Přeskočit na obsah

Chlamydióza koček

Poruchy plodnosti

Infekce chlamydiózou bývá spojována s poruchami plodnosti. Nemoc může vyvolat neplodnost, potraty nebo smrt novorozených koťat. U sajících koťat může vzniknout zánět spojivek v neotevřených očích, který se projevuje opožděným otevřením očí nebo vyklenutím zalepených očních víček tlakem zánětlivého sekretu.

Chronická chlamydióza koček

U chronické chlamydiózy příznaky zánětu spojivek přetrvávají déle než osm týdnů. Spojivky jsou zarudlé a výtok vodnatý. Kočky, které jsou dlouhodobými nositelkami chlamydií, mohou trpět i opakovanými záněty spojivek. Ty se vracejí při stresu nebo při jiném oslabení organismu. Takové záněty obvykle trvají 5 až 15 dní.

Výskyt chlamydiózy v populaci koček

Protilátky proti chlamydiím má až 45 % venkovských koček, obecně se s chlamydiemi někdy setkalo 5–10 % neočkovaných koček a chlamydie se vyskytují u 11–32 % koček s rýmou nebo zánětem spojivek. Onemocní především koťata ve věku 5 až 12 týdnů. Kočky starší dvou let jsou mnohem odolnější vůči infekci.

Stanovení diagnózy

Je téměř nemožné rozeznat chlamydiózu od ostatních nemocí projevujících se jako kočičí rýma jen podle klinických příznaků, zvláště poté, co obraz nemoci změní sekundární bakteriální infekce. Protože chlamydióza vždy postihuje spojivku, dá se víceméně vyloučit u koček, které mají pouze rýmu, bez postižení očí. Naopak podezření na chlamydiózu vzniká v případě častých či přetrvávajících zánětů spojivek.

Podobné příznaky způsobuje mnoho jiných choroboplodných zárodků: Již zmínený herpesvirus, a kalicivirus, dále reoviry, nebo mykoplasmata. Definitivní diagnóza se proto určuje v laboratoři pomocí metody PCR z výtěru ze spojivky.

Léčba chlamydiózy koček

Chlamydiózu lze dobře léčit antibiotiky. Lékem volby je doxycyklin, zabírá také potencovaný amoxicilin, fluorochinolony, makrolidy nebo linkosamidy. Nejlepší je celková léčba, doplněná oční mastí nebo umělými slzami, protože zvlhčení povrchu rohovky ulevuje od pocitu pálení a řezání. Léčba doxycyklinem by měla trvat aspoň čtyři týdny, aby se nemoc nevrátila.

Prognóza je velmi dobrá, kočky se zcela vyléčí.

Ochrana proti nemoci

Šíření nemoci zabraňují základní opatření jako je dezinfekce a karanténa. V zamořených chovech lze preventivně odstavovat koťata už v pěti nebo šesti týdnech věku a dochovat je odděleně od chovných zvířat. To společně s dezinfekcí zabrání nakažení koťat od dospělých koček. Proti chlamydióze je také možné chránit kočky očkováním.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
Stránky: 1 2

6 komentářů na “Chlamydióza koček”

  1. Avatar

    Dobrý den. Můj kocour ma zarudle kolem obou oci . Krvave strupky na spodních vickach . Nevíte co by to mohlo být? Měl i strub v nose. Klidně poslu i fotku . Jinak se chová normálně i vidí jen ho to určitě svedi škrábe se o nábytek . Prosím napište mi . Děkuju Ladislav Macháček. Můj email je Ladislawmachacek@seznam.cz Klidne poslu i foto.

  2. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    pokud má váš kocour popisované zdravotní potíže, potřebuje naživo vyšetřit u veterináře, nelze stanovit diagnózu podle fotografie.

    S pozdravem,

    MVDr. Tereza Ježková

  3. Avatar

    Dobrý den,moje kočce teče z pravého oka.nevite čím to může být?kapu ji oči ocu-flash a nepomáhá to.muzete mi poradit.diky Lenka

  4. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    pokud během jednoho či dvou dnů nepomůže domácí léčba, je potřeba vyhledat vyhledat veterinárního lékaře.

    s pozdravem,

    MVDr. Tereza Ježková

  5. Avatar
    Kocouři- nemoc očí a dýchacích cest

    Dobrý den, píši o kočkách známých. Jedná se o dospělého kocoura a dorůstající kotě. Kocour má řadu let hnědý, občas zelený výtok z očí, zdá se že i trochu zduřelé tváře, občas kýchá a dokud byl v domě, snažil se všemožně otírat si tvář. Kotě se zdálo dosud zdravé, ale před několika týdny se mu zahlenilo jedno oko, pak druhé, po krátkém zlepšení nyní vypadá hrozně, kašle, snaží se dostat do domu, je chladný, oči má plné hlenu, napůl zakryté třetím víčkem, které je narudlé. Známí je mají rádi, starost klasická venkovní, jako u spousty babiček. Kočky dostávají suché granule a mléko 🙁 včetně masa, mají přístup k čisté přírodní vodě, přístřešku a jsou na volno po okolí. Dům a okolí je čisté, žádná skládka. Asi zanedbané onemocnění z venkovních parazitů, nachlazení (?) Nevím, jestli s nimi páníčci byli u veterináře, nebo zda se ten stav řešil do vyléčení, ale ráda bych jim pomohla. Nevím, zda mohu nakládat s kočkou, která mi nepatří bez jejich souhlasu a známí se asi jen tak přemluvit nedají, ale zkusím jim s kočkami pomoci. Prosím o radu, je vyšetření neprodleně nutné (kocour je zachráněný Mainský mývalí z množírny a sama paní prozradila, že byl problém ho u veterináře udržet), či je možné sehnat volně dostupné antibiotikum? Děkuji moc, M

  6. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    minimálně potřebujete vyšetření klinické. Na dálku antibiotika předepsat nelze a volně prodejná také nejsou.

    Veterináři je celkem jedno, v jakém vztahu je de facto majitel zvířete a člověk, který zvíře přinese a za vyšetření platí. Pokud chcete pomoci, tak se jako reálné snad jeví prostě známým nabídnout, že to zařídíte a zaplatíte, tomu se většinou lidi nebrání.

    S pozdravem

    MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *