Přeskočit na obsah

Chronická respirační nemoc – infekční sinusitida

Zjevná infekce

Sinusitida u sebritky, možný projev mykoplasmové infekce
Otok okolo oka nebo očí je příznakem zánětu dutin a takto se může projevovat právě chronická respirační nemoc drůbeže
Zdroj: Wikimedia commons

Ke vzplanutí nákazy dochází působením predispozičních vlivů na latentně infikovanou drůbež.  Hejnem se nemoc síří pomalu, ale nemocnost je vysoká. Úmrtnost je naopak nízká a pokud se vyskytne, je způsobená souběžně probíhající nebo druhotnou infekcí, která chronickou respirační nemoc komplikuje.

U brojlerů se chronická respirační nemoc objevuje hlavně mezi 4.–10. týdnem života. U nosnic v malochovech je možný výskyt v jakémkoliv věku. Průběh může být nenápadný. Dosti typickým příznakem je zánět spojivek doprovázený slzením jednoho nebo obou očí. Pokročilejší nemoc je doprovázená otokem očních víček s výtokem z očí, který tvoří v očním koutku pěnu. Zánět vedlejších nosních dutin se projevuje zduřením v okolí očí, které může přejít do celkového otoku hlavy. Proces může být i jednostranný a postihuje nejprve jen jedno oko či jednu stranu hlavy.

Objevuje se také rýma s hlenovitým nebo hnisavým výtokem z nozder, který nijak nezapáchá. Ptáci frkají, prskají, mohou trpět i zánětem průdušnice s kašlem a chrapoty. Nejzávažnějším projevem je zánět vzdušných vaků, který je doprovázený dušností při námaze nebo zápal plic. Pokud se mykoplasmóza zkomplikuje nákazou bakterií E. coli, vzniklé záněty vzdušných vaků šířící se na osrdečník a játra jsou příčinou úhynu.

U krůt je mykoplasmóza nápadná zánětem vedlejších nosních dutin, neboli sinusitidou. Proto se nazývá infekční sinusitida krůt. Postihuje krůty nejčastěji ve věku 3–5 měsíců. Příznaky jsou víceméně podobné průběhu u kura, ale vždy bývá provázeno zduřením okolo očí a otoky hlavy. Krůty také mohou trpět zánětem mozku a příznaky postižení CNS.

Podobné nemoci

Chronická respirační nemoc je jen jedna z mnoha nemocí, které způsobují rýmu nebo kašel u kura domácího. Nejvíce se podobá hemofilové rýmě, která se ale šíří mnohem rychleji a má také mnohem kratší inkubační dobu. U kuřat podobně vypadá také infekční bronchitida, obecně může mykoplasmóza připomínat infekce méně patogenními paramyxoviry nebo reovirózu.

Slzení očí způsobuje i prašnost, průvan nebo nedostatek vitamínu A. Tyto různé nemoci a predispoziční faktory navíc na drůbež mohou působit současně a mykoplasmóza je může doprovázet.

Diagnostika

Při pitvě je patrný zánět sliznic horních cest dýchacích, plic, vzdušných vaků a ojediněle i kloubů a šlachových pochev. Nosní a vedlejší nosní dutiny bývají jednostranně vyplněné hlenovitým a později fibrinózním výpotkem. U krůt (a kachen) je výpotek gelovitý nebo sýrovitý a rozšiřuje a deformuje dutinu, ve které se nachází. Histologicky je nápadné zmnožení hlenovitých žlázek ve sliznici, ztluštění sliznice a ztráta řasinek.

Definitivní diagnóza se určuje průkazem mykoplasmat. Vzorky ke kultivaci lze pořídit i výtěrem z dýchacích cest u živého ptáka, nebo stěrem z plic a vzdušných vaků u ptáků úhynulých. Mykoplasmata jsou citlivé organismy, potřebují speciální transportní medium s penicilínem a vybavenou laboratoř. Je jednodušší, i když dražší, hledat DNA mykoplasmat metodou PCR.

Latentně infikované ptáky je možné vyhledávat testem na protilátky, bohužel je to zatížené množstvím falešně pozitivních i falešně negativních výsledků.

Léčba

Antibiotika urychlují vyhojení a zabraňují úhynům. Nejsou ale schopná zbavit zvíře nosičství mykoplasmat. Používá se tylosin, tilmykosin, erytromycin, spektinomycin, linkomycin, v omezené míře chinolony. Tetracykliny asi taky fungují. Penicilíny, cefalosporiny a sulfonamidy naproti tomu nefungují vůbec.

Podávání tylosinu také omezuje vylučování mykoplasmat do vajec a umožňuje ozdravení chovu nalíhnutím zdravých potomků.

Prevence

Eradikace nákazy je drahá, zdlouhavá, ale možná. Hejna prostá mykoplasmózy existují, ale v malochovech se zootechnická opatření potřebná k udržení zdravého hejna obtížně dodržují. Každý nákup nové drůbeže představuje riziko zavlečení, stejně jako výstavy drůbeže.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]
Stránky: 1 2

23 komentářů na “Chronická respirační nemoc – infekční sinusitida”

  1. Avatar
    Mykoplasmová infekce (Mycoplasma gallisepticum)

    Dobrý den paní doktorko,

    díky pitvě jsem zjistila, že mám nemocné slepice – Mykoplasmová infekce (Mycoplasma gallisepticum).
    Chci se Vás optat zda se lze od těchto slepic s touto nemocí nakazit díky konzumaci jejich vajec?
    Než jsem to zjistila, vejce jsme konzumovali. Vše co tu píšete jsem si přečetla, píšete i to, že 1% vajec od těchto slepic je infikováno, že nemoc přechází na zárodek / kuřata apod., ale nedočetla jsem se jak je to s konzumací vajec nikde :-/ . Slepice budu reklamovat a řešit, už od nich vejce brát radši nebudu, budu muset zlikvidovat celý chov, mám 68ks slepic, 6 ve snášce a zbytek těsně před snáškou (akorát začínají), k tomu 4 ks kohoutů 🙁 🙁 .

    Předem velmi děkuji za případnou odpověď a děkuji i za Vaše užitečné stránky.

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    Macháčková

  2. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    mykoplasmová infekce drůbeže není nijak přenosná na člověka.

    MVDr. Tereza Ježková

  3. Avatar

    Dobrý večer,

    měla bych otázku zda existuje vakcína proti této nemoci Mycoplasma gallisepticum která by se dala aplikovat mladým kuřicím aby se nenakazily od těch již nakažených?
    Máme doma více kusů slepic které již nakažené jsou a chceme pořídit nové.
    Od pana doktora který prováděl pitvu naší slepice mi bylo řečeno, že je tato nemoc přenosná i vzduchem a to i několik set metrů ,tedy že na stejném pozemku je mít bez toho aniž by se nakazily od již nakažených je nemožné. Na vesnici vím minimálně o dvou sousedech kteří mají slepice a jinou drůbež, tedy pokud je to přenosné vzduchem několik set metrů, tak nás napadá, že i kdybychom pozabíjeli všechny co máme kvůli nemoci a pořídili nové, že se mohou ty nové nakazit od sousedů…a budeme opět tam kde jsme byli. Je to začarovaný kruh, proto se opět obracím na Vás pani doktorko s prosbou o radu a odborné vyjádření.

    Předem velmi děkuji.
    S pozdravem
    Macháčková

  4. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    vakcína pro slepice existuje, ale kuřice by musely být naočkované ještě u původního chovatele.

    přímým kontaktem se nemoc časem přesune. Nevím, jestli umí vzduchem několik set metrů, to spíš ne, ale přenese se poměrně snadno i rukama nebo na botách. Zdrojem jsou i divoce žijící ptáci.

    Ozdravit chov výměnou hejna bych ale zkusila jako první.

    MVDr. Ježková

  5. Avatar
    Naďa Hejlová

    Dobrý den, paní doktorko, obracím se na Vás , protože mi nikdo není schopen poradit. Náš 4 měsíční kohoutek má oteklé jedno ucho, nebo teda jeho boltec. Nic jiného mu není, nevypadá že by mu to ňák vadilo, ale bojím se, aby to nebyla ňáká nemoc , třeba mykoplazma.poslala bych Vám fotku. S pozdravem Hejlová Naďa, Dražice

  6. Avatar

    Dobrý den,
    I já mám v chovu tento problém. Koupila jsem 2 infikované příznakové slepice, mám je zvlášť, ve větší králíkárně, od ostatních stávajících slepic, ale na stejném dvorku.
    1.Přeléčení by se týkalo pouze těch dvou nebo celého chovu?
    2.Prosím o vysvětlení – pokud slepice zůstane nosičem, bude dále infikovat ostatní, nebo zůstane nemoc jen v ní (jako například plané neštovice u člověka)?
    3. Pokud se vejce uvaří natvrdo, může se podávat drůbeži jako krmení?
    Moc děkuji apřeji krásný den.
    Vernerová

  7. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    přeléčení nic neřeší, akorát potlačí příznaky a to nosičství je nosičství infekční. Prostě i když slepice zrovna viditelně neprská, tak může nakazit ostatní slepice a z jejích vajec se mohou vylíhnout infikovaná kuřata.

    Vejce natvrdo krmiv můžete.

    MVDr. Ježková

  8. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    pravděpodobně se jedná o othematom, ten je nejčastěji spojený se zánětem zvukovodu. Kocourek potřebuje služby veterináře.

    MVDr. Ježková

  9. Avatar

    Dobrý den,
    máme 3 krůty 2 krocany 1krutu máme asi okolo 40 slepic. Krocani mají pod pravím okem malý otok zatím nic výrazného naš veterinář nám dal nějaká antibiotika do vody na 5 dní. Myslíte že to musí být hned nutně mycoplasma ani u jedné ze slepic jsem nikdy nic takového neměl nikdy kuty máme asi mesíc jsou ze soukromého chovu tak nevím zatím jsou odděleně co myslíte děkuji za odpověď.

    S pozdravem Zdeněk Barnet

  10. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    mykoplasma to být může. Nutně nemusí. Bez laboratorního vyšetření nelze říci, co je příčinou onemocnění.

    MVDr. Ježková

  11. Avatar
    Dana Zochova

    Dobry den, prosim o radu, zda je mozne konzumovat maso mykoplazmosou infikovanych kuric? Samozrejme po tepelne uprave. Dekuji.

  12. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    mykoplasmata nemají žádný vliv na kvalitu živočišných produktů.

    S pozdravem

    MVDr. Ježková

  13. Avatar
    Dana Zochová

    Dobrý den,

    moc děkuji za odpověď, přeji pevné zdraví všem chovatelům, Dana Z.

  14. Avatar

    Dobry den, asi to mam u kutic taky, 5 mesicni kohoutek jako prvni- jedno oko jakoby zanet spojivek, kuricka zas boulicku u oka a otok, vytok z oci uz dnes u kohoutka a dalsi zacal pcikat. Rozumim tomu tedy tak, ze je mam utratit, a ostatni pak s priznaky radej take? A ze kdyz zalecim, mely by byt ty kusy pak zvlast od zdravych? Jenze ted mi hrozi po tech 4 dnech, ze uz se nakazili i dalsi.. dekuji za info, s pozdravem Kristyna

  15. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    záleží na tom, jakou úroveň chovu si představujete. Pokud průměr, tak prostě i po vyléčení zůstanou ta zvířata doživotními roznašeči a to klidně včetně těch zdánlivě zdravých.

    S pozdravem

    MVDr. Ježková

  16. Avatar

    Dobrý den,
    dostala jsem od jedné paní 2 slepice, jelikož ta jedna má nějaké onemocnění. Těsně za okem směrem k zobáku má bouli. Boule je tvrdá a oko slepice v koutku u boule stále jakoby slzí, ale slza nevytéká ven. Paní s ní byla u veterináře a dostala antibiotika do vody sufacox t , ale dozvěděla jsem se ,že to ta slepička má už od května. Měla dvě u sebe a ta druhá nevykazuje žádné příznaky nějakého onemocnění. Není vyhublá, normálně zobe jak ta druhá. Jedině co mě napadlo za si tam něco vpíchla, ale to by asi veterinář poznal. Neměli by jste nějakou radu nebo podobnou zkušenost. Děkuji velice Sandra

  17. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    bude to zánět dutin, pravděpodobně chronický a tím pádem také obtížně léčitelný, pokud vůbec. Sulfacox je zcela neúčinný.

    S pozdravem,

    MVDr. Ježková

  18. Avatar

    A jde pro ni něco udělat, můžou to chytit ostatní? Může takto dál žít nebo se trápí?

  19. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den, to se takhle na dálku nedá posoudit.

    MVDr. Ježková

  20. Avatar
    Slepé nateklé oko

    Dobrý den, máme cca 500 slepic a vždy u pár slepic nacházím vždy to stejné i když každý rok čistíme všechny stáje a dále necháváme dezinfikovat pomocí vyplynováni. Slepicím se vždy zalepí jedno oko a někdy i oteče, všiml jsem si že okolo oka a na spodním víčku májí výrustek podobný bradavicím. To oko se jim vždy zalepí a nevidí na něj. Lab vysetreni z vyteru oka neprokazala Mykoplazmu. Dostal jsem maxitrol a to pomahá. Ale diagnozu nemuzu furt zjistit 🙂 Měla by jste nějakou radu ? Popř. Jaka atb u 18-20tydení kuřic použít aby nebyl problém s ochranou lhůtou ?

  21. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    Všechna antibiotika mají ochrannou lhůtu. Co způsobuje onemocnění vašich slepic se takhle nedá říct, jediné, co o tom víme, je teda že mykoplasma by to neměla být (i když výtěr a kultivace není zrovna spolehlivé vyšetření, mykoplasmata ráda hynou během transportu vzorku, sérologické vyšetření hejna by bylo lepší, případně PCR).

    S pozdravem

    MVDr. Ježková

  22. Avatar

    Dobrý den, máme 6 slepicek z drůbežárny,1 adi měsíc má takovou žlutou barvu ve tvářích, nesnáší a ostatní ji odhání,jinak žere a pije, jestli ji nechat zabít, děkuji za odpověď

  23. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    jakkoliv divná zvířata je lepší z chovu odstranit.

    MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *