Přeskočit na obsah

Aktinobacilóza prasat

Aktinobacilóza prasat je sporadické onemocnění způsobené bakterií Actinobacillus suis. Tento zárodek u prasat běžně osídluje sliznice horních cest dýchacích a většině zvířat neškodí. Za určitých podmínek se však chová jako oportunistický patogen. Takovými podmínkami je oslabení jednotlivých zvířat a častěji nemoc škodí také ve stádech s vysokým zdravotním statusem, odkud jsou jiné nemoci z větší části vymýcené.

Původce

Actinobacillus suis je malá gram-negativní bakterie. Ve vnějším prostředí je ničena všemi běžnými dezinfekčními prostředky. U prasat je běžným komenzálem sliznice nosohltanu a pochvy.

Vznik onemocnění

U většiny prasat je k rozvoji aktinobacilózy nutné jejich oslabení v důsledku stresu, podvýživy nebo jiného onemocnění. Obvykle se proto objevuje sporadicky, u jednotlivých zvířat, obvykle u sajících selat nebo u odstávčat.

Výjimku tvoří prasata ze stád s vysokým zdravotním statusem nebo v chovech, které byly nově založené s použitím SPF zvířat. Pokud se taková prasata setkají s bakterií A. suis, mohou onemocnět jedinci každého věku a mezi selaty na porodně se může mortalita zvednout až na 25 %.

Příznaky aktinobacilózy prasat

Možné jsou tři formy onemocnění:

Nejčastější je septikemická forma. Postihuje sající selata a odstávčata. Průběh může být rychlý a selata jsou nalezena uhynulá. Živá nemocná zvířata mají horečku, jsou netečná, dušná, neochotná se pohybovat. Mohou se objevit příznaky postižení mozku a červené nebo fialové skvrny na kůži břicha a uší. Pokud sele do 24 hodin neuhyne, rozvíjí se polyartritida, záněty kloubů s otoky a kulháním.

Plicní forma se objevuje ve stádech s vysokým zdravotním statusem u prasat v předvýkrmu a ve výkrmu. Průběh je rovněž rychlý, prasata mají horečku, kašlou, objevuje se cyanóza a úhyn.

Septikemická forma u dospělých prasat je rovněž onemocnění ve stádech s vysokým zdravotním statusem a projevuje se horečkou, nechutenstvím, zchváceností a tvorbou hranatých vystouplých rudých ložisek na kůži. Březí prasničky a mladé prasnice mohou také v důsledku onemocnění zmetat. Potraty jsou sporadické a nastávají na konci březosti.

Diagnostika

Všechny formy onemocnění se příznaky i pitevním nálezem podobají jiným, častějším, nemocem prasat.

Septikemické onemocnění selat je vlastně bakteriální otrava krve. Ve vnitřních orgánech vznikají mnohačetné abscesy, nekrotická ložiska a ložiska krvácení. Dutina hrudní i tělní se plní vodnatým nebo serofibrinózním výpotkem. Podle pitevního nálezu nelze určit původce, kromě A. suis to může být častější Streptococcus suis, Haemophilus parasuis, Klebsiella pneumoniae nebo E.coli.

Plicní forma se příznaky i pitevním nálezem podobá aktinobacilové pleuropneumonii. Tu způsobuje jiný druh bakterie, Actinobacillus pleuropneumoniae. Hlavním nálezem při pitvě je nekrotizující zápal plic a zánět pohrudnice s krvácením. Někdy může zánět přestoupit i na pobřišnici.

Septikemie u dospělých prasat je k nerozeznání od červenky.

K rozlišení slouží kultivace původce.

Aktinobacilóza prasat a její léčba

Nemoc lze léčit antibiotiky, pokud se začne dostatečně včas. Nejvhodnější jsou potencované sulfonamidy nebo ceftiofur.

Prevence

Ve většině stád se vyskytují jen sporadické případy a prevencí je obecně udržování dobrého zdravotního stavu prasat. V chovech s vysokým zdravotním statusem, kde nemoc způsobuje problémy, je možné využít autogenních vakcín.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *