Přeskočit na obsah

Ostatní ptáci

U dalších druhů ptáků se trichomonóza projevuje většinou jako slizniční forma.

Častější je u dravců, kteří se nakazí pozřením holubů. Vnímaví jsou jestřábi a puštík proužkovaný a pak sovy obecně, sokol stěhovavý je odolnější. U dravců vznikají žlutavé tvarohovité uzly pod jazykem nebo naopak vzadu na patře a mechanicky ztěžují příjem potravy nebo dýchání.

Nemocní ptáci bývají vyhublí, mají problémy s polykáním a často místo pozření potravy jen uchopí sousto do zobáku a odhodí ho pryč. Někdy trichomonózní povlaky vůbec nejsou patrné a pták má v zobáku jen vazký hlen. Jindy se mohou agresivní kmeny bičenek prokousat přes tvrdé patro do vedlejších nosních dutin či do vnitřního ucha, s následnou poruchou rovnováhy.

U dravců také není výjimečná generalizovaná forma s postižením jater, buď s a nebo bez změn na sliznicích.

Papoušci a pěvci

Na fotografii je chřadnoucí zvonek zelený sedící v hromádce zrní
Nemocný zvonek zelený. Pro zvonky je nemoc zvláště zhoubná a způsobuje hromadné úhyny. Nazývá se též „krmítková nákaza“.
Zdroj: Wikimedia Commons

Občas se trichomonóza vyskytne u papoušků, z nich především u andulek 1–3 roky starých a u korel. Jedná se o slizniční formu, která je ale poněkud odlišná než slizniční forma u holubů. Místo plošných povlaků vznikají spíše jednotlivé masy a nemusí být postižena dutina zobáková, změny se vyskytují především ve voleti a v jícnu. Navíc u papoušků se bičenky nacházejí uvnitř buněk a mohou tak uniknout vyšetření výtěrem. Vzniklý zánět volete se projevuje především zvracením a vyvrhováním potravy, průjmem, chřadnutím a úhynem ptáků.

Slizniční forma s tvorbou žlutých pablán na sliznicích horní části trávicího traktu od zobáku až po vole a jícen je typická pro malé pěvce. Nemocní ptáci jsou vyhublí, neteční, mají načepýřené peří a ztrácejí plachost. Hodně sliní, často nemohou polykat potravu, ale mají hlad, takže zrníčka opakovaně berou do zobáku a zas je pouští. Onemocnění trvá několik dnů až týdnů, méně postižení ptáci se mohou samovolně uzdravit. Epidemie trichomonózy u zvonků zelených způsobila silný pokles počtu těchto ptáků jak v západní Evropě, tak u nás.

Drůbež

U hrabavé drůbeže se jedná o sporadickou infekci. Drůbež se nakazí nejčastěji od holubů, kteří pijí ze stejného zdroje vody. Různé pekáče a hrnce s vodou volně ležící na dvorku jsou obecně rizikem z hlediska nákaz a je lepší to takhle vůbec nedělat.

Trichomonóza u drůbeže probíhá jako slizniční forma, občas je postiženo i vole, které ochabuje, špatně se vyprazdňuje, potrava v něm kvasí a výsledkem může být i trvale svislé vole.

Podobné nemoci

Existuje několik jiných onemocnění, které se trichomonóze projevy velice podobají. Jsou to hlavně neštovice ptáků a to jejich slizniční forma. Slizniční forma neštovic také pokrývá sliznice zobáku sýrovitými povlaky, které ale pevně lpí a při stržení spodina silně krvácí.

Dále je velmi podobnou nemocí kandidóza, což je onemocnění způsobené mikroskopickými kvasinkami. Stejně jako trichomonóza i kandidóza postihuje přednostně oslabené ptáky a klinické projevy mohou být prakticky identické.

U holubů způsobuje změny na sliznicích i herpesviróza, která je navíc často sama o sobě často trichomonózou doprovázena.

Postižení sliznic pak doprovází i důležitou neinfekční chorobu a tou je nedostatek vitamínu A.

Průkaz přítomnosti parazitů

Odhalení trichomonózy je jednoduché. Živé, pohybující se bičenky se dají pozorovat pod mikroskopem při vyšetření čerstvě připraveného preparátu z výtěru z povlaků nebo z volete. Vyšetření ale musí být provedeno rychle, už po 15 minutách může být neprůkazné, protože bičenky mimo hostitele rychle hynou.

Tato metoda funguje u všech ptáků kromě andulek, kde může být parazit schovaný uvnitř buněk volete a jícnu a výtěr ho neodhalí.

Výtěr zároveň zjistí i případnou kandidózu.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 4.8]
Stránky: 1 2 3 4

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *