Panleukopenie - Kočicí mor, proti kterému se dá očkovat - MVDr. Tereza Ježková

Zavolejte na číslo 724 825 232

Zavolejte
Home » Články » Nakažlivé nemoci » Panleukopenie

Panleukopenie

Panleukopenie, neboli parvoviróza koček, je silně nakažlivé virové onemocnění koček. Občas je nemoc označovaná také jako kočičí mor a nejedná se o přehánění, je totiž často smrtelná. Typická forma na sebe upozorní krvavými zapáchajícími průjmy a opakovaným zvracením, kočky umírají na dehydrataci a otravu krve.

Jiná domácí zvířata nebo člověk se panleukopenií nakazit nemůžou. Kočky lze proti nemoci chránit očkováním.

Původce

Původcem onemocnění je parvovirus, malý neobalený virus s jednovláknitou DNA. Je velice odolný proti dezinfekčním prostředkům i tukovým rozpouštědlům, přežívá pokles pH pod hodnotu 3 (kyselost octa) a ve vnějším prostředí může zůstat infekční měsíce až léta. Nevadí mu ani vysoké teploty, při 60 °C zůstává živý jednu hodinu, 80 °C ho zničí až za 15 minut.

Zničí ho ale ultrafialové záření a dezinfekční látky na bázi formalinu, propiolaktonu a oxidační činidla, jako je peroxid vodíku, kyselina peroctová (Persteril) nebo hydrogenperoxosíran draselný (Virkon, Chirox). Doporučenou dezinfekcí jsou zejména chlorové dezinfekční přípravky, jako je chlornan sodný (Savo) či chloramin a to v ředění 1:30.

Vnímavá zvířata

Z domácích zvířat se může nakazit pouze kočka. K nákaze jsou vnímavé všechny kočkovité šelmy a šelmy cibetkovité a medvídkovité, tedy například i mýval.

Přenos onemocnění

Zdrojem nákazy jsou všechny tělní tekutiny nemocného zvířete, největší význam při šíření viru jsou výkaly a moč. Přímý přenos je nejčastější, ale díky vysoké odolnosti viru v prostředí může k nákaze dojít i nepřímo, stykem s kontaminovanými předměty či krmivem a vodou. I po zjevném uzdravení se zvíře několik týdnů vylučuje virus v hlenech hltanu.

Nemoc je velmi nakažlivá a propukne-li v místě s větším množstvím vnímavých koček, onemocní všechny. U 70 % neočkovaných koťat dojde po styku s virem k rozvinutí akutní formy nemoci.

Kromě horizontálního přenosu se parvovirus šíří i vertikálně, proniká přes placentu a napadá i vyvíjející se plody.

Průběh nemoci

Parvovirus vstupuje do organismu většinou dutinou ústní nebo vdechnutím. V každém případě se nejprve dostane do hltanu, kde se pomnoží v mandlích na zde přítomných bílých krvinkách. Jakmile je viru dostatečné množství, pronikne do krve. V krvi je virus přítomný už 2. – 3. den po infekci. V krvi samotné se ale virus nemnoží, k tomu potřebuje dělící se buňky. Ty nachází v především v kostní dřeni a ve střevní sliznici a dále v lymfatických orgánech: Ve slezině, v brzlíku a v mízních uzlinách. Snížení počtu bílých krvinek v krvi je patrné už před jakýmikoliv příznaky onemocnění, ještě v inkubační době, která je 2 – 9 dní dlouhá.

Po uplynutí inkubační doby je nástup nemoci rychlý.

Perakutní a akutní forma panleukopenie

Je možná i perakutní forma, kdy je jediným příznakem nemoci náhlý úhyn.

U akutní formy se choroba přihlásí asi den trvajícím nechutenstvím, kočka je bez nálady a postupně se objevuje slabost, horečka a opakované zvracení šťáv. V následujících dnech se přidává rychlé hubnutí a úporný průjem, který je řídce kašovitý až vodnatý a obsahuje větší či menší množství krve. V této chvíli už kočky horečku nemívají a tělesná teplota může být i abnormálně nízká. Jsou dehydratované, mají zapadlé oči a viditelná třetí víčka, srst je suchá a matná.

Průjem vzniká kvůli poškození střevní sliznice dělícím se virem. Parvovirus napadá dělící se buňky v hloubce sliznice střeva, odkud se obnovuje celá střevní výstelka. Neničí zralé střevní buňky, proto se průjem objevuje až s jistým zpozděním po infekci, teprve až když zralé střevní buňky odumřou (žijí asi jen tři nebo čtyři dny) a nemá je kdo nahradit. Postiženo je tenké střevo, především jeho zadní části kyčelník a lačník, dvanáctník už méně. Střevní klky mizí a vnitřek střeva se pokryje vrstvou hlenu a mrtvých tkání.

Poškození kostní dřeně při panleukopenii

Zhoubnějším, ale na první pohled neviditelným příznakem parvovirózy koček je to, co jí dalo jméno: Panleukopenie. Panleukopenie je totiž termín označující stav, kdy se v krvi nachází jen velmi málo všech možných krvinek. Parvovirus se množí v kostní dřeni a narušuje krvetvorbu.

Chybí jak bílé, tak červené krvinky a krev je vodnatá. Sliznice nemocné kočky jsou bledé až bílé.

Likvidace bílých krvinek znamená, že se tělo nedokáže bránit žádné další infekci. Pokles počtu bílých krvinek od třetího dne po infekci pokračuje po několik dní a počet může klesnout až na dvě miliardy buněk v litru krve, přičemž normální hodnoty se pohybují nad sedm miliard buněk. Čím je bílých krvinek méně, tím je prognóza horší a pokles pod jednu miliardu buněk už značí velice špatnou prognózu.

Ochromení imunitního systému nemocné kočky totiž hned využijí bakterie či kvasinky, které navíc přes porušenou střevní sliznicí mohou snadno pronikat přímo do těla. Příčinou smrti při panleukopenii proto nebývá pouze dehydratace, ale celková otrava krve. Tato forma panleukopenie nejčastěji postihuje koťata a to od šestého do šestnáctého týdne věku.

Prenatální forma panleukopenie

Virus prochází přes placentu a to i v případě, že na nakažené březí kočce nejsou patrné žádné známky nemoci. Nákaza na začátku březosti vede k náhlému úhynu koťat a potratu či mumifikaci plodů.

Onemocnění v druhé polovině březosti a do devíti dnů věku koťata mohou přežít, ale virus u nich proniká také do mozku, kde se množí v ještě dělících se buňkách mozečku, které nevratně poškodí. Od třetího týdně věku takového kotěte, jakmile začne samo vylézat z pelíšku, se u něj projeví tzv. syndrom cerebelární hypoplazie. Kotě nemůže pořádně ovládat svůj pohyb, třese se a neudrží se pořádně na nohou. Tento stav je nezvratný, ale také se už dále nezhoršuje a při dobré péči nebrání takové kočce dožít se vysokého věku.

U starších, jinak zdravých koček není výjimkou subklinická forma nemoci, která se projevuje jen několik dní trvající teplotou a nechutenstvím.

Léčba panleukopenie koček

Panleukopenie je virové onemocnění, to znamená, že proti původci samotnému neexistuje účinný lék. Léčba je jen podpůrná a u akutní panleukopenie se zakládá obvykle na hospitalizaci a kapačkách ke zvládnutí dehydratace. První dva dny léčby je nutná hladovka, a při nutkavém zvracení se nedává ani pít. Zvracení a nevolnost se potlačuje léky. Dále se přímo do žíly podávají kombinace silných antibiotik, aby se zabránilo vypuknutí otravy krve. Na začátku nemoci, je-li to potřeba, je možné kočce pomoci i transfuzí krve nebo aspoň plazmy. Začne-li se se správnou léčbou včas, přežije aspoň 50 % nemocných koček, bez léčby dosahuje mortalita akutní panleukopenie až 90 %.

Pokud nemocná kočka přežije prvních pět dní, už se uzdraví, i když návrat k normálu může trvat docela dlouho.

Čím má kočka míň bílých krvinek, tím je prognóza horší. Na rozdíl od podobné nemoci, psí parvovirózy, nezáleží úmrtnost nemoci na věku nemocného zvířete.

Diagnostika

U neočkovaných koček a u všech koťat, u kterých se objeví horečka, zvracení a průjem doprovázené dehydratací a či známkami otravy krve, by měla být zvažována právě panleukopenie. Samozřejmě střevní záněty koťat mají i mnoho jiných původců, především parazitů. Těžká škrkavčitost a nemoci způsobené prvoky jako jsou giardie, isospora nebo toxoplasma umí také způsobit vážné průjmy, ale u těchto nemocí je choroba doprovázená zvýšeným množstvím bílých krvinek a i když je přítomná chudokrevnost kvůli krvavému průjmu, krevní obraz ukazuje známky funkční kostní dřeně.

Testy na přímé odhalení parvoviru u koček neexistují, ale dá se u nich použít testovací souprava určená pro diagnostiku parvovirózy psů. Podobné příznaky jako pankeukopenie může mít i proděravění střeva kvůli spolknutému cizímu tělesu, což je ale u koťat vzácnost, nebo otrava jedem na krysy.

Nemocí, která se vůbec nejvíce podobá panleukopenii, je tzv. syndrom podobný panleukopenii, který může doprovázet infekci FeLV, kočičí leukemii. K odlišení FeLV se proto používají rychlotesty dělané z krve. Jak opravdová panleukopenie, tak FeLV jsou doprovázeny chudokrevností a malým počtem bílých krvinek v krvi nemocné kočky.

Ochrana proti panleukopenii

Protože parvovirus je v prostředí velmi odolný, technická opatření zabraňují infekci těžko. Spolehlivou ochranou je pouze očkování. Vakcína proti panleukopenii je součástí všech základních kombinací. I přesto, že očkování není povinné, kvůli nebezpečnosti nemoci zvláště pro koťata a mladé kočky je opravdu silně doporučené.

Do chovu, kde se vyskytla panleukopenie, lze přidávat jen a pouze správně naočkované kočky. Správně naočkované kočky v tomto kontextu jsou jen ty, u kterých bylo poslední očkování provedeno po 20. týdnu věku. Všechna mladší koťata jsou v takovém prostředí ohrožena nákazou.

Článek označen značkami: