Přeskočit na obsah

Zavšivení morčat

Zavšivení morčat, tedy přítomnost všenek nebo vší v jejich srsti, je u morčat velice častý nález. Zavšivená nebývají zdaleka jen morčata ze zverimexů nebo pochybných chovů. Není výjimečné, že si morče plné všenek člověk koupí v chovatelské stanici s průkazem původu, nebo je parazitický hmyz zjištěn při přejímce před výstavou či v ordinaci při nějaké jiné příležitosti, třeba při krácení drápků.

Vši a všenky jsou přísně hostitelsky specifické, to znamená, že tito cizopasníci umí žít jen na jednom jediném živočišném druhu. Od morčete se všenkami nemůže nakazit žádné jiné zvíře, ani králík, ani pes. Nic nehrozí ani člověku. Stejně tak morče nezíská parazity od kočky a nehrozí mu ani zamoření vší dětskou.

Všenky morčat

Zavšivení morčat způsobují hlavně všenky, zamoření vešmi je velkou vzácností.

Morče je hostitelem dvou druhů všenek, ani jedna nemá české jméno. Jsou to všenky, ne snad proto, že by byly menší než vši, ale protože všenky mají kousací ústní ústrojí. Nesají krev jako vši, ale kůži hostitele okusují a živí se částečkami kůže a lymfou a případnou krví, která vyteče ze vzniklých ranek.

Gliricola porcelli
všenka Gliricola porcelli
Zdroj: Wikimedia Commons

Častější z těch dvou druhů je všenka druhu Gliricola porcelli. Je to parazitický hmyz, má tři páry končetin, které nesou drápek uzpůsobený k pevnému sevření chlupů. Nemá ani křídla, ani oči. Je to štíhlý tvor, s protáhlým zadečkem a hlavičkou, která je delší než je široká a nese krátká tykadla. Je snadno vidět pouhý okem, je 1–2 mm dlouhá, 0,3–0,4 mm široká a má žlutou barvu. Na morčeti dává přednost srsti na trupu zvířete.

Méně často se vyskytuje všenka druhu Gyropus ovalis. Je to příbuzná prvnímu druhu, ale má úplně jiný tvar těla. Je krátká a tlustá, takže tvar těla je spíše okrouhlý, než štíhlý a i hlavu má širokou a kulatou, širší než delší. Má šedožlutou barvu a délka těla se pohybuje mezi jedním až jedním a půl milimetrem. Na morčeti je obvykle k nalezení na uších, v okolí uší a na krku.

Všenky, bez ohledu na druh, se čile pohybují v srsti morčat a při dobrém světle jsou dobře vidět při rozhrnutí chlupů. Kromě dospělců a mladých všenek na morčeti dají nalézt také jejich hnidy, nalepené na chlupech. Vypadají jako drobná bílá zrnka pevně lpící na chlupu. Jsou mrňavá a mohou se plést s roztoči, kteří jsou však pohybliví.

Veterinář si může pomoci také lupou nebo průhlednou lepící páskou, na kterou se všenky nachytají a dají se pak pozorovat pod mikroskopem.

Přenos

Morčata se nakazí přímým kontaktem se zavšivenými zvířaty. Není to těžké, zavšivených morčat je spoustu. V prostředí všenky přežívají jen několik dní.

Jak všenky škodí

Malé množství všenek je v podstatě neškodné a morče může být zavšivené dlouhý čas, aniž by to na něm bylo jakkoliv vidět. Poněkud škodí při přemnožení. Aby se všenky na morčeti rozmnožili do škodlivých počtů, musí se stát něco dalšího. Stává se o u morčat žijících v nehygienických podmínkách nebo při podvýživě, nebo pokud je morče nemocné, má vnitřní parazity či jiný zdravotní problém. Častější je zavšivení s klinickými příznaky také u mladých zvířat.

Pokud je všenek na morčeti velké množství, objevuje se svědění, suchá, nekvalitní srst a řídnutí srsti nebo i vznikají lysiny. Na kůži mohou být stroupky a lupy. Morče také celkově neprospívá, hubne, chřadne.

Vši morčat

Veš, tedy parazitický hmyz s bodavým sacím ústrojím, je u morčete vzácným hostem. Existují dva druhy, které cizopasí u těchto hlodavců, opět ani jeden nemá české jméno. Je to Trimenopon hispidumTrimenopon  jenningsi.
Vzhledem se podobají všence Gyropus ovalis s hubenějším zadečkem, který je nápadně chlupatý.

Podobně jako všenky škodí při přemnožení.

Léčba

Všenky nebo případné vši žijí jen v srsti a na povrchu kůže a to znamená, že jsou snadno dosažitelní jakýmikoliv protihmyzími přípravky. Fungují spreje či pudry s pyrethroidy (Arpalit, Bio Kill a spol.), fipronil (Frontline sprej a jiné), z lepších věcí především imidakloprid – Advantage spot-on. U veterináře se dá morče ošetřit ivermektinem a to buď injekčně, nebo jako „spot-on“ na lysinku za uchem.

Protože žádný lék není schopný zničit hnidy, pokud má použitý přípravek krátkou dobu působení, je potřeba za 14 dní aplikaci ještě jednou zopakovat. To se týká jak Arpalitu, tak ivermektinu. Fipronil, imidakloprid či doramektin stačí použít jedenkrát.

Samozřejmostí je u všech vnějších parazitóz ošetření všech morčat v chovu a důkladná očista prostředí.

Prevence zavšivení morčat

Všeobecná přítomnost všenek u morčat je dostatečným důvodem k zavedení karantény všech nově nakoupených zvířat a jejich preventivní ošetření proti parazitům před seznámením s ostatními.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

12 komentářů na “Zavšivení morčat”

  1. Avatar

    Dobrý den paní Ježková.chci se zeptsz koupili sme si morče od chovatele která mu davala morčeti za krk kapku proti parazitům.morce je zdravé a chci se zeptat dá se něco takového koupit co zverimexu??naše kočky dáváme obojky a kapku ale chci se zeptat co koupit pro morče má c děkuji ju za odpověď danka

  2. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    preventivně nemusíte dávat nic. Morče přece volně venku neběhá.

    MVDr. Tereza Ježková

  3. Avatar
    Lenka Čeřenská

    Dobrý den, pokud ještě aktivně odpovídat tak mám otázku, mám tady od včerejška 2 měsíční samce se všenkami, v jiné místnosti než moje 3 samičky, stejně se bojim, že na ně všenky přenesu třeba přes oblečení, klukům budu čistit každý den klec a najíst taky musí dostat, takže v kontaktu s nimi budu, dnes jsme dostali první dávku Strongholdu pro stenata/koťata
    Jak mám holky nejlépe ubránit? Děkuji

  4. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    pro jistotu se vždy ošetřují všechna vnímavá zvířata v domácnosti.

    MVDr. Ježková

  5. Avatar

    Dobry den, mam březí samičku morcete a objevila jsem u ni všenky. Čím ji mohu ošetřit, abych neohrozila mláďata? Dekuji za odpověď. Kristyna Bojić

  6. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    můžete použít jakékoliv doporučené antiparazitikum.

    MVDr. Ježková

  7. Avatar
    Lucie Jilemnická

    Dobrý den,
    dnes jsme si přinesli domů morče. Je tedy z obchodu, ale jedná se o malý místní obchod, prodávají tam spíše potřeby pro zvířata, živá zvířata tam mívají jen minimálně. Toto morče bylo z jiné prodejny převezeno sem, protože se pralo s jiným morčete. Tady bylo cca 2 měsíce samo v teráriu. Chodili jsme se na něj dívat, až jsme si ho dnes přinesli domů. Cestou domů jsme se stavili u veterináře, který se na něj jen zběžně podíval a řekl, že je to krásný sameček v pořádku. Ale při bližším pozorování vidíme kolem očiček miniaturní pohybující se čárečky na chlupech. Nemáme žádné zkušenosti s chovem morčat, proto jsem se chtěla zeptat, o co se může jednat? Zda se to může přenést na děti, když ho hladí či chovají. Jak to řešit?
    Moc děkuji za odpověď.

  8. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    dobrý den, přejděte volně na článek akarióza morčat. Je to chirodiscoides caviae.

    MVDr. Ježková

  9. Avatar

    Dobrý den ,našli jsme u morčátka všenky .Dostaly jsme od veterináře nějakou vodičku na namazání za hlavičku .Chtěla jsem se jen zeptat jak vyčistit jejich pelíšek ,zda stačí jen vyměnit podestýlku nebo i vydezinfikovat boudičku ?Moc děkuji

  10. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    při použití spot-onu nemusíte vynakládat větší úsilí k dezinfekci prostředí, stačí jen vyčistit klec.

    MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *