Roztoči v srsti morčat
Další druhy roztočů jsou výrazně méně nebezpečné. Častý je parazit druhu Chirodiscoides caviae. Je to úplně jiný živočich než zákožka. Má protáhlé zploštělé tělo a dobře vyvinuté, štíhlé končetiny, přičemž první dva páry jsou přizpůsobenék sevření chlupu. Samička je asi 0,5 mm velká, sameček o něco menší, a jsou viditelní pouhým okem jako pohyblivá zrnka mouky. Žijí na srsti, ne na kůži. Ke kořínkům chlupů se chodí jen nakrmit. Samičky lepí vajíčka na chlupy a larvy a nymfy se podobají dospělcům. Životní cyklus trvá 14 dní.
Přenáší se přímým kontaktem mezi zvířaty.
Morče může být hostitelem značného množství těchto roztočů, aniž by mu to způsobovalo jakékoliv potíže. Pokud se objeví nějaké příznaky napadení, je to zvýšená tvorba lupů, mírné svědění, řídká srst a drobné stroupky na kůži, především na zadečku morčete.
Vzácným původcem kožního onemocnění morčete je Demodex caviae. Tento druh trudníka může být původcem ztráty srsti, která je doprovázená začervenáním a šupinatěním kůže. Demodikóza nesvědí. Kožní změny se objevují v okolí očních víček a na hrudních končetinách. Většina morčat je bezpříznakovým nosičem a tito roztoči jim nijak neškodí.
Morče jako hostitel parazitických roztočů od jiných zvířat
Zákožka morčí, roztoči rodu Chirodiscoides i D. caviae jsou parazité jen a pouze morčete. Na morčeti ale mohou žít také jiní parazité, pro které morče není typickým hostitelem. Nejvýznamnějším takovým parazitickým roztočem je dravčík, přesněji řečeno dravčík králičí, Cheyletiella parasitovorax. U morčete způsobuje svědění a tvorbu bělavých lupů na hřbetě.
Kromě dravčíkovitosti se může morče nakazit svrabem způsobeným zákožkou svrabovou, myším svrabem způsobeným zákožkou myší a svrabem potkanů, jehož původcem je Notoedres muris. Tyto nákazy se na morče dostávají kontaktem s běžnými hostiteli těchto parazitů. Nemoc se projevuje svědivou vyrážkou na obličeji a uších. Morče může také trpět ušním svrabem způsobeným prašivkou králičí.
Jak zjistím, že morče má akariózu?
Roztoči, kteří parazitují v srsti, se dají poměrně snadno odhalit pouhým pozorováním při dobrém světle a to jak na zvířeti, tak na vyčesaných chlupech. Roztoči vypadají jaké bílé, pohybující se tečky. Dají se nachytat také na průhlednou lepící pásku a pozorovat pod mikroskopem. Při prohlížení srsti se dají nalézt také případné všenky, další častí kožní parazité morčat.
Zákožky už se tímto způsobem najít nedají a odhalují se mikroskopickým vyšetřením kožního seškrabu. Kožní seškrab ale může být bez nálezu, roztoči v něm vidět nejsou, přestože morče svrab opravdu má. Někdy může být potřeba provést vícero seškrabů z několika míst, jindy svrab potvrdí až biopsie kůže.
Protože je svrab nejčastější příčina velkého svědění a vypadávání srsti, v případě, že morče vypadá, že by mohlo mít svrab, je nejlepší je a ostatní morčata prostě přeléčit proti svrabu.
Léčba
Léčba akariózy morčat je jednoduchá. I pokročilý svrab může být léčitelný, i když vyčerpané, vyhublé zvíře se záchvaty už nemusí být možné zachránit.
Je potřeba navštívit veterináře, protože léky jsou na předpis.
Nejúčinnějším lékem je ivermektin podaný injekčně třikrát v intervalu 10 dní. Spolehlivě ničí všechny druhy roztočů. Vždy je potřeba ošetřit všechna morčata v chovu, včetně těch, která se jeví zdravě. Ivermektin nevadí ani březím a kojícím samicím a mláďatům starším tři měsíce. Funguje též jako kapka na lysé místo za uchem, ale neochotně se vstřebává při použití do tlamy a proto při takovém užití nefunguje. Alternativou ivermektinu je doramektin.
Podobnou látkou je také selamektin a Stronghold pro kočky se dá pro morčata také úspěšně použít. Je to spot-on, kapka za krk. Na léčbu dospělého morčete stačí jedna pipeta pro štěňata a koťata.
Jiné metody jsou v porovnání s použitím ivermektinu nebo selamektinu nepraktické. Svrab lze zničit opakovanými koupelemi v síře nebo Neostomosanu, ale to je pro morče výrazně stresující a také při pokročilém svrabu by potřebná manipulace a omývání nemocné kůže zhoršovalo svědění, aspoň dočasně.
U pokročilého svrabu se léčí i samotná poraněná kůže, pokud je to nutné, přidávají se antibiotika, léky proti svědění, u křečí i léky tlumící křeče. Než se kůže zklidní, je někdy nutné morče obléci do chrániče z obvazů, nebo mu ovázat zadní nožičky, aby se nemohlo dále zraňovat.
U jiných roztočů než u zákožek je léčba velice jednoduchá. Roztoče, kteří žijí jen v srsti, lze ničit různými spreji nebo šampony či pudry proti blechám obsahujícím pyrethroidy.
Sanace prostředí
Sanace prostředí je nedílnou součástí léčby. Klece nebo kotce je potřeba pořádně vyčistit a vystříkat spreji proti hmyzu. Během léčby je užitečné změnit stelivo a použít papír, buď lisované válečky Asan, nebo přímo savou podložku. V takovém prostředí se roztoči neudrží a také se to snadno mění.
Savé podložky jsou dobrým nápadem pro morčata s těžkým svrabem také protože se z nich do kožních ran nedostávají nečistoty. Lépe se hojí.
Dobrý večer, máme tři morčátka, našli jsme na nic bílé chodící tečky, změnili stelivo, vykoupali antiparazitikum šamponem, dezinfekce kleci,veterinář jim dal nějakou injekci, nevím co, za 14 dní znovu, chci se zeptat, jestli je to morceci svrab nebo vsenky? My se totiž už pár dní pěkně drbeme, celé tělo, je to přenosné na člověka? Co máme dělat? Vše jsme přepravu a vydesinfikovat a pořád nám svědí tělo, prosím o radu dekuji
Dobrý den,
není to ani svrab, ani všenky, ale roztoč Chirodiscoides caviae. Na lidi tito roztoči přenosní nejsou.
S pozdravem,
MVDr. Ježková
Zdravím, dnes nám pošlo morče, pár dní se škrabalo, chyběla pak srst, byly i rány od škrabání a několik milimetrových strupů. Od chvíle, co jsme si toho všimli až do úhynu ubělho jen několik dní. Morče normálně žralo. Až ráno bylo „unavené“ a odpoledne bylo po něm. Co to mohlo být? V kleci je ještě jedno, to vypadá dobře…
Dobrý den,
příčinu úhynu zvířete lze stanovit pouze pitvou.
S pozdravem
MVDr. Tereza Ježková
Dobrý večer, jsem už zoufalá. Máme morčatko asi rok staré. My jsme druhý majitele. Po měsíci a půl se jí objevil. Osklivý zánět kůže, byly jsme u veterináře (několikrát) dostaly jsme poprvé masticku. Na postižené místo zabrala, ale začalo se to šířit na kůži u zadečku, dostala injekci a pokračování v koupelny mazání. Po pár dnech další návštěva, léky na předpis. Dnes jsem zjistila, že morčatko padá na zadní stranu. Prosim co mám dělat.
Dobrý den,
obraťte se na jiného veterináře, který se specializuje na drobné hlodavce.
S pozdravem
MVDr. Tereza Ježková
Dobrý den,
objevili jsme u morčátek asi všenky, pod mikroskopem dlouhá úzká zvířátka, ca 1-2 mm velká. Mohla byste mi poradit, co je na ně nejúčinnější a lze to koupit ve Zverimexu nebo musíme na Veterinu?
Druhá otázka, u dcery byla zjištěna alergie na roztoče. Bylo by možné nějakým přípravkem zlikvidovat i roztoče u morčat? Nejlépe, kdybychom mohli zlikvidovat všenky i roztoče najednou?
Používáme hobliny jako stelivo, nemnoží se v tom roztoči také?
Děkuji mnohokrát za rady.
S pozdravem
Nožková
Dobrý den,
vše máte v článku o zavšivení morčat.
S alergií je to obtížnější. Alergii způsobují roztoči, kteří obývají domácí prach. Těch se nezbavíte, jediné řešení je tlumit množství toho prachu.
S pozdravem
MVDr. Tereza Ježková
Dobrý den, dneska sem uviděla u morčete na nožičce jak kdyby to bylo odřený a mělo červenou nožičku.Mohla bych se vás zeptat co máme s tím dělat? Jet k veterinářovi??
Dobrý den,
Ano.
MVDr. Ježková
Dobrý den, máme doma morčátko cca týden. Všimli jsme si, že má takové záškuby,tiky nebo jak bych to nazvala… prostě rychle běhá po kleci a začne sebou škubat,jako by poskočí a trhne sebou. Může to být nějaká nemoc nebo vada?
Měli bychom to řešit?A popř.jak?
Děkuji za odpověď.
s pozdravem Lenka.
Dobrý den,
morče někdy pobíhá a vyskakuje jen z radosti a bujnosti. Bez prohlídky zvířete ale nelze vyloučit zdravotní problém.
S pozdravem
MVDr. Ježková
Dobrý den,
máme doma malého samečka morčete, jsou mu necelé 4 měsíce.
Řekla bych, že je velmi spokojený, ale samozřejmě občas se podrbe a drbal se od začátku, co ho máme, větší intenzitu drbání nepozoruji. Když ho pohladím, tak se někdy začne drbat někdy zase vůbec. Srst má pěknou, pokožku bez viditelných změn, žádné ranky, strupy, lupy ani parazity jsem neobjevila. Celkově je spokojený a aktivní. Je pravděpodobné, že by mohl mít svrab ve skryté formě?
Příští týden je objednán na kastraci, tak se obávám, abych něco nezanedbala. Předpokládám samozřejmě, že ho pan doktor před operací prohlédne, ale myslím, že na něm nic neobjeví.
Je možné, že pokud by v sobě svrab měl, projevil by se následně po operaci?
Předem moc děkuji za Vaši odpověď.
S pozdravem Kristýna.
Dobrý den,
včera jsem byla s morčetem na veterině, nechtěl jíst, měl průjem, byl naježený a měl oslzelé oči, když morčátko zvednu nekvíká a zuby má podle všeho v pořádku. Diagnóza mi ale sdělena nebyla… Dostala jsem pro morče antibiotikum Endrobactin, probiotika a stravu rodicare instant. Když ho ošetřuji používám rukavice a následně dodržuji klasické hygienické postupy, ale ráda bych se zeptala jestli je potřeba dodržovat hygienu přísněji, nebo jestli hrozí přenos nějaké nemoci na člověka? Děkuji za případnou odpověď.
S pozdravem,
Leona
Dobrý den,
pokud morče nejeví příznaky nemoci, tak na něm nemoc nehledejte.
MVDr. Ježková
Dobrý den,
běžná hygiena je zcela dostačující.
MVDr. Ježková
Dobrý den,pořídila jsem morčátka z chS.po 24hod u nás jedno zacalo lysat.vratila jsem k doléčení.chovatelka soudila na plisne,ale zatím to vypadá na svrab.vsechno jsem odnesla do sklepa,co šlo, polila savem,něco sanytolem a týden poté,co u nás morčata nejsou má dcera kousance po těle .dle desinsekcni firmy je to dle popisu a fotek kousance čmelík.morcata ho neměla,ale prý mohl být v sene a podestýlce. tak to mám vyhodit nebo dat do mrazáku a byt vystříkat bio killem. nechce se mi do toho,už teď jsem toho dost desinfikovala a prala a můžu znova. přemýšlím,když to udělám někde nějaky čmelík zůstane,vleže na morčata a pak se zase rozmnoží.nechala bych je doma bez přirozeného hostitele zemřít(cmeliky),ale nevím,jak dlouho jim to potrvá.pak se také bojím,že se už vyléčená morčata u původní majitelky znovu svrabem nakazí,pakliže neléčí všechny z chovu.co byste radila?
děkuji.k.
Dobrý den,
nevím, protože mícháte víc parazitů do sebe. Svrab je něco jiného než plíseň a čmelík je parazit ptactva, nikoliv morčat.
S pozdravem
MVDr. Ježková
Dobrý den, mám dotaz měla jsem dva kluky a strašně se prali spolu tak jsme toho jednoho dali pryč. Zůstal nam ten jeden a ten nedávno měl přes celou tlamu vykousli chlupy a jeden velky strup to se zacelilo a narostli i chlupy zpet. Po tele ma pár stroupku rekla bych z toho jak se mezi sebou parkrat rafli ale dneska jsem ho prohmatavala radši v rukavici a našla sem neco hrozneho na zadecku z vrchu a okolo ocasu má skoro 3 velke díry do masa vypadá to jako u cloveka abcest myslite ze by to mohlo byt neco takoveho ?? a co stim dekuji predem za odpoved.
Dobrý den, samozřejmě. Do zadku se samečkové morčat koušou velice rádi.
MVDr. Ježková
Dobrý den,
Máme morče staré 4 roky, které se nedávno začalo hodně drbat. Teď má po těle (hlavně nohy, břicho a kyčle) lysá místa a srst si vykusuje. Má na kůži bílé šupinky a občas krvavé strupy. Chuť k jídlu má a je pořád zvědavé, ale hrozně zhublo, klepe se a vypadá hrozně vyčerpaně. Usoudili jsme, že by to mohl být svrab, ale je to už skoro 3 týdny, morče je už 2x nastříkané antiparazitiky a stále se to zhoršuje. Můžete poradit, ci by to mohlo být?
Dobrý den,
je potřeba léčit u veterináře, na svrab postřiky nezabírají.
MVDr. Ježková
Dobrý den chtěla bych se dělat doma máme dvě morčata a u jednoho se našla malá lysinka nevím jak se to měníme. Dřív mu tam rostla srst ale teď asi před 2 dnama mu vypadla na tom místě a neroste stále si to škrabe a nevím co dělat dříve už měla lysinky na zadečku ale dlouho ne chtěla bych se zeptat co s tím morče umýváme ale nic nezabírá. Děkuji
Dobrý den,
Vezměte morče k veterináři, ideálně ke specialistovi na drobná zvířata.
MVDr. Ježková