Přeskočit na obsah

Hemoragická exsudativní diatéza

Hemoragická exsudativní diatéza nebo pouze exsudativní diatéza je nemoc kuřat způsobená nedostatkem vitamínu E a selenu. Projevuje se vznikem rozsáhlých chladných a měkkých otoků v podkoží. Zvláště nápadný je otok krku, který připomíná extrémně zvětšené a povislé vole. Kuřata hynou na selhání srdce.

Příčina

Hemoragická exsudativní diatéza je nemoc z podvýživy, příčinou je hypovitaminóza E a/nebo nedostatek selenu. Je to jeden z několika syndromů, které nedostatek vitamínu E a selenu způsobuje. Jinými takovými syndromy je nutriční encefalomalacie, nutriční svalová dystrofieVESD syndrom prasat.

Průběh nemoci

Nedostatek vitamínu E a selenu způsobuje degeneraci žíhané svaloviny a zvýšení propustnosti krevních vlásečnic. Vitamín E a selen fungují jako antioxidanty a bez nich dochází k oxidaci a rozpadu buněčných membrán. Nemoc postihuje hlavně kuřata a to ve věku 1–5 týdnů.

Začíná náhle otoky v podkoží a v kosterní svalovině, nejvíc je postižen krk a prsa. Kuřata stojí rozkročená a nerada se pohybují. Méně žerou. Otok postihuje také tukovou tkáň. Přidávají se také krváceniny. Kuře krvácí jednak do tekutiny tvořící otok, tak do svalů a střev. Krvavá tekutina v podkoží zbarvuje kůži do modrozelena. Bez léčby obvykle hynou do dvou až šesti dnů, příčinou úhynu je kolaps oběhu.

U krůťat bývají otoky rozsahem mnohem menší, neobsahují krvavou tekutinu a deficit vitamínu E a selenu způsobuje spíše krváceniny do prsní a stehenní svaloviny. U japonských křepelek jsou otoky také menší než u kuřat a nepostihují všechna deficitní zvířata.

U kachňat vzniká stav velmi podobný hemoragické exsudativní diatéze kuřat vzácně u těch kachňat, která už v důsledku deficitu vitamínu E a selenu trpí nutriční svalovou dystrofií.

U jiných domácích zvířat hemoragická exsudativní diatéza nevzniká. Z jiných zvířat podobný syndrom doprovází deficit vitamínu E u lososů.

Diagnostika

Pitevní nález u kuřat je dosti charakteristický.

Léčba

Nemocná zvířata lze léčit a vyléčit podáním vitamínu E a selenu, ideálně s doplněním vitamínu K.

Prevence

Při všech nemocech z podvýživy platí, že prevence je poměrně jednoduchá a levná. V krmné dávce pro kuřata musí být dostatek vitamínu E a selenu. Obsah těchto antioxidantů se snižuje s dobou skladování krmiv, neobsahují je krmiva žluklá či prošlá.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *