Přeskočit na obsah

Akutní mokvavá dermatitida

Akutní mokvavá dermatitida, často také hotspot, je náhle vzniklý kožní zánět. Na kůži se náhle objevuje ohraničené, rychle se rozšiřující ložisko, které se pokrývá žlutým lepkavým výpotkem. Hotspoty jsou bolestivé a výrazně svědí. Sekret slepuje srst a trvá-li hotspot delší dobu, chlupy vypadávají.

Je to běžné onemocnění psů, méně často postihuje kočky. Není to nakažlivé onemocnění.

Příčina mokvavé dermatitidy

Hotspot je mezi kožními nemocemi výjimečný tím, že příčinou je zvíře samotné – dermatitida se rozvíjí v rozškrábané kůži. Prvotním impulzem ke škrábání nebo okusování může být prakticky cokoliv – zapařenina, klíště, rostlinná semínka v srsti, travní osina, zplstnatělá srst, nebo nějaké jiné svědivé onemocnění, například zánět zvukovodu, ucpané anální žlázky, atopická dermatitida nebo alergie na bleší kousnutí.

Opakované škrábání v jednom místě umožňuje bakteriím proniknout poškozenou pokožkou, to zesiluje svědění a bolest a cyklus se rychle uzavírá. Hostpot dokáže vzniknout během několika hodin a rychle se šíří do okolí.

Akutní mokvavá dermatitida častěji postihuje psy s delší srstí a hustou podsadou a při teplém vlhkém počasí.

Vzhled hotspotu

Na obrázku je fotografie hrudníku anglického buldoka s velkým hotspotem
Na fotografii je velký hotspot na plecích anglického buldoka.
Zdroj: Wikimedia Commons

Ložisko akutní mokvavé dermatitidy je ploché, plošné, kůže je výrazně zarudlá a mokvá. Slepená srst je mnohdy prvním nápadným příznakem. Nad neléčeným hotspotem později srst začne řídnout. Sekret tuhne a pokrývá postižené místo pevně lpícími stroupky. Od zdravé kůže je hotspot ostře ohraničený.

Hotspot je nápadný tím, že rychle vzniká, rychle se zvětšuje a hodně bolí/svědí. Chorobně změněnou tkání je ale pouze pokožka.

Podobné nemoci

Vzhled hotspotu a zvláště jeho povaha – hodně rychlý vznik – je poměrně charakteristický.

Existují ale i podobná kožní onemocnění: hlavně pyotraumatická folikulitida nebo furunkulóza, což už je hluboký kožní zánět způsobený především stafylokoky. Obě nemoci jsou si velice podobné a bez ostříhání srsti v okolí ložiska se nedají snadno odlišit. Pyotraumatická folikulitida vypadá v podstatě jako hotspot obklíčený lemem hnisavých pupínků nebo vřídků. Kůže obvykle také bývá ztluštělá. Nemoc vzniká buď při infekci na podkladě hotspotu, nebo je bakteriální zánět prvotní příčinou svědění a pyotraumatická folikulitida je v podstatě rozškrábané ložisko takového primárního zánětu.

Léčba

Hlavní je nečekat a začít léčit co nejdřív.

Základem je ostříhání následované dezinfekcí a očištěním ložiska, nejlepší je dezinfekce na bázi povidon-jodu (Betadine, Alfadine) nebo roztok chlorhexidinu. Pokud stříhání není žádoucí (výstavní zvířata) je možné stříhání nahradit použitím dezinfekčního šamponu na bázi povidon-jodu nebo chlorhexidinu, ale tato alternativa už nefunguje tak dobře jako stříhání a dezinfekce roztokem. Je potřeba odstranit mokvavý povlak i všechny stroupky. Protože hotspoty jsou bolestivé, nezřídka toto prvotní ošetření vyžaduje sedaci zvířete.

U některých zvířat stačí jen takové prvotní ošetření a další ošetřování látkami s dezinfekčním nebo sušivým (adstringenčním) účinkem, možností je mnoho a výběr je věcí preference a předchozí zkušenosti. Dá se použít například:

  • povidon-jod
  • ředěný („růžový“) roztok hypermanganu
  • octan hlinitý
  • Vetericyn
  • voda s kapkou tea tree oleje

Léky používané k léčbě hotspotu u psů

U jiných zvířat pokračující svědění a škrábání zabraňuje hojení hotspotu a vyžadují od veterináře léky proti svědění na bázi kortikosteroidů. Mohou se použít jak celkově v tabletách nebo lokálně jako sprej nebo roztok přímo na ložisko dermatitidy.

Prognóza pro vyléčení je výborná, během jednoho až dvou týdnů se hotspot vyhojí.

Malé hotspoty je možné léčit i doma. Pozor ale, pyotraumatická folikulitida, tedy jakékoliv pupínky nebo boláčky v okolí, je nemoc, která vyžaduje léčbu antibiotiky a patří proto už do ordinace veterinárního lékaře. Zvěrolékaře potřebuje také zvíře, které je obtížně ošetřitelné a každé, u kterého prakticky hned po ostříhání a očištění nedochází ke zlepšování stavu.

Vzhledem ke způsobu vzniku akutní mokvavé dermatitidy je potřeba se zamyslet nad vyvolávajícími faktory. Hotspoty na zadní straně krku nebo na tváři mohou souviset se zánětem zvukovodu, ložiska na zadku zase s ucpanými nebo zanícenými análními žlázkami. Spouštěčem může být i kontaktní dermatitida nebo dráždivé látky. Častou příčinou jsou blechy.

Opakované hotspoty mohou souviset se zanedbanou srstí, s atopickou dermatitidou, alergií na krmivo nebo hypotyreózou.

Prevence mokvavé dermatitidy

Prevence je obtížná. Některá zvířata nemají problém nikdy za život, jiná na hotspoty vyloženě trpí. Ne vždy lze odstranit predispoziční faktory. Obecnou prevencí je dobrá péče o srst, uši, anální žlázky a antiparazitární program.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.4]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *