Chřipka psů a koček je akutní onemocnění s vysokou horečkou, malátností a nechutenstvím, doprovázené kašlem a výtokem z nozder. Na rozdíl od podobných nemocí, jako je psincový kašel psů nebo kočičí rýma je chřipka opravdová chřipka vyvolaná chřipkovým virem, ne viróza nebo nachlazení.
Pes nebo kočka se mohou nakazit chřipkou od majitele, ale opačný přenos nákazy ze zvířete na člověka prokázaný nebyl. Člověk může být zdrojem nemoci také pro fretky.
Původce
Původcem chřipky je RNA virus z čeledě Orthomyxoviridae, psy či kočky napadá pouze typ A. Jak psi, tak kočky se mohou nakazit od člověka, mezi psy se dále šíří virus odvozený od viru chřipky koní.
Ve vnějším prostředí je ničen běžnými dezinfekčními prostředky.
Průběh chřipky psů
Nakazit se mohou všichni psi bez ohledu na věk. Psí chřipka se mezi psy rychle šíří a to jak přímým kontaktem tak vším, na čem ulpěly infekční kapénky. Nemoc se roznáší špinavýma rukama, přes oblečení či miskou, ze které pije více psů. Až u 20 % nakažených psů se neobjeví žádné příznaky nemoci, ale tito psi jsou infekční.
Klinické příznaky jsou velmi podobné tzv. psincovému kašli, ovšem na rozdíl od suchého dráždivého kašle, který doprovází infekční laryngotracheitidu, je kašel při chřipce spíš vlhký. Ke chřipce psů patří i hlenohnisavý výtok z nozder, který je u psincového kašle méně častý. Kašel způsobený chřipkou má též tendenci dlouhodobě přetrvávat, zatímco psincový kašel je většinou do dvou týdnů pryč. Při chřipce může pes kašlat i měsíc.
Těžší případy jsou doprovázené vysokou horečkou, schváceností a nechutenstvím a stav se může zhoršit až do virového zápalu plic.
Podobné nemoci
Chřipka psů se podobá psincovému kašli, herpesviróze, psince či zápalům plic způsobeným různými bakteriemi. U koček se pak podobně projevuje jakákoliv nemoc z komplexu tzv. kočičí rýmy: Herpesviróza, kaliciviróza, chlamydióza a infekce mykoplasmaty. U obou druhů mohou být podobné virózy způsobené i reoviry.
Diagnostika
Jsou dva způsoby, jak odhalit konkrétně chřipku jako původce potíží. Buď je možné najít virovou RNA pomocí metody PCR ve výtěrech z nosu či výplašku z průdušnice, nebo se stanovují protilátky proti nemoci z krve nemocného zvířete.
První metoda může být falešně negativní, druhá metoda se zase nedá používat k rychlé diagnostice, protože důkazem probíhající infekce je jen vzestup množství protilátek v tzv. párových vzorcích, přičemž mezi odběry uplyne několik dní.
Léčba chřipky psů a koček
Chřipka je virové onemocnění. U lehkých případů postačí k léčbě klid a léky proti zánětu a horečce. Léky na potlačení kašle u chřipky příliš nefungují. Hlenohnisavý výtok z nozder je způsobený sekundární bakteriální infekcí. Proto se při jeho výskytu podávají antibiotika.
Jiné je to u chřipkového zápalu plic, tam jsou antibiotika nezbytná vždy. Někdy je zvíře potřeba hospitalizovat a léčit ho i s kapačkami. Úhyn těžce nemocných zvířat se nedá vyloučit, ale obecně je prognóza nemoci dobrá a smrtnost se pohybuje pod pěti procenty.
Prevence
Psi ani kočky se proti chřipce neočkují. Jedinou prevencí je tedy hygiena, mytí rukou, dezinfekce. Má-li majitel zvířat sám chřipku, měl by myslet na možnost přenosu nemoci na psa a kočku.