Zánět vejcovodu, salpingitida, je nemoc samic ptáků, při kterém zánětlivé změny postihují buď jen dělohu, místo, kde se vytváří skořápka, nebo vejcovod v celém rozsahu. Ptáci mají jen jeden funkční vejcovod, ten levý. Zánět vejcovodu proto vždy způsobuje poruchy snášky nebo změnu kvality vaječné skořápky. V závislosti na vyvolávající příčině a závažnosti zánětu může být pták jinak bez potíží, nebo chřadne, hubne, moc nežere a může mít nafouklé břicho a výtok z kloaky.
Nejčastěji zánět vejcovodu postihuje dospělé nosnice, ale nevyhýbá se ani papouškům.
Příčina zánětu
Možných příčin zánětu vejcovodu je vícero. Vždy se ale jedná o infekci. Některé záněty vejcovodu mohou být primární, to znamená, že infekční agens způsobí zánět jinak zdravého vejcovodu.
Takovými nemocemi je infekční bronchitida, Newcastleská choroba a adenovirová salpingitida drůbeže.
V domácích chovech jsou primární záněty vejcovodu méně významné a mnohem častěji ptáky trápí salpingitida sekundární.
Zánět navazuje na ucpání vejcovodu nebo zadržené vejce, hrozí obézním samicím a největší riziko představuje vysoká a dlouhodobá snáška. Do vejcovodu se bakterie dostávají z kloaky a u vysoce užitkových nosnic je svěrač mezi kloakou a vejcovodem ochablý. Odolnost snižují také chyby ve výživě, zejména nedostatek vitamínu A.
Vejcovod se také může zanítit přestupem infekce ze vzdušných vaků nebo jater, například při mykoplasmóze, salmonelózách, choleře.
Jak se zánět vejcovodu projevuje
Primární infekce vejcovodu, infekční bronchitida a adenovirová salpingitida, se projevují „pouze“ dlouhodobým poklesem snášky, snáškou deformovaných vajec s tenkou, depigmentovanou skořápkou, případně i vodnatým bílkem. Také lentogenní forma Newcastleské nemoci se může projevovat jen takto nenápadně, ale virulentnější kmeny kromě poruch snášky doprovází i rýma, případně krutihlav a hynutí.
V domácích chovech drůbeže je častější druhotný zánět spojený s vysokou snáškou, hlavně při překrmování kuchyňskými zbytky. Zánět začíná poklesem snášky a poruchou tvorby vaječné skořápky, ta může být zkřivená, tenká, chybějící. Postupem času se objevuje narušení celkového zdravotního stavu. Nosnice jsou skleslé, méně aktivní, hubnou a dutina tělní se zvětšuje s tím, jak se zanícený vejcovod plní zahuštěným hnisem a zbytky vajec. Snáška ustává. Někdy slepice místo vejce snese tuhou žlutohnědou páchnoucí hmotu, která se tvarem podobá vejci. Může mít výtok z kloaky. Někdy kulhá nebo chodí vzpřímeně jako tučňák, případně její zdravotní problémy připomínají zadržené vejce.
Zadržené vejce a zánět vejcovodu spolu mohou různým způsobem i souviset, zadržené vejce způsobuje zánět vejcovodu a zánět vejcovodu v době, kdy samice ještě nese, může být příčinou zadrženého vejce.
U papoušků se zánět vejcovodu projevuje prakticky stejně. Predispozicí u nich představuje chronická snáška a jednostranné krmení semeny.
Jak se zánět vejcovodu pozná
Poruchy tvorby vaječné skořápky ukazují na to, že problém postihuje vejcovod. U papoušků diagnostiku potvrzuje rentgen k vyloučení zadrženého vejce, ultrazvuk, případně endoskopie.
U drůbeže je jednoznačná diagnostika během života postiženého ptáka obtížnější, hlavně proto, že právě u drůbeže podle příznaků nelze rozlišit, jestli se jedná o primární zánět vejcovodu, o přestup infekce z jiných orgánů nebo „jen“ o infekci vejcovodu z kloaky při vysoké snášce.
Podobně se projevuje peritonitida, která navíc na zánět vejcovodu často navazuje.
Léčba
Bakteriální zánět vejcovodu nelze účinně řešit léky, jen podání antibiotik a léků proti bolesti v naprosté většině případů nefunguje. Zanícený vejcovod je naplněný ztuhlým výpotkem, který připomíná zapáchající vařený žloutek nebo hlen a do tohoto obsahu antibiotika nemohou účinně proniknout. Pokud antibiotika pomáhají, tak jen dočasně, nebo jako paliativní léčba.
U zvláště cenných chovných jedinců je možné pokusit se o vyprázdnění vejcovodu použitím prostaglandinů, ale existuje riziko ruptury vejcovodu, nebo operativně s výplachem.
Jedinou spolehlivou dlouhodobou léčbu představuje operativní odstranění vejcovodu. Takový pták už nikdy nebude snášet vejce a někdy musí být na trvalé hormonální léčbě k zastavení ovulace.
Sám o sobě bakteriální zánět vejcovodu nezmizí. Neléčené nosnice chřadnou a uhynou asi do půl roku. V případě, že se výjimeční jedinci samy vyléčí, už nikdy nenesou.
Dobrý den,
prosím o informaci, zda v případě zánětu vejcovodu u slepice jsou vajíčka poživatelná, nebo je řešením utracení slepice. Postižená slepice kromě bělavého výtoku nevykazuje žádné známky choroby, žere a denně snese jedno vejce, na jehož skořápce se však objevuje šmouha od krve. Po rozklepnutí je vejce na pohled naprosto v pořádku, žloutek i bílek nenesou známky jakýchkoli změn.
Zda vejce od takto postižené slípky jsou poživatelná, se nikde nemohu dopídit a budu vděčný za vyjádření odborníka.
S přáním hezkého dne,
Pavel
Dobrý den,
Po tepelné úpravě je v zásadě poživatelné všechno, co nevykazuje smyslové změny. Mějte ale na paměti, že určité poruchy mohou být způsobené i salmonelami.
MVDr. Ježková
Dobrý den, slepice nesla loni větší vejce a někdy s „kostrbatou“ skořápkou. Včera snesla „lash eggs“ podle obrázků nalezených na google. (vypadalo takto https://www.mypetchicken.com/backyard-chickens/chicken-help/What-is-a-lash-egg-H365.aspx). A 2x byl v kurníku zbytek vejce bez skořápky. V tusu kousky krve už delší dobu. Slepice žere, má pěkný červený hřebínek, je vitální. Jen večer místo na hřad šla sedět do kukaně, ale nekvoká ani nemá teplotu. Předpokládám, že vejce již neponese. Můj dotaz je, zda možné slepici zabít a maso zkonzumovat? Děkuji za info.
Dobrý den,
utratit takové zvíře je určitě žádoucí. Myslím si, že když uvidíte, jak to vypadá vevnitř, myšlenky na konzumaci vás rychle přejdou.
S pozdravem,
MVDr. Tereza Ježková
Dobrý den,
zánět vejcovodu, vajíčka bez skořápky, dál jevila slepice všechny příznaky nemoci-utratili jsme ji, byla starší. Chci se zeprat zda tuto nemoc mohly dostat ostatní slepice, z důvodu, že je nákažlivá ? Může být přenosná na kuřice? Děkuji za info. Věra
Dobrý den,
zánět vejcovodu může být i nakažlivý, záleží na příčině.
S pozdravem,
MVDr. Ježková
Slepička přestala zobat, chřadla, když jsem ji kuchala byla plná vody. Uvařila jsem ji naší fence. Takhle to odnesly dvě. Teď máme jednu asi zdravou, denně snese jedno krásné vajíčko. Chtěla bych pořídit nové nosnice. Jak se vyvarovat podobným problémům, dostávají granule pro nosnice a pšenici, mají velký výběh se stromy, kurník ve stínu a denně čištěný od kuřin. Děkuji za jakoukoli informaci.
Dobrý den,
pokud chováte hybridní slepice, nelze se tomu zcela vyhnout.
MVDr. Ježková
Co když se mi to stalo u 4 měsíčního kuřete? Jen chodí jako tučňák to je vše
Dobrý den,
má nějaký zásadní problém v dutině tělní. U čtyřměsíčního kuřete to asi nebude od vejcovodu, ale mohou to být třeba zvětšená játra, vodnatelnost, cokoliv dalšího.
MVDr. Ježková
Dobrý den
loni v září 2021 mě přestaly snášet slepice vejce. Bez zjevných příčin. Dieta, vitamíny, změna stravy ani svícení pro prodloužení dne nepomohlo. Do dnešního dne 11.2.2022 nesnesly ani jedno vajíčko. Věk slepic 1-2-3 roky. Jsou bez parazitů a spí v suchém a chráněném objektu.
Prosí o radu? Je to nemoc ? Pozabíjet? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
je neobvyklé, že by slepice různého stáří přestaly zcela snášet kvůli nemoci nebo zásadním chybám ve výživě. Rovněž délka světelného dne už se prodlužuje, to působí stimulačně. Spíš bych si proto myslela, že nesou, ale vejce odnáší škodná či je žerou samotné slepice. Pokud se ale hejno naučí vejce žrát, nic jiného než jeho likvidace nefunguje.
S pozdravem
MVDr. Ježková
Dobrý den,
jedna slepička z chovu (1,5 roku stará) už asi 2 měsíce snáší tak jedno vejce za týden, ale s měkkou skořápkou, která praskne. Viděla jsem že má řidší výkal. Jinak vypadá zdravě. Asi před měsícem jedna slepice asi 14 dní kýchala, pak začala sípat, jako kdyby se dusila, do druhého dne pošla. Může to mít spolu nějakou souvislost? Jak mámě řešit? Máme slepici utratit, nebo je to léčitelné?
Děkuji za odpověď. Iva
Dobrý den,
s nemocí druhé slepice problém se skořápkou pravděpodobně nesouvisí, ale pokud toto zvíře nese pouze křapy, lepší to nebude a takovou slepici vyřaďte z chovu.
MVDr. Ježková
dobrý den, chtěla bysch se zeptat včera začala jedna slepice chodit jako tučňák, měkké břicho, bez vajec. jinak beze změny. šla pod sekerku. Při kucháni byla plná tekutiny, jinak normální orgány řekla bych. Čím to mohlo být, a můžu ji uvařit alespoň psovi ? maso se mi zdá v pořádku, orgány jsem zlikvidovala pro jistotu. děkuji
Dobrý den, příčin vodnatelnosti může být vícero, na dálku se to nedá určit.
MVDr. Ježková
Dobrý den paní doktorko,
mám dvě slepička leghornky, rok staré. Viditelně ani jedna není
nemocná, netrpí průjmem a mají chuť k jídlu. Přesto jsem mezi deseti vajíčky našla dvě s kompletně červeným bílkem.
Vajíčka byla max týden stará a nikterak nezapáchala. Netušíte, co by
to mohlo být? Jedná se o nějakou vnitřní nemoc u slépky? Zatím mi
nikdo z mého okolí nedokázal poradit, nikdo se s tím zatím nesetkal. Vejce jsem samozřejmě vyhodila.
Děkuji za Váš čas i rady.
Dagmar Šulcová
Dobrý den,
může se stát, že při tvorbě vejce dojde ke krvácení.
MVDr. Ježková
Dobrý den paní doktorko, dostali jsme pro zakrslou slepičku antibiotika, hodně kašlala (je oddělená od ostatních) – amoxicilin klavulanát. Jaká je prosím ochranná lhůta na vajíčka. Děkuji SP
Dobrý den,
to se úplně takhle nedá říci protože záleží na dávce i konkrétní značce preparátu, obecně ale 10 dní.
MVDr. Ježková