Přeskočit na obsah

Očkování proti tetanu

Očkování proti tetanu je základní preventivní úkon, který zvířata chrání proti onemocněním tetanem. Spory nemoci jsou všudypřítomné půdě a kontaminací jakýchkoliv hlubších ran může dojít k rozvoji nemoci, jehož léčba je dlouhá, drahá a často neúspěšná.

Proti tetanu se očkují hlavně koně, ovce, kozy a psi.

Očkování proti tetanu pro psy

U psů je tetanus nepříliš častá nemoc a to z důvodu vysoké odolnosti masožravců proti působení tetanového toxinu. K vyvolání příznaků je potřeba 600krát větší dávka toxinu než u koně či člověka.  Vzácná nemoc to ale není. Nejčastěji se nakazí štěňata v období výměny zubů, kdy nemoc pronikne do těla obnaženým zubním lůžkem. Větší riziko hrozí psům, kteří se pohybují v blízkosti koní či dobytka.

Očkování proti tetanu u psů je to očkování „navíc“. Vhodné je pro psy z ohrožených oblastí, kde se tetanus vyskytuje častěji a dále pro psy, kteří se pohybují často v blízkosti koní, skotu, ovcí či koz, kde hrozí kontaminace ran jejich trusem nebo požírání trusu. Případů tetanu u psů sice není mnoho, ale v případě, že se objeví, až polovina nemocných psů navzdory léčbě umírá.

O dalších vakcínách pro psy se dočtete v článku Očkování psů.

Vakcíny pro psy

Vakcíny proti tetanu pro psy existují dvě: Biocan T a Cloteid 4. Obě mají stejné vakcinační schéma i dobu, po kterou poskytují psovi imunitu.

Očkovací kalendář

  • první očkování nejprve ve 12. týdnu věku
  • druhé očkování za tři týdny po prvním očkování
  • přeočkování každé dva roky

Očkování ovcí a koz

Ovce i koza onemocní tetanem velice snadno. Nemoc se ve stádech vyskytuje většinou sporadicky, ale při určitých hromadných zákrocích s kontaminací používaného vybavení sporami se mohou vyskytnout i hotové epidemie tetanu. Tetanus vzniká kontaminací ran po úrazech a v souvislosti s ošetřováním a veterinární péčí. Hrozí po porodech, po chirurgických zákrocích, po stříhání, po aplikaci ušních známek, kastracích či kupírování ocásků.

U malých přežvýkavců je tetanus vždy generalizovaný a prognóza i při patřičné léčbě, která je časově i finančně náročná, není dobrá. Vakcinace ovcí a koz proti tetanu patří k základním preventivním opatřením v chovu koz či ovcí, bez ohledu na velikost stáda či účel chovu.

Očkovací látky

Pro očkování zvířat je k dispozici je tzv. toxoidová vakcína, která obsahuje inaktivovaný tetanový toxin. Stimulace organismu k tvorbě vlastních protilátek proti toxinu představuje aktivní imunizaci proti tetanu. Druhým preparátem je tetanové sérum nebo též tetanový antitoxin, který po aplikaci poskytuje krátkodobou, tzv. pasivní imunitu.

Sérum proti tetanu

Tetanová séra se používají preventivně u nenaočkovaných ovcí a koz při úrazech a po porodech a chirurgických zákrocích, včetně kastrací a kupírování ocásků ovcí, i když jsou provedeny nekrvavou metodou pomocí kastračních gumiček.

U psa se preventivně, například po poranění, nepoužívají. Používají se jen jako doplněk léčby onemocnění tetanem.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Stránky: 1 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *