolik nedaří.

Jak se zamoření čmelíky projevuje

Čmelíkovitost se projevuje především neklidem, hubnutím a chudokrevností napadených zvířat. Čmelíci a čmelíkovci jsou krev sající parazité a krve dokáží vypít opravdu hodně. Na jednom ptáku může parazitovat až několik desítek tisíc roztočů a při silném napadení čmelíkovcem může nosnice přijít až o 6 % své krve a to každý den. Bledé sliznice, slabost a pokles snášky, který může být velmi značný, jsou typickými příznaky čmelíkovitosti. Silně zamořená drůbež, zvláště pak kuřata a kvočny, v důsledku značných ztrát krve hyne. Stejně tak mohou čmelíci zahubit i holoubata, malé pěvce a mláďata různých exotických ptáků ještě v budce.

Napadení čmelíkem kuřím zanechává na ptačím těle jen nenápadné stopy. Jen občas jsou při prohlídce drůbeže patrní v peří samotní roztoči. Štípance od čmelíků jsou svědivé, takže ptáci mohou být neupravené, zlámané nebo i chybějící peří.

Čmelíci se ale nejlépe hledají v prostředí zvířat. V kurníku se nacházejí především ve škvírách mezi prkny a zvláště zespodu hřadů nebo na jejich konci. Fakt, že čmelíci obtěžují zvířata v jejich obydlích někdy vede k dalšímu typickému příznaku čmelíkovitosti, totiž že slepice odmítají chodit spát do kurníku nebo i začnou zanášet.

Jak poznáme čmelíkovce ptačího

Čmelíkovec ptačí je k nalezení především v okolí kloaky zamořených ptáků. Peří bývá matné a zlámané. Po rozhrnutí je patrné zčernání prachového peří vrstvou vajíček a exkrementů roztočů. Samotní roztoči jsou na drůbeži vidět jen při dobrém světle jako malé, tmavé, čile pohybující se tečky. Jejich pozorování usnadňuje lupa. Parazité však rychle přelézají i na ruce při manipulaci s napadenou drůbeží a vidět bývají také na vejcích.

Čmelíkovec ptačí kouše ptáky mnohem víc než čmelík, nemoc je svědivější, zvířata neklidnější a jejich opeření bývá olámané, suché, mohou se objevit i sekundární bakteriální infekce kůže.

Čím ještě škodí čmelíci

Kromě nemalých přímých škod navíc čmelíci a čmelíkovci přenáší značné množství chorob. Jsou vektory pseudomoru, cholery, salmonelózy, neštovic, ptačí boreliózy i exotičtějších chorob, jako jsou koňské encefalomyelitidy.

Jak se zbavit čmelíků

Je mnoho způsobů, jak se zbavit čmelíků či čmelíkovců. Velké problémy jsou celkem dva: Častá rezistence vůči insekticidům a bezpečnost živočišných produktů, to znamená ochranné lhůty na maso a vejce drůbeže. U exotických ptáků a většiny chovů holubů druhý problém odpadá a čmelíkovitost je tím pádem řešitelná mnohem snáze.

V podstatě existují tři metody, jak čmelíky zahubit: mechanicky nebo fyzikálně, insekticidy, nebo „přírodně“, ve smyslu použití látek přirozeně vyskytujících se v přírodě či bylin. Ideální výsledky přináší kombinace metod.

Mechanická či fyzikální likvidace má největší význam při tlumení čmelíka kuřího. To, že žije v prostředí drůbeže, znamená, že veškeré úsilí musí být vynaloženo na jeho likvidaci právě tam. Samotné ošetřování ptáků je jen paliativní řešení, které možná na chvilku uleví, ale problém neřeší, a čmelíka lze vyhubit i bez jakéhokoliv ošetření ptactva.

Vyklizení chovatelského zařízení

Základem všeho je  vyklizení kurníku a důkladná mechanická očista chovného zařízení. Sebelepší postřiky nefungují ve špinavém kurníku a nečištěném holubníku. Velké nánosy čmelíků se dají odhalit a zlikvidovat i takhle, i když samozřejmě všechny nedostanete.

Velkým pomocníkem je plamen. Buď se vnitřek kurníku opálí, nebo se rovnou buď zařízení, nebo celý kurník spálí, podle stavu kurníku a stupně zamoření. Je to sice radikální, ale funkční metoda. Protože čmelíky zabije teplota nad 45 °C, podobnou službu udělá parní čistič nebo vařící voda. Čmelíci se schovávají ve spárách a prasklinách, čím členitější je vnitřní prostor a čím víc takových skrýší tam jen, tím je ničení čmelíků obtížnější. Zatmelení spár, vybílení zděných kurníků nebo holubníků, to vše čmelíkům znepříjemní život. Pokud má kurník tolik spár, třeba mezery mezi prkny, nebo se čmelíci dostali do izolace zateplených dřevěných kurníků, je na místě zvažovat spálení takové stavby.

Teploty pod –20 °C čmelíky taky hubí, ale příležitost nechat kurník pořádně vymrznout může být málokdy. V mrazáku se dají sanovat drobné předměty, jako jsou proutěná snášková hnízda, přepravky či proložky na vejce, pokud je člověk nechce pálit.

Postřik nebo křemelina

Čmelíkovitost vyřeší Ekosip, přírodní antiparazitikum
Ekosip je zcela přírodní antiparazitikum na bázi křemeliny. Kupte ho zde.

Vyčištěný kurník je možné ošetřit vícero způsoby. Pokud je možné prostor celý uzavřít, skvělá metoda je fumigace. Použití postřiků vyžaduje dostatečný tlak v postřikovači, aby se insekticid dostal opravdu všude. Čmelíci jsou v tomhle trochu jako lidské štěnice, musí se to dostat přímo na ně.

Rezistence proti insekticidním přípravkům je častá a vyvíjí se rychle. Postřik nebo fumigaci je třeba za několik dní zopakovat, protože nepůsobí na vajíčka! Je celkem jedno, jaký insekticid si chovatel zvolí. Nejčastěji se používají Bio kill, Neostomosan nebo Čmelíkostop, to jsou pyrethoidy, přičemž Čmelíkostop by měl mít nejdelší dobu reziduálního účinku. Zároveň ale proti pyrethroidům jsou čmelíci rezistentní často.  V úvahu ale přichází jakýkoliv postřik, který zabíjí hmyz a roztoče, včetně zemědělské chemie. Je vždy potřeba před opětovným nastěhováním ptáků kurník pořádně vyvětrat.

Další možností je znepříjemnit čmelíkům pobyt „fyzikálně/přírodní metodou, například natřením stěn směsí sody a křemeliny. Křemelina je vůbec užitečný prostředek proti čmelíkům. Pokud se roztoč křemeliny dotkne, krystaly křemeliny ho zbaví ochranné kutikuly a parazit vyschne a uhyne. Křemelina na zdech či na hřadech mu znemožní přelézt v noci na drůbež. Křemelinu je možné také smíchat s hoblinami a použít ji jako podestýlku.

Podobnou, ale méně pěknou službu udělá v kurníku i lněný nebo minerální olej, kterým se natřou spáry, hnízda, hřady a jiné skrýše čmelíků. Čmelíci se na neschnoucí olejovou vrstvu přilepí.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 4.7]
Stránky: 1 2 3

51 komentářů na “Čmelíkovitost”

 1. Avatar

  Dobrý den
  Ve svém článku https://zverolekarka.com/cmelikovitost/ zmiňujete Exzolt. Nikde jsem ho nenašel prodávat. Můžete mi, prosím, poradit, kde ho mohu sehnat?
  Děkuji

 2. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  jen a pouze od veterinárního lékaře.

  MVDr. Tereza Ježková

 3. Avatar
  čmelík kuří

  Dobrý den,
  slyšela jsem o přípravku na čmelíky kuří, který se kape do vody z reportáže Receptáře. Název je pravděpodobně Fluramel.
  Na internetu jsme nic takového nenašli.
  Prosím o vaši radu.
  Děkuji

 4. Avatar

  Dobrý večer, vůbec nic nepíšete o tom, co dělat, když čmelíci(pravděpodobně larvy) přeskočí na člověka. Naše vnučka tu byla teď u nás týden a velmi ráda pozorovala slepice a také přehrabovala slámu ve snášedle. Je jí 5 let. Snacha teď u ní objevila čmelíky (tedy pravděpodobně larvy) ve vlasech v týle. Velmi pracně ji jich zbavovala. Zajímalo by mne, zda u člověka (tedy vnučky) může proběhnout celý koloběh vývinu larvy v dospělého parazita. Zda je možný přenos z člověka na člověka (tedy na jiné děti) a zda vnučku ještě nějak jinak, než že ji to svědí a škrábe, neohrožuje? Samozřejmě kurník vyčistíme, vyměníme podestýlku atd. Co byste, prosím, ještě doporučila? Moc Vám děkuji. Marie.

 5. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  čmelík je velice malé, velice malé zvířátko a jeho nedospělá stadia nemáte šanci vidět pouhým okem. Pokud má vnučka ve vlasech na týla „larvy“, nejpravděpodobnější vysvětlení je veš dětská.

  MVDr. Ježková

 6. Avatar

  Dobrý den,
  mám podobný dotaz jako paní Marie Z. Asi dva dny jsem si myslela, že mám vši. Objevovalo se svědění hlavy. Bylo to ale zvláštní, občas mi po pažích běhalo malinké hbité cosi, podobné klíštěti jen světlé béžové barvy. Potom jedenkrát došel manžel z kurníku a byl tímto úplně obsypán. Takto jsme zjístili čmelíky. Zdi kurníku byly jimi pokryté. Manžel kurnik vyčistil, vypálil atd. Jenže ja se škrábu stále a občas po mě běhají potvůrky. Je to příšerné! A navíc se nám rozjely doma vysoké horečky a trávicí potíže a půl roční miminko se nám osypalo červenými pupínky. Zajímá mě, jak se čmelíků zbavit a zda je možné aby mohl za tyto naše zdravotní potíže?
  Děkuji za odpověď.

 7. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  čmelíci na člověku jsou jen otrava. Nedokáží se na člověku množit. Pokud problém trvá, problém trvá v kurníku, to, co popisujete, je masivní invaze.

  Ale horečku ani trávicí problémy čmelíci způsobit nedokáží.

  MVDr. Ježková

 8. Avatar
  Radka Lukášová

  Dobrý den, jaká je prosím ochranná lhůta na vajíčka, když použiji k dezinfekci kurníku „Čmelíkostop Rebel“? Moc děkuji za odpověď.

 9. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  pokud přípravek použijete pouze na kurník v nepřítomnosti slepic a pustíte je bydlet teprve po vyvětrání, OL na vejce není žádná.

  MVDr. Ježková

 10. Avatar
  Jana Hynková

  Dobrý den, po několika letech obnovuji chov králíků. Mám objednaná odstavená králíčata. Jednu králíkárnu mám navíc ve výběhu u slepic a v době, kdy jsem v nich neměla králíky, tak jsem je využívala pro kvočky a následně kuřata, takže čmelíci se mi do nich také dostali. Moje otázka zní, zda čmelíci „jdou“ i na králíčata a králíky, jedná se o malé plemeno, možná i to ještě menší zakrslé do 1 kg. Předem Vám děkuji za odpověď.

 11. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  hladový čmelík nepohrdne ani krví savců.

  S pozdravem

  MVDr. Ježková

 12. Avatar
  Věra Uhrová

  Dobrý den,
  prosím o radu, v dubnu jsem zakoupila 6 slepiček Dominant a kohouta. Kohout má záda jak ožrané od molů, polámané peří na křídlech a ocase,kůži na ocase,kloace a hrudní kosti začervenalou.Pohazuje hlavou, Postříkala jsem ho již 2x Arpalitem neo, 2x prosypala Ekosip křemelinou,ošetřila Jodisolem,suchý hřeben namastila měsíčkovou mastí, oddělila ho od slepiček a jaksi se nelepší.Včera jsem mu vytáhla zbyteček brka z ocasu,byla v něm krev.
  Může jít o perožrouta? V místě není veterinář se specializací na drůbež.
  (není oklobaný od slepic,ty se nenudí,peří se nikde nepovaluje,v hnízdě mají ořechové listí a bylinky,krmím směsí šrotovanou,brambor,kopřiva,večer namočenou pšenici,výběh – celý sad-samý kráter od popelení,kurník uklízím max za dva dny, …)
  Pomůže Bio kill kožní sprej? Prý není na slepice.
  Děkuji moc za radu,Uhrová

 13. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  nepodařilo se mi nikdy zjistit, co konkrétně má být ten perožrout. Zdá se, že je to chovatelská latina, obecné pojmenování, taková nic neříkající příčina jakýchkoliv problémů s opeřením.

  Všenky jsou vidět pouhým okem. Různé typy svrabu, tam bych čekala postižení více kusů. Pokud si mohu troufnout na diagnózu na dálku, tak ho zobou slepice. Oddělení nepomůže ze dne na den, růst peří trvá delší dobu.

  Arpalit neo má stejné složení jako Bio kill.

  S pozdravem

  MVDr. Tereza Ježková

 14. Avatar
  Eva Kosíková

  Dobrý den,
  manžel postříkal slepice neostomosanem do peří, přinesl si ho od veterináře. Nyní zjišťujeme že neostomosan není určen na potravinová zvířata. Jaká je tedy ochranná lhůta na vejce či maso není nikde uvedeno.
  Poradíte za jak dlouho, pokud vůbec ještě někdy je možno vejce i maso konzumovat?
  Děkuji za odpověď

 15. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  na to se těžko odpovídá, záleží na tom, jak moc byly postříkané (na dávce). Obecně ale platí, že OL na maso je 28 dní a na vejce 7 dní. Ovšem v případě pyrethroidů obecně mohou být rezidua ve vejcích přítomná i po šesti týdnech a déle, opravdu záleží na té dávce.

  S pozdravem,

  MVDr. Ježková

 16. Avatar
  Eliška Švecová

  Dobrý den,
  bojujeme se čmelíky už skoro půl roku pomocí preparátů bez ochranné lhůty z veteriny, zatím neúspěšně. Teď budeme zkoušet čistění a dezinfekci slepičího příbytku dle Vašich informací opalem a dezinfekcí. Nemáte zkušenost s dezinfikováním slepičího domečku pomocí včelařského přípravku na bázi jódu, který se používá při čistění včelích úlů? Mohl by splnit funkci i proti čmelíkům? A ještě bych se zeptala, nemocné slepičky sousedí s psí voliérou, ale pes nosí antiparazitní obojek. Chrání takovýto obojek psa i před čmelíky? Zatím nevypadá, že by trpěl čmelíky – žádné vrtění, neklid, drbání jen normálně. Vůbec nás možný přenos nenapadl.
  Děkuji Vám za přínosný a obsáhlý článek a předem děkuji za odpověď.
  Hezký den

 17. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  proti čmelíkům nepomáhá dezinfekce, musí to být něco s účinkem proti hmyzu (dezinsekce) a to jod není.

  čmelíci na jiná zvířata než na ptáky jdou ve větším počtu jen, když nemají k dispozici ty slepice. antiparazitní obojek bude mít jen omezenou účinnost, rozlézající čmelíci si nevybírají psa k lezení schválně, spíš je to objekt, co je k dispozici.

  MVDr. Ježková

 18. Avatar

  Dobrý den paní Ježková, chtěla bych se zeptat jestli se domníváte, že stačí kurníky a voliery vystřikat parním čističem obyčejnou vodou? Domnívali jsme se, že nás trápí vsenky, ale vzhledem k tomu, že se párazit nachází v oraz dne volieře, předpokládáme, že se jedná o čmeliky.
  Děkuji Mališová

 19. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  na čmelíky je obyčejná voda krátká a horká pára se nemusí dostat do všech škvír, kde jsou čmelíci ukrytí.

  MVDr. Ježková

 20. Avatar

  Dobrý den, začala jsem pracovat
  v drubežarně a potvůrky mě pěkné koušou. Chtěla bych se zeptat, co mám proti tomu udělat. Děkuji moc za odpověď

 21. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  V drůbežárně pracuju také a jsem čmelíkový magnet a výborná brzká detekce jejich výskytu. Udělat nemůžete vůbec nic, jedině informovat zootechnika. Dají se i za provozu dělat různé nástřiky a opatření k tlumení.

  Pro lidi je jediná volba, vydržet a těšit se do sprchy. A neberte s sebou na drůbežárnu nic, na čem byste čmelíky mohla odnést dom.

  MVDr. Ježková

 22. Avatar

  Dobrý večer,chcel by som sa opýtať pani doktorky Ježkovej ako podávať Exzolt v pitnej vode?Kolko ml na litej vody?nikde som to nenašiel.Ďakujem.

 23. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  tak jak to máte v příbalovém letáku. V množství vody, kterou ptáci vypijí během jednoho dne. To množství záleží na vašem chovu.

  MVDr. Ježková

 24. Avatar

  Dobrý den,
  Prosím když použiji Neostomosan na postřik kurníku a ne na slepice, vztahuje se na vajíčka také OL? Děkuji za odpověď

 25. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  pokud přípravek používáte pouze na prostředí, mimo přítomnost zvířat a pak kurník necháte vyvětrat, než tam slepice pustíte, žádná OL se na živočišné produkty nevztahuje.

  S pozdravem

  MVDr. Ježková

 26. Avatar

  Dobrý den.

  Do popeliště nebo do podestýlky v kurníku stačí dát obyčejnou křemelinu, nebo to musí být potravinářská?

  Děkuji.

 27. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  do popeliště je to celkem jedno, spíš vybírejte podle frakce. Když je příliš jemná, bude to prášit a ten prach není úplně zdravý vdechovat.

  MVDr. Ježková

 28. Avatar

  Dobrý den. měli jsme v kurníku čmelíky ty jsme zlikvidovali vápnem a ořechovým listím .Problém je ten ,že jsem si to přinesla domů zavolali deratizéři vystříkali , plynovali. mám toho plnou hlavu myji šamponem na vši to nepomáhá existuje něco pro lidi ,jsem zoufala ,stále peru ,žehlím to nejde se toho zbavit .děkuji za odpověd Dobešová

 29. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  čmelíci se nedokáží rozmnožovat bez přítomnosti ptactva a pokud s nimi člověk přijde domů, stačí sprcha a vyprat. Máte-li dlouhodobé problémy, bude příčina jinde.

  S pozdravem

  MVDr. Tereza Ježková

 30. Avatar

  Dobrý deň.
  Super stránka. ..Kúpil som Exzolt 100 ml. Nikde som nenašiel kedy je najefektívnejšie začať boj. Kedy začína ich aktivita po zimovaní( predpokladám že zimujú) a začína rozmnožovanie. Ďakujem za vaše poznatky.

 31. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  ne, čmelíci nezimují.

  S pozdravem

  MVDr. Ježková

 32. Avatar
  Hana Merklová

  Dobrý den, mám na okně vlaštovčí hnízdo a jsou na něm čmelíci. Myslela jsem si , že přes zimu chcípnou, ale nějak jsou až moc živí. Potřebuji je zlikvidovat než zase přiletí vlaštovky, aby se jim dobře bydlelo. Poradíte mi jak na ně? Předem děkuji za radu.

 33. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  čmelíci přes zimu neuhynou, jsou dobře přizpůsobení právě faktu, že přes zimu jsou hnízda prázdná. Můžete ho zkusit vystříkat čmelíkostopem, ale nevěřila bych, že to pomůže zcela.

  S pozdravem

  MVDr. Ježková

 34. Avatar

  Dobrý den, prosím o radu.
  Žijeme v rodinném domě, máme psa, kočku, králíka, křečky a potkany, žádné slepice ani jiné ptactvo, ale přesto mám podezření na čmelíky. Už nějakou dobu se u mě vyskytují červené kousance na kůži, které svědí. Párkrát jsem viděla, jak po mně leze miniaturní něco, velké asi jako zrnko prachu. Zvláštní je, že pokousaná jsem jen já, přítel ani tchán s tchýní problémy nemají. Včera jsme tady měli deratizatory a dnes ráno mám další kousance. Při zásahu se všechna zvířata dala pryč i s klecí. Může být problém někde u nich? Nebo jde úplně o něco jiného než o čmelíky? Problém trvá od prosince 2021. Děkuji za radu

 35. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  takhle na dálku se to těžko pozná, stává se i, že příčinou jsou štěnice a se zvířata v tom nemají prsty. Ale ti potkani mohou být hostiteli podobných roztočů, čmelíkovců krysích a červenou vyrážku může u člověka způsobit i dravčík pocházející od psů, koček nebo králíků. Hlavně však nezapomeňte na to, že ekzém nemusí s žádnými parazity souviset vůbec.

  S pozdravem

  MVDr. Ježková

 36. Avatar

  Dobrý den,
  Váš článek je velmi obsáhlý a moc nám pomohl. Zajímá mě, jestli můžeme použít (vzhledem k bezpečnosti) a účinnosti proti čmelíkům v kurníku syrný knot? A even. ochranná lhůta?
  Děkuji za radu.

 37. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  sirný knot vám nepomůže.

  MVDr. Ježková

 38. Avatar

  Dobrý den. Prosím o radu. Kurník, zateplený vatou. Drůbež byla silně napadena čmelíky. Chov jsem zlikvidovala. Kurník byl několik let prázdný, uzavřený. Jak dlouho čmelíci žijí? Je možné, že tam jsou stále životaschopné vajíčka? Děkuji za odpověď.

 39. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  udává se, že vajíčko vydrží až dva roky a nymfa až devět měsíců bez nakrmení.

  MVDr. Ježková

 40. Avatar

  Dobrý den, máme doma dva pískomily dva roky. A před týdnem jsem zjistila invazi čmelíkovce krysího .. Bylo jich obrovské množství, na stěně, v kleci, ve žradle, na hračkách…všechno se důkladně deratizovalo a značnou část se podařilo zlikvidovat desinfekcí a párou. Ale ještě spoustu jich je zalezlích ve spárách skříněk. Je na ně nějaká vábnička jako třeba ta molo lapka na potravinové moly apod.? Dají se zničit i tou dýmovnicí ? Nevím zda je účinná i do těch spár skříněk. Jsem z toho nešťastná protože je poštípaná převážně dcera. Děkuji předem za radu.

 41. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  nějaké feromonové pasti nejsou a dýmovnici bych taky nevěřila. asi je nejjednodušší to všechno spálit.

  MVDr. Ježková

 42. Avatar

  Na čmelíky pomůže jedině křemelina nebo dlouhodobý mráz pod -20°C. Zvířatům je možno křemelinu pomocí štětce vmasírovat do pokožky. Po týdnu opakovat. Přidat také pár gramů do podestýlky. Všechno opakovaně vyčistit. Vyzkoušeno na křečkách. Oddechli jsme si všichni.

 43. Avatar

  Dobrý den,
  máme kačeny indické běžce, kotec mají umístěn v dřevěné boudě pod kurníkem.
  Mohou chytit také čmelíky od slepic?
  Děkuji za odpověď.

 44. Avatar

  Dobry den, mam vice drevenych kurniku vedle sebe. Jeden z nich temer nepouzivam. Vycetla jsem tady ze cmelici preziji az 2 roky. Kurniky jsou od sebe venku asi 50cm. Prelezou cmelici z jednoho do druheho nebo zahynou? Jak daleko asi prelezou? Je nejaky pripravek ktery se na slepici kapne radeji nez davat do vody? Dekuji

 45. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Přelezou bez problémů.

  Přímo na slepici můžete aplikovat leccos, problém jsou ochranné lhůty na vejce, které mohou být i velmi, velmi dlouhé, vzpomeňte si na fipronilovou aféru před několika lety. Tam nešlo o nic jiného než o pokus tlumit výskyt čmelíků použitím frontlinu a spol.

  MVDr. Ježková

 46. Avatar

  Dobrý večer,

  chtěla bych se prosím zeptat. Jsme začátečníci chovatelé, máme malý chov slepic, bohužel dnes jedna slepice uhynula, díky čmelíkům. Kurník byl vystříkán Čmelíkostopem Rebel, slepice v kurníku nejsou. Asi to bude znít jako hloupý dotaz, ale můžou být snesená vajíčka od uhynulé slepice nějak nebezpečná, nakažená?

  Děkuji za Vaši odpověď.

  S pozdravem Iva

 47. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  vajíčkům nic není, ale Rebel vám pravděpodobně příliš nepomůže.

  MVDr. Ježková

 48. Avatar

  Dobrý den, mohla bych prosím poprosit o radu, zda si člověk může opatřit nějaké přípravky v lékárně či u kožního lékaře, je-li poštípán od čmelíků? A je možné chodit do práce s ohledem na ostatní? Existuje přenos z člověka na člověka? Děkuji velice, Jana.

 49. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  čmelík je parazit ptáků, na lidi přechází jen při silném zamoření drůbeže nebo při hladu, z člověka na člověka nepřelézá a i když ano, na lidech se nedokáže nikdy dále množit.

  Na štípance bych si dala cokoliv, co pomáhá na štípance komárů.

  MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *