Přeskočit na obsah

Léčba trichomonózy

Pokročilá nemoc s rozsáhlým postižením sliznic či generalizovaná forma má špatnou prognózu.

V počátcích nemoc lze léčit nitroimidazolovými preparáty. Těch je mnoho různých druhů a liší se dávkováním, případně bezpečností pro jednotlivé druhy ptáků, ale ne mechanismem účinku. Nejčastěji se používá metronidazol v lidském léku Entizol nebo jako prášek Metrozol, dále ornidazol v léku trinidazol, rodinazol v různých burzových specialitách, carnidazol v léku Spartrix nebo dimetrazol. Při nedostatečném dávkování si bičenky vytvářejí rezistenci.

Žádný z těchto léků také nesmí být použitý u potravinového zvířete určeného k budoucí konzumaci.

Prevence

Trichomonóza je, s výjimkou virulentních kmenů, především druhotná infekce. Prevence je tím pádem založená na udržování ptáků v takové kondici, aby jejich imunitní systém byl schopný omezovat množení bičenek na neškodném množství.

U holubů je to především: vzdušný, dobře větraný holubník, který není přeplněný holuby, čistota krmítek a napáječek, napájecí voda by se měla měnit minimálně 1x denně, lépe 2x. Omezuje se tím jednak infekční tlak samotných bičenek, jednak riziko propuknutí i jiných nemocí. Bičenky se živí bakteriemi a tkáňovou drtí, nasedají proto na jakýkoliv zánět sliznic. Také využívají oslabení imunitního systému a to především v důsledku herpesvirózycirkovirózy holubů. Holuby oslabují také vnitřní a vnější parazité.

Nově nakoupení holubi by měli být umístěni nejprve do karantény a přeléčeni.

Všeobecná odolnost je dědičná, vyřazováním nemocných holubů a holubů, kteří mají v hnízdech postižená holoubata, se podporuje dlouhodobě udržitelný zdravotní stav holubů obecně.

Holubi se běžně preventivně přeléčují před začátkem chovné sezóny, případně před líhnutím holoubat při každém hnízdění. Méně vhodné je přeléčování holoubat po odstavu, pokud byli rodiče přeléčení a jsou v dobrých podmínkách, holoubata získají díky malému množství bičenek imunitu a zároveň, pokud jsou to kvalitní zdraví jedinci, měli by infekci zvládnout.

Prevence u drůbeže a dravců

Dravcům v zajetí se jako prevence nákazy nezkrmují hlavy a volata holubů. Preventivně se nepřeléčují. Podobně je tomu u drůbeže, zde je hlavním preventivním opatřením zajištění napáječek tak, aby k nim neměly přístup holubi a hrdličky. Pomoci může také okyselování vody.

Nákaza na krmítku

Prevencí nákazy na krmítku je především zamezení přístupu hrdličkám a přerušení krmení během léta, kdy se nemoc snadněji šíří. Ptačí napajedla je potřeba jednou za čas vypustit, vyčistit a nechat vyschnout.

Pokud se v okolí krmítka nebo napajedla objeví viditelně nemocný nebo uhynulý ptáček, nezbývá než okamžitě krmení a napájení přerušit a to minimálně na dva týdny, v létě radši aspoň na měsíc nebo přikrmování zcela zrušit. Krmítka a napajedla je potřeba vyčistit a nechat vyschnout. Zní to možná krutě, ale ptáky to donutí rozptýlit se po okolí a riziko nákazy dalších ptáků se sníží.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 4.8]
Stránky: 1 2 3 4

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *