Přeskočit na obsah

Lymská borelióza

Lymská borelióza je bakteriální onemocnění mnoha druhů divokých i domácích zvířat a člověka. Z domácích zvířat může dojít k infekci psů, koček, skotu, ovcí, koz a koní.

Pro chorobu je typická přírodní ohniskovost, v místech svého endemického výskytu se stále udržuje v populacích hostitelských druhů a klíšťat. Nemoc se nejčastěji projevuje postižením pohybového ústrojí, nervové soustavy, kůže a srdce. U zvířat ale bývá výrazně méně nebezpečná než u člověka.

Původce

Původce borreliózy je Borrelia burgdorferi, pohyblivá bakterie charakteristicky stočená do podoby spirály. Kromě této borelie se v Evropě vyskytuje také Borrelia gariniiBorrelia afzelii, které jsou vlastně významnější než B. burgdorferi. Borelie jsou extracelulární parazité s životním cyklem, ve kterém figuruje rezervoár nemoci a její přenašeč.

Přenašečem, neboli vektorem, jsou krev sající členovci, v našich podmínkách především klíště obecné. Rezervoárem nemoci je mnoho druhů drobných savců i ptáků. Tažní ptáci umožňují šíření infekce na velké vzdálenosti.

Infikované klíště při sání přenese borelie do těla vnímavého živočicha a ty se v něm šíří krví, lymfou a omezeně přímo v kůži. Obvykle platí, že k infekci musí klíště sát aspoň 24 hodin.

Lymská borelióza u psa a kočky

Průběh nemoci u psa je zcela jiný, než průběh boreliózy  u člověka. Charakteristická červená skvrna v místě sání klíštěte se u psů objeví zřídka. Rovněž rozvoj chronického zánětu kloubů a postižení centrálního nervového systému je vzácností. Borelióza zvířat je akutní nemoc.

Inkubační doba může trvat až několik měsíců. Nemoc postihuje jeden či více kloubů, které jsou bolestivé, nateklé a horké. Borelióza může být doprovázená bolestí svalů, nechutí k pohybu, apatií či nechutenstvím. Horečka je méně častá. Nejčastějším projevem je opakující se několikadenní epizoda kulhání.

Vzácně dochází k postižení srdce, ledvin či mozku, pak se objevují záchvaty křečí nebo změny chování. Průběh nemoci zhoršuje souběžná infekce anaplasmózou, kterou rovněž roznášejí klíšťata.

U 90 % psů probíhá borelióza bez jakýchkoliv klinických příznaků. Typickým zjevně postiženým psem je bernský salašnický pes a příbuzná plemena, která jsou k nemoci zvláště vnímavá.

Borelióza u koček probíhá bez příznaků vždy.

Lymská borelióza u ovcí a koz

U ovcí a koz bývá borelióza zjišťována jen vzácně. Onemocnění je spojováno s výskytem hnisavých zánětů kloubů u jehňat a s hubnutím a horečkami, i když důkazy chybí. Protilátky proti nemoci mohou mít naprosto zdravé bahnic a experimentální infekce jehňat též nevedla k onemocnění.

Diagnostika

Pro potvrzení diagnózy Lymské boreliózy u psů by měla být splněna aspoň dvě ze čtyř diagnostických kritérií. Těmi jsou:
1) pobyt v endemické oblasti (to Česko splňuje na celém svém území)
2) typické klinické příznaky
3) pozitivní test na protilátky proti boreliím
4) rychlý ústup nemoci po podání správných antibiotik

Další možností diagnostiky je přímý průkaz původce, mikroskopie v zástinu při vyšetření tělních tekutin či speciální barvení stříbrem při vyšetření tkání. Rychlejší a snadnější je vyšetření na protilátky. Boreliózu je třeba odlišit především od jiných nemocí, které způsobují postižení kloubů, a to jak degenerativní onemocnění, tak záněty kloubů různých, infekčních i autoimunitních příčin.

Léčba boreliózy u zvířat

Borelióza se snadno vyléčí antibiotiky, používají se penicilíny nebo tetracykliny. Zabírají velmi rychle, už během jednoho nebo dvou dnů příznaky ustupují. Přesto by se antibiotika měla podávat tři až čtyři týdny. Borelie mají schopnost přetrvávat v organismu a asymptomatické zvíře je jejich trvalým nositelem.

Prevence

Protože boreliózu přenášejí klíšťata, používání prostředků proti klíšťatům snižuje možnost nákazy. Zvířata, která již jsou nositeli borelií, nepředstavují žádné přímé riziko pro jiná zvířata nebo pro člověka. Živé borelie se sice mohou vylučovat ve slinách či v moči, ale velmi rychle hynou.

Jisté riziko nákazy boreliózou však hrozí při rozmáčknutí infikovaného klíštěte při jeho vytahování. Proto se doporučuje používat rukavice.

Psa je možné proti borelióze očkovat. Vakcinují se štěňata starší 12 týdnů, s revakcinací po 3–4 týdnech a následným každoročním přeočkováním.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *