Nutriční encefalomalacie je nepříliš časté onemocnění kuřat způsobené nedostatkem vitamínu E. Projevuje se křečemi nebo naopak ochablostí svalů, typická je křeč krku, která stáčí hlavu dolů mezi nohy, ptáci ztrácí schopnost udržet se na nohou a nakonec zcela ochrnou a hynou. V počátku onemocnění ptáky přídavek vitamínu E zcela vyléčí, bez léčby však hynou všechna postižená kuřata.
Příčina
Nutriční encefalomalacie je nemoc z podvýživy, příčinou je nedostatek vitamínu E. Je to jeden ze syndromů způsobených nedostatkem tohoto vitamínu. Jinými takovými syndromy je hemoragická exsudativní diatéza, nutriční svalová dystrofie a VESD syndrom prasat. Nutriční encefalomalacie je mezi nimi neobvyklá tím, že je vyvolána čistě nedostatkem vitamínu E a na její rozvoj nemá žádný vliv obsah selenu v krmivu. Selen také není schopen nutriční encefalomalacii vyléčit. Ostatní syndromy většinou vyžadují deficit jednoho či druhého nebo obou živin a selen a vitamín E jsou do značné míry zastupitelné.
Nedostatek vitamínu E i selenu způsobuje u kuřat hemoragickou exsudativní diatézu. Encefalomalacie se rozvíjí při nedostatku vitamínu E při dostatku selenu. Vznik podporuje vysoký obsah živočišných tuků v krmivu. Obsah 6–8 % rybího tuku v krmivu pro kuřata je dostatečné množství k vyvolání encefalomalacie. Takové tuky totiž žluknou a spotřebovávají při tom vitamín E, takže jeho výsledný obsah v krmivu je nakonec mizivý.
Koho postihuje
Nutriční encefalomalacie postihuje čerstvě vylíhlá kuřata, pokud nosnice snášející násadová vejce trpěla nedostatkem vitamínu E. Líhnivost takových vajec je zároveň velmi nízká. Častěji se objevuje u kuřat krmených špatně sestavenou krmnou dávkou a to asi po dvou týdnech zkrmování. Proto je nejčastější u kuřat ve věku 2–4 týdny. U dospělých slepic se nutriční encefalomalacie neobjevuje, i když slepice trpí hypovitaminózou E a může mít jiné potíže způsobené nedostatkem.
Kromě kuřat se podobné příznaky objevují při nedostatku vitamínu E u andulek, neofém a eklektů. Poněkud častější je u výletků andulek.
Klinické příznaky
Nemoc začíná náhle a postihuje všechna kuřata na deficitní krmné dávce. Projevuje se ochablostí střídající se se svalovým třesem, ztrátou schopnosti koordinovat pohyby a stáčením hlavy, nejčastěji dolů mezi nohy, méně často na stranu (tortikolis) nebo nahoru nad záda. Postižená zvířata se snaží žrát. Nedochází přímo k obrnám běháků a křídel, ale ptáci zcela ztrácí schopnost ovládat pohyby, nakonec už se ani neudrží na nohou, uléhají a nakonec hynou.
U mladých andulek jsou příznaky podobné. Motání se, hlava stočená na stranu, třes a nakonec neschopnost stát.
Princip nemoci
Nutriční encefalomalacie je způsobená odúmrtí buněk mozkové kůry, nejvíc je postižený mozeček, který řídí koordinaci pohybů. Encefalomalacie doslova znamená „měknutí mozku“.
Diagnostika
Při pitvě se nachází otok mozečku a mozkových plen. Na mozečku jsou nejvýraznější patologické změny, drobné krváceniny a žlutozelená ložiska odumřelé tkáně. Postižení se šíří i na velký mozek a prodlouženou míchu.
Mezi podobné nemoci patří infekční aviární encefalomyelitida, při které ale kuřata posedávají na patních kloubech, neurotropní Newcastleská choroba, ke které se častěji přidávají i příznaky postižení dýchacích cest a vzácnější nedostatek vitamínu B1. Při této nemoci z podvýživy ale kuřata přestávají žrát.
Terapie
V počátcích onemocnění se ptáci dají léčit injekčním podáním vitamínu E a přídavkem vitamínového prostředku do vody. Odúmrť mozkových buněk je nevratná, těžce postižená zvířata proto nelze vyléčit.
Prevence
Zvláště u nemocí z podvýživy platí, že prevence je mnohem lepší než léčba. Obsah vitamínu E v krmivu se délkou skladování snižuje. Prevencí je proti krmení jen čerstvých krmných směsí obohacených o vitamín E. Z přírodních krmiv je vitamín E všude, kde se vyskytují rostlinné oleje. Vynikajícím zdrojem jsou klíčky i slunečnicová semena. Naopak přebytek živočišných tuků škodí. Zcela nevhodné jsou žluklé a narušené tuky a krmiva prošlá.