Přeskočit na obsah

Malasseziová dermatitida

Malasseziová dermatitida je druh kvasinkového zánětu kůže psů a koček. Kvasinky rodu Malassezia jsou běžnou součásti mikroflóry kůže. Pokud se ale přemnoží, rozvíjí se zánět, jehož hlavním projevem je svědění, zarudnutí kůže a tvorba lupů. Kůže se nápadně mastí a postižená zvířata charakteristicky zapáchají. Zánět může být ložiskový nebo celkový, někdy jsou postižená jen drápová lůžka a nemocné drápy získávají hnědou barvu. Při chronickém průběhu kůže celkově zesiluje a tmavne.

Malasseziová dermatitida trápí především psy. Kvasinky ke svému přemnožení potřebují „vhodné“ podmínky. Takové je poskytuje kůže vlhká, zapařená, kožní záhyby a především kůže psů trpících mazotokem, bakteriálními záněty kůže a atopickou dermatitidou. U alergických psů může kvasinka sama působit jako další alergen.

Kvasinky rodu Malassezia

Malassezie jsou kvasinky, jednobuněčné houby, které netvoří vláknité mycelium. Řadí se do čeledi Crytococcaceae. Nejvýznamnějším druhem je Malassezia pachydermatis, která je mezi těmito kvasinkami výjimečná tím, že nevyžaduje přídavek lipidů do živného media. Je to organismus 2–⁠7 µm velký. Mladé buňky mají oválný tvar, starší připomínají tvarem matrjošku nebo buráky. Rozmnožuje se pučením, nejlépe při teplotách 32–⁠37 °C.

Běžně se vyskytuje na kůži psů a koček a osídluje také zvukovody, anální váčky a sliznici tlamy a konečníku. K přenosu dojde olizováním matkou a při sání mateřského mléka už v prvních dnech života zvířete. Je to komenzál, který se přiživuje na povrchu pokožky a do kůže samotné nijak neproniká.

Zajímavý je vztah M. pachydermatis a bakterií druhu Staphylococcus intermediusStaphylococcus pseudintermedius. To jsou také komenzálové psí kůže. Tyto organismy jeden pro druhého produkují růstové faktory a svojí přítomností mění podmínky na kůži tak, že to vyhovuje i tomu druhému. Proto je malasseziová dermatitida často spojena i se stafylokokovým zánětem, protože též tyto stafylokoky škodí při přerůstání.

Malasseziová dermatitida psů

Malasseziová dermatitida je hlavně nemoc psů a je to nemoc častá. Když se u psů hovoří o kvasinkové infekci kůže, jedná se právě o onemocnění způsobené malasseziemi.

Predispoziční faktory

Jen zřídka je malasseziová dermatitida psů primární problém, něco, co vznikne samo od sebe bez zjevných vyvolávajících faktorů. V těchto případech hraje roli především genetická predispozice.

Existuje jistý přesah plemen s predispozicí ke kvasinkovým zánětům a plemenům predisponovaným k atopické dermatitidě. Atopická dermatitida ale nedokáže vysvětlit všechny případy malasseziové dermatitidy.

Většinou je toto kožní onemocnění druhotným problémem. Kvasinky se přemnožují v místech s vhodným mikroklimatem, což bývají kožní záhyby a jakákoliv místa s vlhkou a teplou pokožkou. Rádi mají kůži už změněnou zánětem, hlavně bakteriálním. Nadbytek kožního mazu, poruchy rohovatění a zvláště alergická kožní onemocnění jsou významnými faktory podporující rozvoj kvasinkového zánětu kůže.

U zmíněná atopická dermatitida je klasickým predispozičním faktorem, ale stejně dobře působí i alergie na krmivo.

Vnitřní stav organismu hraje také obrovskou roli. Snížená funkce štítné žlázy, Cushingův syndrom, dlouhodobá léčba kortikosteroidy a jakékoliv jiné nemoci narušující imunitu mohou být také příčinou.

Poruchy rohovatění a mazotok může být způsobený nedostatky ve výživě (deficit esenciálních mastných kyselin, nedostatek biotinu, celková podvýživa) a častěji je daný geneticky: idiopatická primární seborea postihuje především westíky, kokršpaněla a špringršpaněla, baseta, irského setra, retrívry a šarpeje. Je to neléčitelné onemocnění, které přerůstání kvasinek doprovází pravidelně.

Plemena psů predisponovaná ke kvasinkovým zánětům kůže
Anglický kokršpaněl
Anglický setr
Americký kokršpaněl
Australský silky teriér
Baset
Bígl
Boxer
Jezevčík
Jorkšírký teriér
Kavalír king charles španěl
Lhasa Apso
Miniaturní a toy pudl
Německý ovčák
Shi-tzu
Šarpej
Špringršpaněl
West highland white teriér
Plemena psů predisponovaná k přemnožení kvasinek

Příznaky kvasinkového zánětu kůže psů

Na fotografii je pes se zánětem kůže doprovázeném řídnutí srsti a ztmavnutím pokožky, který postihuje spodní a boční stranu krku.
Pes trpící kvasinkovým zánětem kůže. Kůže na krku je zhrublá, tmavá a mastná. Změny svědí.
Zdroj: Wikimedia Commons

Malasseziová dermatitida je svědivé onemocnění. Svědění může být střední až velmi silné, v čase se jeho intenzita nemění, je neustávající. Dalším vždy přítomným příznakem je zarudnutí kůže a častý je její mastný vzhled, tvorba voskovitých šupin a nápadný, „kvasinkový“ žluklý zápach. Zápach se objevuje už v počátku nemoci a může být i prvním pozorovaným příznakem, který odhalí kvasinkový zánět třeba v kožních záhybech nebo ve zvukovodu.

S délkou trvání onemocnění jsou kožní změny modifikovány chronickým drážděním, škrábáním a olizováním a objevuje se zhrubnutí kůže (lichenifikace), její ztmavnutí, vypadávání srsti nebo pupínky a vřídky jako příznak bakteriální infekce.

Postižená místa

Malasseziová dermatitida může postihnout jakoukoliv oblast kůže psího těla, ale častější je v místech jakýchkoliv kožních záhybů a všude tam, kde se drží vlhkost. Zánět může vzniknout na jednom jediném místě nebo postihovat více oblastí zároveň.

Častý je kvasinkový zánět zvukovodu, který je nápadný současným postižením kůže vnitřní strany ušního boltce a kvasinková pododermatitida a zánět drápového lůžka, který se projevuje svěděním tlapek a okusováním drápů, voskovitými nálepy v okolí drápových řas a hnědočerveným zabarvením drápů.

Zvláštní formou malasseziové dermatitidy je „waterline disease“, pro kterou jsou predisponováni labradorští retrívři. Zánět doprovázený vypadáváním chlupů a tvorbou pupínků a strupů postihuje jen spodní část jejich těl, s ostrou liníí od spodní třetiny trupu a šíří se na celé končetiny. Nemoc je výrazně svědivá.

Těžké případy kvasinkové dermatitidy jsou celotělové a probíhají za příznaků silně svědivé tzv. exfoliativní erytrodermie. To je závažná kožní porucha, při které je většina povrchu těla pokrytá začervenalou, šupinatou kůží.

Nejčastěji postižená místa
drápové řasy
spodní strana krku
pysky
podpaží
mezinoží
meziprstí
okolí pohlaví a konečníku
zvukovod
„Waterline disease“
Obvyklá místa výskytu kožních změn u psů

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]
Stránky: 1 2

4 komentáře na “Malasseziová dermatitida”

  1. Avatar
    Lenka Heimova

    jaký přípravek mi doporučíte pro yorka, kvasinky na předních tlapkách

  2. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    z jednoduchých metod: koupele v růžově zbarveném roztoku hypermanganu.

    MVDr. Ježková

  3. Avatar

    Dobrý den, co může být příčinou kvasinek na kůži? Psa jsme přeléčili, ale vrací se mu to. Škrábe se, má hodně lupů. Je nutno vždy oprat i pelíšek? Pokud to má jeden pes, může to přenést i na zbytek smečky a kočky a případně i na člověka?

  4. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    je to věc kožní imunity, často je takové přerůstání spojené s atopickou dermatitidou, případně s anatomickými vadami typu kožní řasa.

    MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *