Přeskočit na obsah

Snížená funkce štítné žlázy

Jak se snížená funkce štítné žlázy projevuje?

Velice záleží na věku zvířete. Hypotyreózu můžeme rozdělit v podstatě na vrozenou/časnou a hypotyreózu u dospělých zvířat.

Vrozená hypotyreóza se projevuje slabostí a malou životaschopností mláďat. Jsou pomalá, špatně pijí, typická je malá aktivita a „retardace“ – u lidí tato nemoc trvale poškozuje vyvíjející se mozek a nazývá se kretenismus. Běžné bývají poruchy osrstění: chybí pesíky (přetrvává „štěněčí srst“), jehňatům neroste vlna, selatům chybí štětiny. Během růstu se zviditelňují poruchy vývoje dlouhých kostí: fontanely se zavírají opožděně, zvířata mají velkou a širokou hlavu, u mláďat přežvýkavců a selat je běžný předkus. Růst do výšky je zpomalený, trup je sudovitý a končetiny zůstávají krátké. Zvířata mívají velký a široký jazyk, někdy otoky krku a hlavy (myxedém), trpí zácpou, špatně se jim prořezává trvalý chrup.

Na obrázku je fotografie hlavy labradorského retrívra ve veterinární ordinaci, pes se "tváří smutně" a má kůži na čele složenou do tlustých vrásek
Labradorský retrívr s nápadnými příznaky hypotyreózy: ztluštění kůže na hlavě zapříčiní vznik „tragického výrazu“
Zdroj: Wikimedia Commons

U dospělých zvířat jsou příznaky plíživé a mohou dlouho unikat pozornosti nebo jsou přisuzovány stáří.

Mezi hlavní projevy patří:

  • snížená aktivita
  • netečnost
  • otupělost
  • přibíraní na váze
  • svalová slabost

Někdy více napoví kožní projevy onemocnění, které jsou rovněž časté. Srst bývá suchá, nekvalitní a bez lesku, chlupy snadno vypadávají a na místech otěru a na tlakových bodech může dojít k úplné ztrátě srsti. Lysivost se může rozšiřovat i na tělo a boky. Dosti častá je ztráta srsti na ocase a vznik „krysího ocásku“.

Další mnohé možné příznaky

Příznaky hypotyreózy jsou ale rozmanité a ani náhodou nemusí mít jedno zvíře (nejčastěji pes) všechny nebo většinu z nich. Nižší aktivity nemocného zvířete si majitelé často povšimnou až zpětně, po nasazení léčby. Důvodem k předvedení k veterinárnímu lékaři může být chronická zácpa nebo naopak průjem, intolerance zátěže, která vzbuzuje podezření na onemocnění srdce, opakované kožní infekce – zvířata mají sklon k mazotoku, kožním zánětům, zánětům zvukovodu nebo k pyotraumatickým dermatitidám; snížená funkce štítné žlázy se může maskovat za ortopedické onemocnění (kulhání, toporný krok), zvířata mohou trpět neurologickými potížemi, jako je ataxie, vestibulární syndrom nebo i záchvaty, běžné jsou poruchy plodnosti: vymizení říje nebo tichá říje, ztráta libida, úhyny mláďat.

Podezření na sníženou funkci štítné žlázy může vzniknout i na podkladě vyšetření krve, dosti běžným nálezem je mírná chudokrevnost (normochromní, normocytární) a typická je zvýšená hladina tuků (lipémie) a cholesterolu.

Struma

Struma, tedy viditelné zvětšení štítné žlázy a tvorba „boule“ pod krkem, vzniká, když se štítná žláza snaží zvýšit produkci hormonů. Z toho vyplývá kdy je hypotyreóza doprovázená strumou: pokud funguje hormonální osa (THS) a když je štítná žláza schopná odpovědět na jeho působení, ale nemůže reagovat tvorbou hormonů v dostatečném množství.

Běžné důvody jsou v zásadě dva: přímý nedostatek jodu a nebo konzumace goitrogenů/strumigenů. To jsou antinutriční látky přítomné v některých rostlinách, které různým způsobem brání ve štítné žláze využití jodu nebo tvorbě hormonů. Vznik strumy je kompenzační mechanismus a může i zcela pokrýt požadavky organismu. Zvíře může mít strumu a nedostatkem hormonů štítné žlázy netrpí.

U dospělých psů obvykle při snížené funkci štítné žlázy žádná struma není, naopak. Žláza podléhá atrofii a postupně se zmenšuje.

Stanovení diagnózy

Určit hypotyreózu jako příčinu potíží nemusí být vůbec jednoduché. Podle příznaků lze sice u mnoha zvířat vyslovit podezření, ale některá jiná zase „typické“ příznaky vyjádřené nemá a někdy se „jasná hypotyreóza“ nakonec vyloupne v jiné onemocnění.

Základním laboratorním stanovením je hladina celkového tyroxinu v krvi. Normální hladina spíše vylučuje hypotyreózu.

Nízké hodnoty T4 v krvi ale neznamenají, že zvíře trpí sníženou funkcí štítné žlázy!

Proč? Protože hladinu celkového tyroxinu ovlivňuje mnoho jiných faktorů, z nich nejzásadnější je plemeno – chrti a saňoví psi mají přirozeně nižší hladiny – a celkový zdravotní stav organismu. Celkovou hladinu T4 snižují chronická a těžká onemocnění, operace, anestezie, fyzická námaha, hladovění a hubnutí i některé léky, typicky kortikosteroidy, ale i fenobarbital, aspirin, sulfonamidy, furosemid a další.

Právě fakt, že mnoho onemocnění dokáže snížit hladinu hormonů štítné žlázy a to i na velmi nízké hodnoty, způsobuje, že se jako hypotyreóza velmi často léčí i jiné nemoci a pes ve skutečnosti poruchou štítné žlázy netrpí, je nemocný jinak a snížení hladiny hormonů u něj způsobuje tzv. sick euthyroid syndrom, syndrom nemocného zvířete se zdravou štítnou žlázou.

K potvrzení diagnózy stanovení po změření celkového T4 slouží další testy, změření hodnoty volného (tzv. na bílkoviny nenavázaného) T4, stanovaní hodnoty TSH. Interpretace není vždy jednoduchá.

Lze využít i funkční testy s měřením hladiny T4 po aplikaci syntetického TSH.

Podobná onemocnění

Podobně se projevují jiné endokrinopatie s kožními projevy, především Cushingův syndrom a vzácnější hyperestrogenismus. Kretenismus se v projevech podobá dwarfismu, vodnatění mozku nebo jaternímu zkratu.

Léčba snížené funkce štítné žlázy

S výjimkou mláďat, kde je příčinou nedostatek jodu během březosti – tam se dají méně poškozená mláďata vyléčit dotací jodu a situací, kde je léčbou vysazení goitrogenů z potravy, se snížená funkce štítné žlázy léčí doživotním podáváním syntetického T4 v tabletách.

Prognóza primární hypotyreózy je vynikající, léčená zvířata žijí plnohodnotný život. V případě kretenismu závisí na okamžiku začátku léčby. Pozdě léčená zvířata zůstanou malá s poruchou proporcí kostry. Jinak ale dojde k normalizaci všech patologických změn. Na rozdíl od člověka zvířata nezůstanou mentálně retardovaná a jejich chování se upraví.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 1]
Stránky: 1 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *