Přeskočit na obsah

Derzsyho choroba

Derzsyho choroba, neboli parvoviróza housat nebo též virová hepatitida hus, je silně nakažlivá, často smrtelná nemoc housat a kachňat pižmovek. Nemocná housata jsou zimomřivá, spavá a nežerou, u starších housat se může objevit průjem, výtok z očí, oteklá oční víčka a zakrslost.

Rozšíření nemoci

Derzsyho choroba se vyskytuje v celé Evropě včetně České republiky, dále v celém bývalém Sovětském, byla zjistěna také ve Vietnamu, v Číně a v Japonsku a také v Izraeli. Přirozenými hostiteli je husa divoká a husa domácí, pižmovka velká, husa sněžní a berneška velká.

Původce

Původcem Derzsyho nemoci je virus, malý neobalený virus z čeledi Parvoviridae. Parvoviry jsou ve vnějším prostředí velice odolné a odolávají i běžným dezinfekčním prostředkům. V prostředí je možná dezinfekce formaldehydem, louhy a koncentrovanějšími komerčními prostředky s deklarovaným virucidním účinkem proti parvovirům. Je odolný proti nízkému pH a při 65 °C ztrácí infekčnost až po jedné hodině.

Přenos

Derzsyho choroba je silně nakažlivá nemoc. Přenáší se snadno z jednoho zvířete na druhé přímým kontaktem, v líhních vzduchem, v odchovnách stykem s trusem. Díky vysoké odolnosti viru v prostředí se uplatňuje také nepřímý přenos kontaminovaným krmivem, vodou, pomůckami či oděvem či třeba špinavými přepravkami.

Významný je přenos vertikální. Nakažené chovné husy a pižmovky nevykazují známky nemoci, ale virus je přítomen ve vaječném žloutku – a samozřejmě může dojít i k nepřímému přenosu přes kontaminovanou vaječnou skořápku. Z vertikálně infikovaných vajec se líhnou nemocná housata a kachňata, která jsou zdrojem infekce pro ostatní mláďata v líhních a odchovnách.

Inkubační doba

Inkubační doba záleží na věku nakažené drůbeže. U housat a kachňat nakažených v líhni je krátká, 3–5­ dní. U poněkud starších zvířat, která se nakazila druhý až třetí týden věku, je inkubační doba delší, až 10 dní.

Průběh nemoci

Akutní forma

U mladých housat do asi deseti dnů věku probíhá Derzsyho nemoc perakutně nebo akutně s vysokou úmrtností, 90–100 % housat hyne.

Prvním příznakem nemoci je nechutenství a žíznivost housat, která začínají být netečná a zimomřivá. Velmi rychle kromě příjmu krmiva ustane i příjem vody. Housata jsou ospalá, slabá a hynou během tří až pěti dnů.

Subakutní forma

S postupujícím věkem housat se doba trvání nemoci prodlužuje. Při subakutním průběhu nemoci se k nechutenství a slabosti přidává neochota k pohybu a pohybové potíže, zánět spojivek s vodnatým výtokem z očí a nosu, otok a zarudnutí očních víček a kostrční žlázy a silný průjem bílé barvy. Někdy se jazyk a sliznice dutiny ústní potáhne nekrotickými pablánami. Úmrtnost subakutní formy je nižší, asi 10%, ale přežívající zvířata zaostávají v růstu a může jim vypadat prachové peří. Nemoc trvá 1–5 dní.

Chronická forma

U housat 4 týdny starých je úmrtnost velmi nízká. Nemocným housatům vypadává prachové peří, především na křídlech, krku a na zádech a nově narostlá pera mohou být lámavá. Objevují se poruchy pohybu, kulhání a zvířata mohou trpět vodnatelností dutiny tělní s následným vzpřímeným, tučňáčím postojem. Důsledkem nemoci je zakrslost.

Starší ptáci neonemocní, ale po infekci nějakou dobu vylučují virus trusem a také vejci. Některá vyléčená housata a kachňata  i klinicky zdravé, ale nakažené husy a pižmovky se stávají vironosiči a vylučují virus šest měsíců až doživotně.

U pižmovek trvá vnímavost k infekci až do 12 týdnů věku, u starších kachňat způsobuje zakrslost a náhlé pelichání.

Jak odhalit Derzsyho nemoc

Existuje vícero nemocí, které mohou způsobit hromadné úhyny kachňat a housat a způsobit podobné klinické příznaky.

Je to především herpesvirová enteritida kachen, neboli mor kachen. Navzdory názvu je to i nemoc hus. Dále přichází do úvahy akutní bakteriální infekce, například salmonelóza, nebo infekční myokarditida housat či podobná reovirová infekce postihující kachňata pižmovek. U pižmovek se také vyskytuje velice podobná nemoc, parvoviróza pižmovek. Klinické příznaky této nemoci jsou velmi podobné Derzsyho chorobě, kachňata se špatně pohybují a mají průjem. Chybí vypadávání peří. Parvoviróza pižmovek postihuje jen pižmovky, ne husy.

Z neinfekčních příčin je důležitá otrava mykotoxiny z plesnivého krmiva.

Pitevní nález

Derzsyho choroba je nemoc jater, ta jsou zvětšená, překrvená, křehká, s krváceninami, jejich povrch a také povrch osrdečníku může být zhrublý. Srdce bývá bledé a hadrovité. V dutině zobákové mohou být pablány a vředy. Potvrzení diagnózy se provádí v laboratoři izolací a identifikací viru.

Léčba

Derzsyho nemoc nelze léčit. Antibiotika mohou posloužit k tlumení sekundární bakteriální infekce, ale u zjevně nemocných zvířat je léčba neúspěšná.

Prevence

Preventivních opatření je vícero. Nedoporučuje se líhnout od rodičů z hejn, kde se nemoc vyskytla. Housata od matek, co se setkala s infekcí, budou chráněna mateřskými protilátkami, ale husa může být vylučovatelem viru a tak dojde k infekci ostatních housat v líhni. Ze stejného důvodu je nemoudré míchat v jedné líhni či odchovně housata z více zdrojů.

Samozřejmostí by měla být hygiena líhní a odchoven. Nemoc mohou přenášet také divoké husy.

V zamořených nebo ohrožených chovech je možné chovné husy a kachny přes snáškou očkovat, protilátky chrání vylíhlá mláďata před infekcí a pomůžou jim přežít do doby, než je možné očkovat i je.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *