Přeskočit na obsah

Panleukopenie

Panleukopenie je silně nakažlivé onemocnění koček. Občas je nemoc označovaná také jako kočičí mor a nejedná se o přehánění, je totiž často smrtelná. Typicky se projevuje krvavými zapáchajícími průjmy a úporným zvracením, kočky umírají na dehydrataci a otravu krve. Zvláště nebezpečná je nemoc pro koťata.

Jiná domácí zvířata nebo člověk se panleukopenií nakazit nemůžou. Kočky lze proti nemoci chránit očkováním.

Původce panleukopenie

Původcem onemocnění je parvovirus, malý neobalený virus s jednovláknitou DNA. Proto se panleukopenie zřídka označuje jako parvoviróza koček. Virus se nazývá prostě FPV, FelinePanleukopeniaVirus, virus panleukopenie.

Je velice odolný proti dezinfekčním prostředkům a tukovým rozpouštědlům, přežívá pokles pH pod hodnotu 3 (kyselost octa) a ve vnějším prostředí může zůstat infekční měsíce až léta. Nevadí mu ani vysoké teploty, při 60 °C zůstává živý jednu hodinu, 80 °C ho zničí až za 15 minut.

Inaktivuje ho ultrafialové záření a dezinfekční látky na bázi formalinu, propiolaktonu a oxidační činidla, jako je peroxid vodíku, kyselina peroctová (Persteril) nebo hydrogenperoxosíran draselný (Virkon, Chirox). Doporučenou dezinfekcí jsou zejména chlorové dezinfekční přípravky, například chlornan sodný (Savo) či chloramin a to v ředění 1:30.

Vnímavá zvířata

Z domácích zvířat se může nakazit pouze kočka. K nákaze jsou vnímavé všechny kočkovité šelmy a šelmy cibetkovité a medvídkovité včetně mývala.

Přenos nákazy

Infekční jsou všechny tělní tekutiny nemocného zvířete, největší význam při šíření viru mají výkaly a moč. Přímý přenos je nejčastější, ale díky vysoké odolnosti viru v prostředí může k přenosu nemoci dojít nepřímo, stykem s kontaminovanými předměty či krmivem a vodou. Po zjevném uzdravení kočka ještě několik týdnů vylučuje virus v hlenech hltanu.

Nemoc je velmi nakažlivá a propukne-li v místě s větším množstvím vnímavých koček, onemocní všechny. U 70 % neočkovaných koťat dojde po styku s virem k rozvinutí akutní formy nemoci.

Kočicí parvovirus proniká přes placentu a napadá vyvíjející se plody.

Průběh nemoci

Kočičí parvovirus vstupuje do organismu většinou dutinou ústní nebo vdechnutím. V každém případě se nejprve dostane do hltanu, kde se pomnoží v mandlích na zde přítomných bílých krvinkách. Jakmile je viru dostatečné množství, pronikne do krve.

V krvi je virus přítomný už 2.–3. den po infekci. V krvi se ale virus nemnoží, k tomu potřebuje dělící se buňky. Ty nachází především v kostní dřeni, ve střevní sliznici a dále ve slezině, brzlíku a mízních uzlinách. Tam ničí bílé krvinky a pokles jejich v krvi je zjistitelný už před prvními zjevnými příznaky onemocnění, ještě v inkubační době, která je 2–9 dní dlouhá.

Po uplynutí inkubační doby je nástup nemoci rychlý.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
Stránky: 1 2 3

36 komentářů na “Panleukopenie”

 1. Avatar
  Protilátky u panleukopenie

  Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na protilátky proti panleukopenii po prodělání nemoci. V nemocnici nám řekli, že si naš kocourek vytvořil doživotní imunitu. Dle nich není nutné ho proti ní již očkovat. Naše pani doktorka nám oznámila, že po prodělání je imunní jen nějakou dobu. Trojvakcína je i proti dalším nemocem, ale jak je to s tou panleukopenií. Může ji kočka prodělat znovu bez očkování?

 2. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  imunita je pravděpodobně doživotní, nicméně to slovo pravděpodobně znamená, že to není na 100%, protože v přírodě nic není na 100%.

  MVDr. Tereza Ježková

 3. Avatar

  Dobrý deň. Chcem sa poďakovať za tento článok. Získala som cenné a podrobné informácie ohľadom tejto choroby. Aj keď je internet presýtený informáciami, nie vždy je jednoduché nájsť tie správne. Ďakujem.

 4. Avatar
  panleukopénie koček

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat při jaké teplotě lze virus zničit z látky. Myslím jestli je 95 stupňů v pračce dostačující. Slyšela jsem o jeho nezničitelnosti a spálení všech věcí, které přišly do styku s nemocným zvířetem. Přetrvání viru rok v místnosti, kde bylo nemocné zvíře je pravda nebo mýtus. Děkuji vám za odpověď. Gašparíkova Balková Mirka

 5. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Vyvaření by virus zničit mohlo, ale kromě teploty záleží také na délce jejího trvání. Přežívání viru bohužel mýtus není. Jediná jistota je pořídit novou kočku už naočkovanou.

  MVDr. Tereza Ježková

 6. Avatar
  Panleukopenie

  Dobrý den. Pokud kocourek prodělal panleukopenii a bude očkován než půjde domů, je tedy nemožné nemoc opět chytit? Těžko se doma zbavíme úplně všech infikovaných věcí. Naočkování tedy stačí nebo ne? Děkuji

 7. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  po prodělané nemoci samotné vzniká imunita.

  MVDr. Tereza Ježková

 8. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  nikoliv, panleukopenie není přenosná na člověka.

  MVDr. Tereza Ježková

 9. Avatar

  Muj kocour byl diagnostikovan na panleukopenii. U veterinare prezil prvnich pet dnu. Dnes jsem ho privezl domu, nicmene porad ma popisovane prujmy. Jaka je doporucovana strava pro co nejrychlejsi zotaveni?

 10. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  jakékoliv lehce stravitelné krmivo. Nejjednodušší je použít veterinární dietu, většinou se jmenují „intestinal“.

  S pozdravem,

  MVDr. Tereza Ježková

 11. Avatar
  Poskozeny mozecek

  Dobry den, pani doktorko, mohu se Vas zeptat, pred dvema roky jsem si osvojila kocourka.. po prodelane panlee ma poskozeny mozecek… depozitum, ze ktereho jsem ho vzala nedoporucilo jakekoliv ockovani, dozivotne, s tim ze by mohl mit zdravotni potize. Na jedne vet souhlasili, na jine naopak doporucili. Jak mu toto poskozeni ovlivnuje imunitu pro jeho schopnost zvladnout vakciny? Je pouze doma.

  Moc Vam dekuji za pripadnou odpoved
  Hezky den

  Holubova

 12. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  není to kontraindikace k vakcinaci. Na druhou stranu, pokud je pouze doma, nepřímým přenosem by mu hrozila jen ta panleukopenie, proti které ale jako rekonvalescent má možná dostatečnou hladinu protilátek.

  S pozdravem

  MVDr. Ježková

 13. Avatar
  Monika Popeláková

  Obry den měla sem koťátko nakažené kočičím morem bylo uspáno bohužel druhé koťátko má průjem dostalo protilátky Candlob p nebo tak nak se to menuje je stále unavené lék dostala 29.12. na internetu píšou že to není lék pro koťata ale pro psí a že léčba je potřeba 5 dnů my dostaly jednu inekci a víc nám neřekl léčí me koťátko dobře nechci aby zemřelo léčí ho správně co mu dát aby průjem přestal na průjem častý jde na wc jen 3 za den ale je to řídké a teď už asi po 5 dnech už i tuhý bobek ale stále to provází průjem děkuji za odpověď

 14. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  na dálku bez vyšetření zvířete a znalosti provedených diagnostických postupů a zvolené léčby nelze v žádném případě hodnotit práci jiného veterináře. Průjem koťat má navíc mnoho různých příčin a některé z nich dokáží způsobit i průjem chronický. Léčba se odvíjí od přesné příčiny. Pokud se vám aktuálně prováděná léčba nepozdává, je to důvod k otázkám na vašeho ošetřujícího veterinárního lékaře, případně k návštěvě jiného kolegy.

  S pozdravem

  MVDr. Tereza Ježková

 15. Avatar
  Monika Popeláková

  Dobrý večer můžu se ještě zeptat mám poslední koťátko z vrhu od 17 dne jejich narození sem je dokrmovala lahvičkou 9.1. poslednímu koťátku budou 3 měsíce už přijímá pevnou stravu ale stále vyžaduje mléko z lahvičky mě to nevadí jen nevím zda znej také nemůže mít průjem ale nikdy po něm průjem neměla dá si konzervu i mléko už někdo od 2 měsíců a vzd měla pevný bobek tak nevím zda nepuze mít průjem i z toho mléka používám Royal v Era pevný bobek dnes ráno také a dnes zase řídké ne moc jinak vypadá úplně výborně veselá hravá a stále basti několikrát za den malé množství a třeba 2krat za den mléko cca 20 ml

 16. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Nejjednodušší je mléko vysadit a pak se uvidí. Buď průjem zmizí a pak to bylo mlékem, nebo nezmizí a pak to nesouvisí.

  MVDr. Ježková

 17. Avatar
  Nove kotatko po panleukopenii

  Dobry den pani doktorko, chtela bych se s Vami poradit. Mela jsem kotatko nakazene kocicim morem, kotatko bylo celou dobu aktivni fazy nemoci hospitolizovane. Po 10 dnech bohuzel umrela. Hracky, polstarky a wc jsme vyhodili, byt jsem nekolikrat uklizela s pomoci Virkonu, taky jsem pouzivala UV lampu s ozonem. Kdy je to bezbecny privest domu nove kotatko i mladsi 20 tydnu? Dekuji moc predem.

 18. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  virus panleukopenie v prostředí přežívá měsíce. Neočkované kotě bude v riziku velmi dlouho.

  MVDr. Ježková

 19. Avatar
  Nove kotatko po panleukopenii

  Dekuji mockrat za odpoved.
  Takze nejlepsi je pockat minimalne rok treba? A pokud kote bude ockovane, muze se ta doba zkratit?

 20. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  ano, buď počkat, nebo pořídit už plně očkované kotě, v tom případě nějaký virus přežívající v prostředí nemá vnímavého hostitele.

  MVDr. Tereza Ježková

 21. Avatar
  Infekčnost

  Dobrý den paní doktorko,
  Chtěla bych se zeptat – máme v dočasné péči kocourka po panleukopenii, jak dlouho je koucourek infekční? Příznaky už nemá, ale ještě dobírá léky. Nikde jsem tuto informaci nenašla.
  A jak je to s nepřímou nákazou? Může člověk, který je s ním v kontaktu nemoc přenést na jinou kočku? Např. na návštěvě u někoho jiného, kdo má doma neočkovanou kočku?
  Mnohokrát děkuji.

 22. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  přesné určení, jak dlouho to konkrétní zvíře je infekční by vyžadovalo opakované testování, může to být až tři týdny. Nepřímá nákaza je samozřejmě možná, parvoviry jsou velice infekční a ve vnějším prostředí dlouhodobě přetrvávají. Toto riziko, které budete vy a vaše domácnost představovat pro domácnosti s neočkovanými kočkami, bude trvat měsíce.

  S pozdravem

  MVDr. Tereza Ježková

 23. Avatar
  Nepřímý kontakt

  Dobrý den, paní Doktorko,

  mám doma 10-ti letého neočkovaného kocourka a měla jsem nepřímý kontakt s kočičkou nakaženou Panleukopenií. Tzn. pohybovala jsem se v prostředí, kde byla zmíněná kočička, ale sama jsem se jí nedotkla. Existuje riziko, že by ulpěly viry na oblečení při pohybu ve zmíněném prostředí? Zdá se mi to malinko přehnané, ale v žádném případě nechci ohrozit vlastní zvíře.
  Budu velmi vděčná za odpověď.

 24. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  ano, je možné panleukopenii přenést i takto nepřímo. Parvoviry ulpívají v prostředí dlouhodobě a nakažlivost je poměrně velká.

  MVDr. Ježková

 25. Avatar
  Panleukopenie

  Dobrý den, je to 10 dni, co mi zemřel kocourek na panleukopenii. Mám doma ještě 4 kočičky a nevím, zda je možné je nechat očkovat již teď, když si nejsem jistá zda už tu nemoc v sobě nemají. Děkuji

 26. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  asi si nijak nepomůžete nějakým spěcháním. Na druhou stranu panleukopenie má docela krátkou inkubační dobu a pokud to zatím nechytly, tak jsou asi odolné.

  MVDr. Ježková

 27. Avatar
  Edita Filipová

  Dobrý den, paní doktorko,

  máte, prosím, zkušenost, s ozónováním místnosti, kde byla kočka s panleukopenií? Opravdu ozón dokáže virus zničit…stačí hodina nebo to chce delší dobu nechat puštěný ozonátor? Děkuji.

 28. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  moje zkušenost je taková, že pokud v místnosti byla kočka s panleukopenií, nelze tam už umístit neočkované zvíře.

  MVDr. Ježková

 29. Avatar

  Dobrý den, máme doma dvě 4,5 měsíční koťata, sourozence. U kočičky se čtvrtý den po kastraci potvrdil kočičí mor, u druhého kotěte ne, i když obývají stejný prostor. Pokud to kočička přežije, máme je nechat oba naočkovat ? Díky za odpověd.

 30. Avatar
  Kateřina Mottlová

  Dobrý den mám doma kočičku po prodělání kočičího moru. Mám doma ještě dvě kočičky kterým propadlo očkování . teď jsou očkované první dávkou . Mohu si je po druhém očkování přinést hned už domů nebo ještě počkat, pro jistotu jsme je odvezly na hlídání .

 31. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  pokud ta zvířata byla očkovaná jako koťata 2x a jen došlo k prodloužení intervalu mezi boostery, měla by mít dostatek protilátek.

  MVDr. Ježková

 32. Avatar

  Dobrý den paní doktorko,

  Mohu se prosím zeptat, za jak dlouho po prodelani kočičího moru, lze kočku očkovat?
  Děkuji Vám mnohokrát

 33. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  jakmile je zdravá. Ale proti panleukopenii už bude mít doživotní protilátky po prodělání.

  MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *