Přeskočit na obsah

Nekrotická enteritida

Postižené druhy a kategorie zvířat

Nekrotická enteritida je především nemoc brojlerových kuřat ve věku 2–⁠5 týdnů a mladých krůt ve věku 7–⁠12 týdnů. To ale neznamená, že se vyhýbá nosnicím. U nosných hybridů je sice méně častá, ale kromě kuřic během odchovu se objevuje i u nosnic v produkci, hlavně na začátku snáškového cyklu.

Onemocnění bylo popsáno také v chovech pštrosa dvouprstého.

Příznaky nekrotické enteritidy

Nekrotická enteritida se ohlašuje náhlými zvýšenými úhyny v hejnu. Mortalita se zvyšuje náhle a přetrvává 5–⁠10 dní. Celkové ztráty úhynem u neléčeného hejna se pohybují mezi 2–⁠50 %.

U jednotlivých zvířat je průběh prudký. Ptáci jsou spaví, načepýření, nežerou, trpí dehydratací a rychle hynou, často během 1–⁠2 hodin. Kuřata, která hned neuhynou, mají tmavý průjem, který zhoršuje kvalitu podestýlky.

Je možný i subklinický průběh, který se projevuje zhoršením konverze krmiv, zpomalením růstu a ztrátou uniformity hejna.

Diagnostika

Pitevní nález je dosti charakteristický. Postiženým úsekem střeva je hlavně lačník a kyčelník, méně často dvanáctník a slepá střeva. Střevní kličky jsou naplněné zapáchajícím hnědým tekutým obsahem, střevní stěna je křehká a běžné jsou krváceniny do střevní stěny, které jsou viditelné z vnější strany. Po otevření střev je patrná nekróza sliznice, která se ložiskově nebo celkově pokrývá hrubou žlutavou pablánou.

Někdy klostridie proniknou i do krve a do jater, kde se vytvářejí drobné tečky jako ložiska nekrózy jaterní tkáně.

Předběžnou diagnózu lze stanovit už podle makroskopických změn. V seškrabech ze sliznice jsou velké gram-pozitivní tyčinky a podezření může potvrdit také anaerobní kultivace.

Podobnou nemocí je především kokcidióza, která ale většinou nemívá takto dramatický pitevní nález, případně ulcerativní enteritida.

Léčba

Nekrotickou enteritidu lze léčit antibiotiky, nejčastěji se používají beta-laktamy nebo oxytetracyklin, případně linkomycin, tylosin, bacitracin. Antibiotika se přidávají do napájecí vody.

Nekrotická enteritida a omezení jejího výskytu

Na fotografii je balení přípravku Forticoat
Forticoat, přípravek pro okyselení a dezinfekci napájecí vody, k prevenci nekrotické enteritidy, můžete zakoupit právě zde.

Základem úspěšného chovu je prevence. Nekrotická enteritida nebyla problémem v dobách používání antibiotických stimulátorů růstu a ionoforová antikokcidika mají také antiklostridiální účinek. V chovech, které antibiotika nepoužívají a tam, jde se kokcidióza tlumí vakcinací, může nekrotická enteritida způsobovat značné ztráty.

Prevence je zaměřená na omezení predispozičních faktorů. Kromě zoohygieny v chovu a omezení stresových vlivů je to hlavně o složení krmiv: používání krmných směsí správné struktury, dobré kvality, přednostně postavené na kukuřici, se správně vybalancovanými bílkovinami. Stravitelnost může zvyšovat přídavek enzymů, množení klostridií může tlumit přídavek prebiotik a probiotik, určitý pozitivní vliv má také okyselování.

Vakcíny jsou ve vývoji.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
Stránky: 1 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *