Přeskočit na obsah

Enterotoxémie dospělých ovcí

Enterotoxémie dospělých ovcí, též struck, což v angličtině znamená něco jako „pepka“, je akutní onemocnění ovcí vedoucí k náhlému úhynu nemocného kusu bez předchozích klinických příznaků. Hynou jednotlivá zvířata. Je to vzácné onemocnění, nejčastěji popisované ve Velké Británii.

Jedná se o jinou nemoc než je mnohem častější enterotoxémie ovcí, která postihuje především odrostlá jehňata a způsobuje hromadné úhyny.

Původce

Původcem enterotoxémie dospělých ovcí je bakterie zvaná Clostridium perfringens typ C, podskupina 1. Je to anaerobní tyčinka, která roste za nepřístupu vzduchu a v příznivých podmínkách se dokáže dělit každých osm hodin, takže se dokáže rychle přemnožit. K přežití v nepříznivých podmínkách tvoří velice odolné spory, které zůstávají v hnoji a půdě. V malém množství můžou být tyto klostridie také součástí střevní mikroflóry zdravých ovcí.

Všechny patogenní typy bakterie Cl. perfringens tvoří při svém růstu toxiny, které poškozují tkáně hostitele a způsobují klinické příznaky nemoci. V případě typu C je to toxin alfa a beta. Alfa toxin poškozuje savčí buňky včetně krvinek, ale bakterie ho tvoří málo. Mnohem více je produkován toxin beta, který způsobuje silnou nekrózu tkání. Za normálních okolností je ale rozkládán trávicími enzymy.

Typ C kromě enterotoxémie dospělých ovcí způsobuje také hemoragickou enterotoxémii jehňat (nejčastěji podskupina 2), některé případy enterotoxémie koz a nekrotickou enteritidu telat, selat a hříbat. Podobně jako dospělá ovce může náhle uhynout i dospělý skot.

Enterotoxémii jehňat způsobuje Cl. perfringens typ D.

Rizikové faktory vzniku

Není přesně známo, co zapříčiní, že u dospělé ovce trávicí enzymy nejsou schopné inaktivovat beta toxin produkovaný přemnoženými klostridiemi. Možná se jedná o krátkodobou poruchu slinivky, do souvislosti se dává také migrace nezralých motolic, náhlá změna krmné dávky a zkrmování jadrných krmiv bez předchozího návyku. Nemoc postihuje dospělé ovce na pastvině, nejčastěji se vyskytuje na jaře. Zvířata bývají ve výborné kondici.

Příznaky struck enterotoxémie

Ovce je většinou nalezená mrtvá. Výskyt ve stádě je sporadický. Těsně před úhynem je zvíře otupělé a odmítá se pohybovat.

Diagnostika

Diagnóza se nejčastěji zjišťuje až při pitvě. Tu je potřeba provést co nejdříve po úhynu zvířete.

V břišní a hrudní dutině i v osrdečníku se nachází narůžovělý výpotek. Tenké střevo je postiženo silným zánětem doprovázeným odúmrtí sliznice, střevní obsah může být tvořený čerstvou krví. Střevní kličky jsou zduřelé a překrvené. Vředovité změny na střevní sliznici jsou vzácné. V celém uhynulém kusu nastupuje velmi rychlý rozklad tkání.

Bakterie či jejich toxiny jsou u čerstvě uhynulého kusu prokazatelné z obsahu střeva.

Terapie

Enterotoxémii dospělých ovcí nelze léčit

Prevence enterotoxémie

Jediným preventivním opatřením je vakcinace. Očkování proti enterotoxémii dospělých ovcí je součástí kombinovaných vakcín proti klostridiovým infekcím ovcí.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

2 komentáře na “Enterotoxémie dospělých ovcí”

  1. Avatar
    Aleš Kubíček

    Dotaz na MVDr. Ježkovou:
    Může se Enterotoxemie u dospělých ovcí vyskytovat i u bahnic po porodech, které jsou však pravidelně, každoročně očkovány Kovexinem (před obdobím bahnění) ???.
    Bahnění probíhá v měsíci dubnu, ve venkovním zimovišti u ovčína. V zimovišti jsou ovce celou zimu krmeny senem z krmelců. Ovce jsou v zimním období přikrmovány ovsem, ale jen v malých dávkách.
    Ano v zimovišti se ze zbytků nezkrmeného sena nachází vrstva sešlapaného krmiva, a když je deštivo, tak se z toho stává namočená hmota (nehotový hnůj).
    Letos mi uhynuly už 4 bahnice, (14 dnů po porodu) v docela slušné kondici. Uhynuly náhle ze dne na den.
    Za odpověď předem děkuji.
    Aleš Kubíček, Bratřejov,

  2. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    u očkované ovce bych enterotoxemii nečekala. Zvíře může náhle uhynout i z jiných příčin, k určení slouží pitva.

    MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *