Přeskočit na obsah

Zavšivení holubů

Zavšivení holubů, zahmyzení nebo prostě napadení holubů všenkami, je velmi častá kožní parazitóza holubů zdivočelých i domácích.

Všenky, také zvané čmeli, jsou cizopasným nelétavým hmyzem žijícím trvale na těle napadeného holuba. Jsou vidět pouhým okem, žijí přichycení na praporech per nebo na kůži, kde je lze spatřit prohlídkou rozprostřených křídel proti světlu nebo po rozhrnutí peří na krku a prsou.

Přestože většina holubů je zahmyzená, na první pohled způsobují všenky poškození a lomivost peří jen při silném přemnožení, což se děje jen u oslabených a nemocných holubů.

Co jsou všenky

Všenka je bezkřídlý hmyz přizpůsobený k cizopasnému způsobu života. Má zploštěné tělo a končetiny opatřené drápky, kterými se pevně drží peří. Od vší se liší především tím, že veš saje krev, ale všenka má ústní ústrojí kousací a živí se hlavně kůží a peřím.

Všechny všenky se ale vyznačují tzv. hostitelskou specificitou. To znamená, že napadají jen určitý konkrétní druh ptáka, případně několik blízce si příbuzných druhů. Jiný tvor než přirozený hostitel konkrétní všenky může na svém těle hmyz hostit jen dočasně a fungovat jako přenašeč, ale všenky se na něm nerozmnožují. To znamená, že holubí všenky nejsou přenosné na člověka a nepředstavují ani žádné nebezpečí pro drůbež, okrasné ptactvo nebo třeba kozu. Holub se všenkami vždy nakazí od druhého holuba.

Život všenky a šíření zavšivení

Všenky žijí několik měsíců a celý svůj život tráví na hostiteli. Živí se hlavně šupinkami kůže a peří, některé druhy příležitostně sají i krev. Dospělé samičky kladou vajíčka, která lepí na spodní část per. Vývoj je přímý, z vajíček se líhnou nymfy, které vypadají jako zmenšenina dospělců.

Přenos z jednoho ptáka na druhého je snadný. Šíří se jednoduše přímým kontaktem i prostým sdílením holubníku. Všenky se mohou šířit i na vypadnutých perech, na kterých jsou nalepena vajíčka. Do chovu se dostanou nejčastěji nákupem zahmyzených holubů ale i zalétnutím a kontaktem s volně žijícími holuby a hrdličkami.

Hůlkový čmel, péřovka holubí

Na holubovi parazituje hned několik druhů všenek. Nejznámější a nejčastější peřovka holubí, též nazývaná hůlkový čmel, latinsky Columbicola columbae. Od ostatních holubích všenek se na první pohled liší tvarem těla, je to protáhlý hmyz s hlavou, která je delší než širší a není širší než tělo. Samci jsou až 2,3 mm dlouzí, samice 2,8 mm, barva žlutohnědá.

Samička peřovky klade každý druhý den jediné vajíčko, které lepí zespodu na peří. Stadium vajíčka trvá asi 4 dny a pak se nymfa každý týden svléká, celkem 4x, než dospěje. Hůlkoví čmeli obvykle žijí na praporech per na křídlech nebo v přední části těla.

Zavšivení holubů touto peřovkou je neuvěřitelně časté, napadeno může být až 90 % holoubat.

Ostatní holubí všenky

Další všenky holubů už české jméno nemají. Z těchto je nejčastější Campanulotes bipendatus, což je malá peřovka se zaoblenějším tělem a širší hlavou než u péřovky holubí. Je to cizopasník výletků holubů a dospělců, neparazituje u holoubat na hnízdě. Podobný, ale výrazně větší druh je peřovka Coloceras damicorne fahrenholzi, která může být až 3 mm velká a Physconelloides zenaidurae. Všichni tito parazité žijí trvale na peří, stejně jako peřovka holubí.

Luptouši, jako je Colpocephalum turbinatum, cizopasí na kůži holubů. U tohoto druhu samičky kladou vajíčka na pera křídel a ocasu. Je to drobná všenka, 1,4–1,7 mm velká. V okolí kloaky žije Bonomiella columbae, naproti tomu Hohorstiella lata dává přednost kladení vajíček na pera na hlavě hostitele. Je výjimečná taky tím, že příležitostně také pije krev a neomezuje se jen na okusování per jako ostatní luptouši. Poslední dva druhy jsou až 2 mm dlouhé.

Čím škodí

Patogenita holubích všenek je nízká. Invaze probíhají často bez příznaků nebo jsou doprovázené mírným svěděním, ale všenky se rády přemnožují u oslabených či nemocných ptáků a pak dráždí kůži a způsobují viditelné poškození per.

Jak se všenek zbavit

Zahmyzené holuby je třeba ošetřit antiparazitním sprejem, kupte si ho!

Všechny druhy všenek je možné zničit jakýmkoliv antiparazitárním sprejem, postřikem či koupelí, nejčastěji se používá permethrin ve spreji – Arpalit, Bio-Kill a mnoho dalších. Stejně dobře funguje i cypermethrin, carbaryl, malathion, ivermectin i moxidectin. Individuální ošetření ptáků má lepší účinnost. Vždy je potřeba vyčistit holubník, vypadaná pera představují zdroj nákazy pro reinfekci. Protože žádné přípravky nefungují na vajíčka, léčba se za 10 – 14 dní opakuje.

Všenky se vyskytují ve většině chovů a jen asi 10–15 % holubů není jejich hostitelem.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

2 komentáře na “Zavšivení holubů”

  1. Avatar
    všenky u Andulek

    Dobrý den, paní doktorko,
    přivezla jsem si domů dvě andulky a když jsem je škrábala, lezli z nich průhlední paraziti- zřejmě švenky.

    Mohu se zeptat, dá se taktéž ošetřit Biokkilem. Má se andulka postříkat po celém těle (kromě hlavičky), nebo bude stačit pod křídla.

    Děkuji

  2. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    obvykle stačí nastříkat pod křídla a do okolí kloaky. Ošetření ale musíte vždy zopakovat.

    MVDr. Tereza Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *