Zavolejte na číslo 724 825 232

Zavolejte
Home » Články » Nakažlivé nemoci » Dermatofytóza

Dermatofytóza

Dermatofytóza je kožní onemocnění způsobené parazitickou houbou, tzv. dermatofytní plísní. Tyto organismy rozkládají keratin, což je bílkovina, ze které se skládají chlupy a pokožka. Růst houbových vláken uvnitř chlupů způsobuje jejich lámání a toxiny produkované houbami způsobují zánětlivou reakci okolní kůže. Kožní plísně nikdy nenapadají živou tkáň, avšak v chlupových váčcích se mohou udržovat velmi dlouho. Typickým projevem dermatofytózy je tvorba oválných ložisek na kůži se zlámanou či vypadanou srstí a lupy, které jsou ohraničené zarudlým šupinatým lemem. Ve skutečnosti se však dermatofytóza může projevovat jako prakticky jakékoliv kožní onemocnění.

Původce

Existuje mnoho druhů plísní, které způsobují kožní onemocnění. Některé běžně rostou v půdě a rozkládají keratinové zbytky, ale pokud dostanou příležitost, parazitují na živém zvířeti. Jiné druhy jsou vyloženě parazitické a v půdě se nevyskytují. Tyto druhy mají obvykle svého preferovaného hostitele, na kterém mohou růst i bez příznaků nemoci a tito skrytí nosiči jsou potom zdrojem infekce pro další hostitele. Nic ale plísním nebrání růst na jakémkoliv vhodném hostiteli bez ohledu na jeho živočišný druh: Dermatofytóza zvířat je přenosná i na člověka. Stejně tak lidské plísně, které přednostně rostou na lidské kůži, mohou nakazit i domácí mazlíčky postiženého člověka.

Nejvýznamnější dermatofytní plíseň se jmenuje Microsporum canis. Přestože canis znamená „psí“, tato parazitická houba je adaptována především na kočky. Pokud kočka onemocní dermatofytózou, v 90% případů je původcem M. canis. Navíc u koček není vůbec vzácné bezpříznakové nosičství. Houbu na sobě může nést až pětina koček, zvláště koček útulkových, koček z kočičích hotelů a podobně.

U psů je M. canis původcem dermatofytózy asi v 60% případů. Nakazit se mohou také fretky, v menší míře králíci, potkani, křečci, selata, ovce, kozy a také člověk.

Dalším důležitým druhem je Trichophyton mentagrophytes. Je to především parazit hlodavců a lišek. Z domácích zvířat škodí především na psovi, u kterého vyvolává vážnější onemocnění než M. canis, a na morčatech, u kterých je časté bezpříznakové nosičství. Skrytých nosičů je kolem 10%. Nosiči mohou být také myši. Viditelné onemocnění T. mentagrophytes způsobuje u činčil, pískomilů a křečků. Od hlodavců nebo psa se mohou nakazit fretky, králíci, prasata, ovce, kozy a jejich majitelé.

Odolnost v prostředí

Plísňové spory, které se odlučují z nemocného zvířete v šupinkách kůže a ulámaných chlupech, jsou ve vnějším prostředí neskutečně odolné. V suchu přežijí v napadených chlupech až 18 měsíců. Plíseň se proto šíří z jednoho zvířete na druhé nejen přímým kontaktem, ale i infikovanými pomůckami či pobytem v místech, kde se pohybují nosiči plísní. Pasivně mohou spory přenášet také mouchy nebo blechy.

Sanace prostředí je obtížná. Plísňové spory ničí dezinfekční prostředky na bází chlornanů (Savo a podobně), ale jen při ředění 1:10. Dále je možné použít koncentrovanějšího roztoku kyseliny peroctové (Persteril), 1% formalin, fungovat by měly i prostředky obsahující peroxid vodíku v kombinaci s detergenty (Oxivir). Bohužel koncentrované dezinfekční prostředky mohou poškozovat čištěné povrchy. V praxi je lepší pelíšky, deky, obojky či hřebeny nemocných zvířat rovnou vyhodit a pořídit nové, i když deky by se možná daly zachránit vypráním v horké vodě se Savem. Nábytek a koberce je třeba vyčistit parním čističem.

Průběh infekce

Infekční spora se přichytí na povrch pokožky nebo drápu a při vhodných podmínkách vyklíčí. Ani zdaleka neonemocní každé zvíře, které přišlo do styku se sporami houby.  Nákazu usnadňuje povrchové poranění kůže, včetně těch drobných oděrem, jaké mohou vzniknout při česání příliš hrubým kartáčem či při stříhání. U ovcí se nákaza přenáší kontaminovaným střihacím strojkem. Plísně mohou snadněji napadnout také už jinak nemocnou kůži, zvláště pokud je to onemocnění doprovázeno svěděním a škrábáním.

Dermatofytóza u psů se častěji objevuje v létě, ve vlhkém a teplém prostředí nebo pokud dojde k jejich zapaření třeba po koupání v přírodě, u ovcí a koz je naopak častější na podzim a v zimě, pokud jsou zvířata ustájená ve vlhkých stájích. Zvýšená vlhkost vzduchu je obecným rizikovým faktorem. Křečci žijící ve skleněných teráriích například onemocní častěji než křečci z klecí.

Nemoc je častější u velmi mladých či naopak starých a nemocných zvířat. Pravděpodobnost vzniku nemoci je vyšší také u zvířat špatně živených zvířat, při špatné zoohygieně, nebo při ustájení velkého počtu zvířat na jednom místě. Samozřejmě jakékoliv choroby, které oslabují imunitu, zvláště tedy Cushingův syndrom, taky podporují rozvoj dermatofytózy.

Vnímavost k onemocnění je dána také plemenem: Perské a himalájské kočky, jorkšírský a jack russel teriéři onemocní spíš.

Inkubační doba nemoci je jeden až tři týdny. Je možný taky bezpříznakový průběh.

Klinické příznaky

Klinické příznaky dermatofytózy jsou rozmanité. Obvykle je postižena kůže na hlavě, plece nebo hrudní končetiny, může být zasažen dráp či drápové lůžko, vzácně se může rozvinout i celkové, celotělové postižení. Dermatofytóza většinou není doprovázena svěděním.

Plísně rostoucí v chlupových váčcích způsobují jejich zánět doprovázený vypadáváním chlupů. Právě rozšiřující se ložisko či ložiska lysivosti, která můžou mít zarudlý okraj, jsou pro dermatofytózu typická – bohužel tyto příznaky jsou obecné pro zánět chlupových váčků obecně a velmi často se u „typické dermatofytózy“ jedná o demodikózu, což je onemocnění způsobené parazitem, nebo o zánět bakteriální.
Zánět může být různého rozsahu, od jednotlivých ložisek po mnoho splývajících ložisek až po prakticky celotělovou ztrátu srsti. Dalším častým příznakem přítomnosti plísní je zvýšené šupinatění a tvorba lupů, dále ztmavnutí kůže – velmi dobře je to vidět při zřídnutí a vypadávání srsti. Kůže může být i zarudlá, vyloučen není ani vznik pupínků a hnisavých vřídků či silných strupů. Při postižení hlubších vrstev kůže může dermatofytóza vyvolat hluboký zánět kůže s uzlovitými zánětlivými uzly, které mohou být doprovázené výtoky hnisu.

U koček může dermatofytóza vypadat jako naprosto jakékoliv kožní onemocnění. Lysivá ložiska nejsou typická, příznaky postižení se často objevují na ušních boltcích jen jako zřídnutí srsti. Dalším častým příznakem přítomnosti plísní je zvýšené šupinatění a tvorba lupů. Plísňové onemocnění na sebe může upozornit v podobě svědivého ekzému, pupíncích na bradě, které jsou k nerozeznání od kočičího akné, začervenáním a zhrubnutím kůže podobné tzv. eosinofilnímu komplexu, což je alergické onemocnění, nebo zánětu kůže u kořene ocasu, který vypadá jako hyperplazie ocasní žlázy. Zatímco ložiska lysivosti kočku obvykle nesvědí, dermatofytóza ve svých jiných podobách svědit může.

Dermatofytóza může probíhat souběžně s jinými kožními infekcemi, parazitárními i bakteriálními.

U zdravých zvířat dochází do tří měsíců od infekce k samovyléčení.  Vyhojení ložisek urychluje sluneční světlo a dotace vitamínů A a D do krmné dávky.

Diagnostika

Plísňová vlákna a spory se někdy dají nalézt v odebraných chlupech a v seškrabu kůže a s pomocí mikroskopu se tak diagnóza určí hned. Častěji je ale třeba provést kultivaci plísně z chlupů nebo kožních šupinek a to trvá minimálně 14 dní.

Léčba

Protože plíseň je nakažlivá a přenosná i na člověka, u zvířat se nečeká, až se jejich tělo plísní přirozeně zbaví.  Léčbu usnadňuje ostříhání a spálení chlupů nemocného zvířete, zvláště u dlouhosrstých pacientů. Plísně se likvidují povrchově koupelemi fungicidy nebo sírou, menší ložiska lze ošetřovat i lokálně protiplísňovými mastmi (Canesten a podobně). U pískomilů a činčil se prášková síra přidává do písku, ve které se zvířata „koupou“. Alternativou „chemie“ je použití „chytré houby“ ve specialitě Ecosin.

Jako doplněk povrchové léčby nebo i jako jediný způsob léčby se používá léčba celková, nejčastěji sirup Itrafungol. Je určený primárně pro kočky (u kterých mohou být koupele obtížné až nemožné) ale dá se použít také u psů nebo třeba u morčat. Nevýhodou je jeho cena.

V případě, že je původcem nemoci psa nebo kočky Microsporum canis, je k rychlejšímu vymizení klinických příznaků k dispozici i vakcína. Očkování bohužel není možné použít k prevenci nemoci a bezpříznakové nosičství u očkovaných zvířat je časté.