Malasseziová dermatitida koček
U koček je malasseziová dermatitida méně častá než u psů. Na kůži zdravých koček se kvasinka jako komenzál vyskytuje méně často než u psů. Výjimku tvoří jen sphynx a rexové. Vyloženě plemennou predispozici má devon rex, díky rodovému sklonu k rozvoji mazotoku.
I u koček může být kvasinkový zánět kůže spojený s alergiemi. Nejčastějším projevem malasseziové dermatitidy je zánět zvukovodu.
Pokud se u koček kvasinky přemnožují i jinde na kůži, bývá to příznak závažného celkového onemocnění. Predispozičními faktory je FeLV a FIV a častou příčinou je tzv. paraneoplastický syndrom. Nejčastějším tumorem spojeným s kvasinkovou dermatitidou je karcinom slinivky.
Příznaky jsou trochu odlišné než u psů. Typické je zarudnutí kůže, mazotok, šupinatění, tvorba lupů nebo voskových nálepů v kožních záhybech, ale svědění nemusí být přítomno.
Diagnostika
Hlavní metodou určení diagnózy je cytologické vyšetření otiskového preparátu. To znamená, že veterinář na postižená místa otiskne sklíčko, preparát obarví a vyšetří pod mikroskopem. Množství kvasinek v počtu 3 a více v jednotlivých polích při 1000násobném zvětšení obvykle potvrzuje diagnózu.
Vždy je potřeba vyloučit jiná podobná onemocnění a zaměřit se na odhalení predispozičních faktorů.
Podobných nemocí je hodně a mnoho z nich je zároveň faktory vzniku kvasinkové dermatitidy. Je to především atopická dermatitida a alergie na krmivo, kontaktní dermatitida, povrchové bakteriální infekce kůže, demodikóza, svrab, poruchy keratinizace, jako je idiopatická seborea nebo dermatóza reagující na podání zinku, reakce na léčiva nebo i epiteliotropní lymfom. U koček může podobně vypadat také kočičí akné.
Léčba
Malassezie nepronikají do kůže, žijí na jejím povrchu a jsou tak snadno dostupné k lokální léčbě. Látek, které kvasinky ničí, je hned několik.
Je to především chlorhexidin v koncentraci aspoň 2 % a všechny deriváty kyseliny azolové (enilkonazol, klotrimazol, ketokonazol, mikonazolú. Tyto látky se prodávají v různých lékových formách (krémy, roztoky, šampony) a to i v kombinaci. Jsou to léky zvláště vhodné pro léčbu jednotlivých ložisek. Šampony zasáhnou větší povrch těla, aplikují se 2x týdně.
Užitečná je i citlivost kvasinek k nižšímu pH. K oplachům je skvělá 2% kyselina octová (ředěný ocet) nebo kyselina boritá. Kvasinky ničí také roztok hypermanganu, koupele v síře nebo tea tree olej (pozor, je toxický pro kočky!).
Kvasinkový zánět zvukovodu se léčí některými ve veterinární ordinaci dostupnými kapkami do uší, ty obvykle obsahují mykonazol, nějaké antibiotikum a kortikosteroidy.
Těžké případy se kromě lokální léčby řeší pouze ve spolupráci s veterinárním lékařem celkovými antimykotiky, nejčastěji itrakonazolem (Sporanox), antibiotiky (k tlumení bakteriální infekce, která je často také přítomna) a krátkodobě celkově kortikoidy k potlačení svědění. Pes by se měl cítit lépe do tří týdnů, ale léčba samotná obvykle trvá déle.
Pokud je možné léčit vyvolávající příčinu, prognóza je dobrá. V opačném případě se malasseziová dermatitida může vracet. K prevenci slouží preventivní lokální léčba, v těžkých případech pulzní terapie celkovými antimykotiky s monitoringem jaterních funkcí.
jaký přípravek mi doporučíte pro yorka, kvasinky na předních tlapkách
Dobrý den,
z jednoduchých metod: koupele v růžově zbarveném roztoku hypermanganu.
MVDr. Ježková
Dobrý den, co může být příčinou kvasinek na kůži? Psa jsme přeléčili, ale vrací se mu to. Škrábe se, má hodně lupů. Je nutno vždy oprat i pelíšek? Pokud to má jeden pes, může to přenést i na zbytek smečky a kočky a případně i na člověka?
Dobrý den,
je to věc kožní imunity, často je takové přerůstání spojené s atopickou dermatitidou, případně s anatomickými vadami typu kožní řasa.
MVDr. Ježková