Přeskočit na obsah
Štítky:

Měkké vole je chorobný stav, při kterém se vole nemocného ptáka správně nevyprazdňuje. Navenek je rozšířené vole patrné jako měkká boule na spodní části krku, která nemizí přes noc nebo po hladovce.

Měkké vole je ve své podstatě příznak nemoci, ne nemoc samotná. Tou může být zánět volete nebo porucha motility volete nebo celého trávicího traktu, případně různé kombinace těchto vlivů.

Podobným příznakem onemocnění je tvrdé vole, které vzniká ucpáním volete nestravitelnými nebo těžce stravitelnými předměty a svislé vole, což je trvalá chronická porucha vyprazdňování volete se ztenčením jeho stěny.

Kde mají ptáci vole?

Ilustrace anatomie holuba domácího, znázorňuje ptáka ležícího na zádech, uprostřed obrázku je odhalené vole, nad ním jde vidět průdušnice, pod ním plíce, srdce a velké cévy.
Anatomie holuba domácího: vole je označené číslem 4
Je umístěné na spodní části krku tam, kde krk přechází v trup, při vstupu jícnu do dutiny tělní.
Zdroj: Wikimedia Commons
Na fotografii je hnědá slepice plemene šumavanka, focená z boku, s vyklenutým plným voletem.
Dobře nakrmená slepice. Vyklenutí přední části těla je vole, ale nejedná se o nemoc, jen o stav po nasycení.

Většina ptáků má vole. Z běžně chovaných ptáků chybí vole jen běžcům. U vodní drůbeže a u kanárů je jen naznačeno. Ostatní domácí ptactvo má dobře vyvinuté vole, jako vakovitou rozšířeninu jícnu. Vole se nachází bezprostředně pod kůží tam, kde krk přechází v trup, dole a poněkud napravo.

Na první pohled je vidět u nakrmených ptáků jako obloukovité symetrické vyklenutí, které směřuje spíše dopředu, „nevisí“ a při dotyku je cítit struktura sezobaného krmiva. Plné vole není nemoc, během několika hodin se obsah posune do žaludku. Dobrým způsobem, jak to odlišit, je zkontrolovat ptáky ráno před nakrmením, to by volata měla být prázdná.

Měkké vole

Odchylka od výše popsaného stavu je známkou onemocnění. Měkké vole je vole, které zůstává naplněné řídkým obsahem i po vylačnění. Vole je viditelně zvětšené a vyklenutí směřuje spíše „dolů“. Při palpaci je měkké, uvnitř je tekutina. Postižení ptáci mají obvykle i další příznaky: Vykazují známky celkového onemocnění, jako je snížená aktivita, nechutenství, posedávání, načepýřené peří. Mohou vyvrhovat obsah volete, to vypadá jako zvracení. Někdy se přidává průjem nebo naopak snížená produkce trusu. U nemocné drůbeže může dojít i ke zmodrání hřebínku.

Příčina měkkého volete

Měkké vole může mít v zásadě dvě příčiny, z nichž ale jedna může snadno přecházet v druhou.

Zánět volete

Prvním důvodem, proč se vole přestane normálně vyprazdňovat, je zánět jeho sliznice.

Zánět volete může mít příčiny neinfekční, to je nejčastěji pozření závadného krmiva, především plesnivého, namrzlého, zkaženého nebo těžce stravitelného, překrmení, příliš horké nebo příliš studené krmivo, případně sezobání cizích těles (hřebík, guma) a poleptání (sezobání umělých hnojiv či podobných dráždivých a jedovatých látek).

U holubů může měkké vole vzniknout po ztrátě mláďat a pokračující tvorbě holubího mléka, u samců papoušků držených o samotě podobně působí tok a pud ke krmení neexistujícího partnera.

Z infekčních příčin způsobují zánět volete především kvasinky a dále parazité, trichomonózakapilárie, což jsou cizopasné hlístice. Možný je i zánět bakteriálního původu.

Rozsah zánětu sliznice může být různý, od lehkého povrchového až po nekrózu jeho stěny. Z dutiny zobákové může se může linout hnilobný nebo kyselý (při kvasinkové infekci) zápach.

Stáza volete

Pod tímto označením se skrývá porucha motility stěny volete. Vole má stěnu vybavenou hladkou svalovinou a za normálních okolností se pravidelně vyprazdňuje. Pokud dojde k poruše takového vyprazdňování, uvnitř volete se hromadí obsah, který začíná kvasit. Hranice mezi zánětem a stází je velice tenká, kvašení při stázi volete samo o sobě způsobuje zánět a zánět může být příčinou stáze.

Kromě toho má ale stáze mnoho, mnoho dalších možných příčin:

Příčiny v trávicím traktu

  • cizí tělesa, ucpání GIT v žaludku nebo střevě
  • studená kaše při dokrmování papoušků
  • příliš hustá kaše při dokrmování papoušků
  • překrmování
  • zánět jícnu
  • neuropatická dilatace předžaludku

Příčiny celkové

Léčba

Zkvašený obsah volete je nutné odstranit. Bezpečná metoda je výplach volete pomocí sondy – u veterináře. Domácí ošetření s otáčením zvířete vzhůru nohama nese riziko zadušení obsahem volete. Do vyprázdněného volete se aplikuje živočišné uhlí. Infekční příčiny je potřeba léčit pro danou nemoc určenými léky.

Nezanedbané nekomplikované měkké vole má dobrou prognózu, pokud se podaří odhalit a léčit, případně zamezit, primární příčině.

Neléčené onemocnění volete u drůbeže způsobuje trvalou ztrátu svalového napětí volete a rozvoj tzv. svislého volete.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

2 komentáře na “Měkké vole”

  1. Avatar

    Dvouletá kuřice těžko dýchá s otevřeným zobákem a sípe a v krku má malou bulku velikosti hrášku a při stisknutí se jí pohybuje sem tam ale nejde ven . veterinář mi na to dál léky na parazity a také na virózu ale neviděl jí poradíte mi něco co by to mohlo být ? Dekuji

  2. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    já bych dušnou slepici utratila a diagnózu určila pitvou.

    MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *