Nedostatek vitamínu C

Nedostatek vitamínu C je stav, při kterém se organismu zvířete nedostává chemické látky zvané kyselina askorbová. Je to důležitý antioxidant a funguje v těle jako tzv. kofaktor ke tvorbě kolagenů, základního stavebního materiálu pojiv. Všechna domácí zvířata jsou schopná kyselinu askorbovou syntetizovat, není pro ně vitamínem a nepotřebují nutně její přísun v potravě. Výjimkou je morče. Morče vyžaduje krmivo obsahující vitamín C.

U morčete je nedostatek vitamínu C častou nemocí. Mnohdy probíhá nenápadně. Takové morče ale mnohem snadněji onemocní otlaky, kožní plísní nebo či infekčním onemocněním obecně. Nedostatek vitamínu C je příčinou neplodnosti, podporuje přerůstání zubů a v chovech způsobuje nespecifické neprospívání nebo nevysvětlitelné úhyny. Silný nedostatek vitamínu C způsobuje kurděje, což je život ohrožující onemocnění. Častým projevem kurdějí je kulhání až tahání pánevních končetin.

Příčina

Vse pro hlodavce v Superzoo.cz

Každé morče musí denně přijmout  10 až 25 mg/kg vitamínu C. Mladá a rostoucí a stará zvířata potřebují vyšší dávky. Březí samice vyžadují dokonce 30 mg/kg. Zásoba vitamínu C v organismu je velmi malá. Morče dokáže překlenout jeden den nedostatku, ale tkáňová rezerva se vyčerpává už za čtyři dny a klinické příznaky hypovitaminózy se objevují za 10 – 14 dní zkrmování deficitní krmné dávky.

Odkud morče získá vitamín C

Vitamín C je obsažen v čerstvé zelenině a ovoci a v zelených částech venku rostoucích rostlin. Množství vitamínu C v těchto krmivech je různý a záleží na druhu rostliny, způsobu pěstování a délce skladování. Čím jsou čerstvější, tím je obsah vitamínu C vyšší. Velký obsah vitamínu C má paprika, kopr, petrželová nať, šípky, smetánka lékařská, kopřivy. Citrony jsou naopak navzdory obecnému přesvědčení průměrným zdrojem a kvůli obsahu kyseliny citronové nejsou pro morčata vhodným krmivem. Překvapivě malé množství vitamínu C obsahují také jablka, mrkev, bulva celeru nebo okurka.

Vitamín C ničí tepelná úprava a vyšší teploty obecně, styk s kovy a se vzduchem, je to velice nestabilní chemická sloučenina.

Krmné směsi pro morčata, jak “směsky”, tak granule, bývají obohacené vitamínem C. Chemická nestabilita kyseliny askorbové ale znamená, že i v uzavřeném pytli se pomalu rozkládá. Rozklad postupuje rychleji, když je krmivo skladováno v teple.

Při 22 °C během šesti týdnů zoxiduje a ztratí účinnost až polovina vitamínu C obsaženého v granulích. Někteří výrobci to řeší přidáním vysokého množství vitamínu C do čerstvého krmiva, i 800 mg/kg. Jiní používají stabilizované formy, které nepodléhají tak rychlému rozkladu. Tak i tak ale platí, že krmivo pro morčata by mělo být v ideálním případě do šesti týdnů po datumu výroby už zkrmeno morčatům. Delší skladování či nákupy do zásoby množství vitamínu C prudce snižuje. Krmivo pro morčata po době své minimální trvanlivosti už nebude obsahovat prakticky žádný vitamín C. Stejně tak žádný vitamín C nedodá morčeti krmivo určené pro králíky či křečky.

Lákavá je možnost přidávat vitamín C do vody. Zde se ale také projevuje křehkost kyseliny askorbové jako molekuly. Rozkládá se působením světla, v tvrdé nebo alkalické vodě, v teple a v přítomnost kovů, což mohou být i měďnaté ionty pocházející z vodovodních trubek nebo trubička v napáječce. Během 24 hodin zoxiduje polovina přidaného vitamínu. Proto se takový roztok s vitamínem C musí připravovat denně čerstvý. Změna chuti vody navíc může znamenat to, že morče bude takovou vodu ignorovat.

Projevy nedostatku

Nedostatek vitamínu C je zhoubný v tom, že je-li vitamínu C v krmivu jen o něco méně, než by bylo potřeba, hypovitaminóza se neprojevuje nijak nápadně. Morčatům se prostě jen úplně nedaří.

Mají nekvalitní srst, sníženou chuť ke žrádlu, velmi významná je predispozice takových zvířat k dalším nemocem. Nekvalitní kolagen nedrží pořádně zuby v zubních lůžkách, takže morče trpící nedostatkem vitamínu C může být brzy pacientem s přerostlými stoličkami a malokluzí obecně. Stejně tak vitamín C často stojí v pozadí tvorby otlaků na tlapkách. Deficitní morče je méně aktivní, jeho měkké tkáně jsou méně pevné a hojení zpomalené.

Jakákoliv infekční nemoc může morče trpící nedostatkem postihnout mnohem snadněji než dobře živené morče. U morčete s hypovitaminózou se častěji objevuje kožní plíseň, rozvinutý svrab, všenky, snadněji podléhá zápalu plic.

Dochází také k poruchám reprodukce. Samice mohou trpět na ztížené porody, objevují se potraty nebo porody malých a slabých mláďat. Samice také nemusí vůbec zabřeznout.

Kurděje

Těžká hypovitaminóza až avitaminóza, tedy úplný nedostatek, už způsobuje viditelné onemocnění. Je to časná smrtelná nemoc morčat. Příznaky nedostatku se postupné zvýrazňují. Ke špatné kvalitě srsti a snížené chuti se může přidává úplné nechutenství způsobené bolestí zubů. Morče má potíže s tím potravu uchopit a žvýkat. Může také skřípat zuby a slinit. Zuby se uvolňují, viklají se, dásně krvácí.

Nápadným příznakem kurdějí u morčat je neochota se pohybovat, kulhání až tahání pánevních končetin. Bohužel často je toto první a jediné, čeho si nedbalý majitel všimne. Morče je bolavé, může pískat bolestí při zvedání, bolí a natékají především kolena, ale i další klouby. Někdy může dojít i patologické zlomenině, protože kosti křehnou.

Může se objevit průjem nebo naopak kálení ustává, výtoky z očí a nosu a nakonec se objevuje krvácení do podkoží a střeva. Neléčená zvířata hynou do dvou týdnů.

Rychleji umírají mláďata a březí samice. U nich může být úhyn nečekaně rychlý a v hromadných chovech může být prvním příznakem nedostatku vitamínu C.

Dospělá zvířata mimo reprodukci jsou k nedostatku tolerantnější a určitá, i když nízká hladina, u nich vyvolá spíš ty nespecifické příznaky a kurděje a úhyny se omezují na vnímavější kategorie.

Nedostatek vitamínu C doprovázející jiná onemocnění

Protože morče si nedokáže tvořit žádnou zásobu vitamínu C, pokud z jakéhokoliv důvodu trpí nechutenstvím, to onemocnění může rychle zhoršit a zkomplikovat ještě nedostatek vitamínu C. Proto se vitamín C přidává do umělého sena pro dokrmování morčat, je potřeba ho přidat do mléka k umělému odchovu morčecích mláďat a vůbec je důležité myslet na to, že nemocné morče do sebe potřebuje každý den dostat nějaký vitamín, ideálně i ve vyšší dávce až 50 mg/kg.

Diagnostika

Že morče trpí nedostatkem vitamínu C se obvykle pozná podle zjištění, čím je morče krmeno a podle klinických příznaků. Ty jsou sice rozmanité, ale velmi často jakkoliv nespecifický z nich, včetně nekvalitní srsti, snížené aktivity a chuti, ve skutečnosti představuje příznak hypovitaminózy. Je to velmi častá nemoc.

Všechna morčata, která trpí nechutenstvím, slabostí, kulhají nebo mají průjem by měla dostat vitamín C. Vitamín C je součástí léčby přerostlých zubů, otlaků či bakteriálních infekcí.

Je možné pozorovat změny na kostře u morčata s kurdějemi, určit hladinu vitamínu C v krvi a kurděje mají také poměrně typický pitevní nález. Diagnóza je ale většinou potvrzena rychlou odezvou na podání vitamínu C, příznaky nemoci mizí do sedmi dnů.

Léčba

Trpí nedostatkem vitamínu C? Potřebujete prevenci? Kupte morčeti vitamínové kapky.

Léčba nedostatku vitamínu C je jednoduchá. Morčeti se podá vitamín C v dávce 50 – 100 mg/kg živé hmotnosti každý den až do vyléčení, což trvá asi týden.

Prevence

Nedostatek vitamínu C je častá a vážná nemoc morčat, které se zároveň dá zcela předcházet. Morče potřebuje každý den přijmout dostatek vitamínu C. Ten je obsažen v čerstvém, dobře skladovaném krmivu pro morčata, v čerstvé trávě a bylinách a v zelenině. Zeleného stačí už 20–30 g denně. Zvláště v zimě lze přidávat vitamín C i do vody, ale medikovaná voda musí být připravená každý den čerstvá a morče musí být ochotné takovou vodu pít. – Nedostatek vitamínu C je častá a vážná nemoc morčat, které se zároveň dá zcela předcházet. Morče potřebuje každý den přijmout dostatek vitamínu C. Ten je obsažen v čerstvém, dobře skladovaném krmivu pro morčata, v čerstvé trávě a bylinách a v zelenině. Zeleného stačí už 2030 g denně. Zvláště v zimě lze přidávat vitamín C i do vody, ale medikovaná voda musí být připravená každý den čerstvá a morče musí být ochotné takovou vodu pít.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto html tagy a attributy.

Copyright © 2021. MVDr. Tereza Ježková