Přeskočit na obsah

Srdeční červivost

Srdeční červivost u kočky

Jinak probíhá onemocnění u kočky. Kočka není pro vlasovce ideální hostitel. Kočičí imunitní systém reaguje agresivně už na přítomnost ještě nedospělých červů, kteří pronikli do plicních tepen. Většina červů je v této chvíli zničena a navenek se vzniklý zánět v kaudálním plicním laloku může projevit kašlem, těžkým nebo zrychleným dechem a zvracením.

Pokud se červům podaří dospět, tak jen několika kusům, průměrný počet vlasovců při srdeční červivosti koček je dva až čtyři. Často bývají jednoho pohlaví, většinou všechno samečkové. Často proto v krvi kočky nejsou žádné mikrofilárie. Pokud v kočce cizopasí páreček, samička začne klást larvičky později než u psa, až 8 měsíců po infekci, a jejich tvorba je přechodná, mikrofilárie jsou v krvi přítomné jen asi měsíc. V kočce se parazité také dožívají kratšího věku než u psa, jen dva až tři roky.

Kočky snáší samotnou infekci lépe než psi, jen velmi vzácně se nich objevuje akutní dirofilarióza nebo syndrom vena cava.

Příznaky srdeční červivosti u koček

Mohou zůstat zcela bez příznaků a většina koček se dokonce samovolně vyléčí. U koček nevzniká ztluštění stěn cév a plicní hypertenze, k poškození srdce dochází případně jen přímo přítomností červů bránící správné funkci trojcípé chlopně. Nejčastějším příznakem srdeční červivosti koček je časté zvracení bez vazby na příjem potravy a případně ztížení dýchání.

To ale neznamená, že je pro ně srdeční červivost neškodná. Může dojít k tromboembolismu hlavní plicní tepny a náhlému úhynu. Další možnou komplikací je ektopická migrace parazita, který místo do srdce doputuje do podkoží, oka, mozku a to také může způsobit náhlou smrt.

Hlavním problémem srdeční červivosti koček je alergická složka nemoci. Zánět plic způsobený dirofilariózou se nazývá HARD, heartworm associated respiratory disease.

Kočka může akutně vzniklou dušností reagovat jak na dospívající červy, kteří zrovna pronikli do plic, takže nemoc se objeví 3– 4 měsíce po infekci, tak na uhynulého červa, takže až za roky po infekci. I u kočky, které žijí s dirofiláriemi bez klinických příznaků se proto HARD může kdykoliv objevit. Nemoc připomíná nejvíc alergickou bronchitidu nebo astma.

Srdeční červivost fretek

Srdeční dirofilarióza probíhá u fretek zase trošku jinak než u psů nebo koček. Fretka nereaguje na přítomnost červů alergicky jako kočka a nemoc se podobá spíše nemoci psů, ale protože fretka je malá, paraziti se do jejích plicních tepen prostě nevejdou. Žijí hlavně v pravém srdci. Pronikají také do dutých žil.

Tím jsou vlasovci u fretek výrazně patogenními parazity a klinické příznaky nemoci může vyvolat už jeden jediný červ. Maximální počet parazitů zjištěných u fretky je asi dvacet jedinců. Červi svými těly přímo brání toku krve.

Klinické příznaky srdeční červivosti fretek odpovídají příznakům selhání pravého srdce. Fretky mohou náhle uhynout. Jiné jsou zesláblé, dušné, někdy mají zvětšené, zavodněné bříško, nafialovělé sliznice a kašlou.

Jak poznat srdeční červivost

Jen podle klinických příznaků srdeční červy odhalit nelze.

Nejjednodušším laboratorním průkazem je pozorování mikrofilárií ve vzorku krve. Většinou jich není dost, aby byly larvy vidět jednoduše v kapce, používají se různé koncentrační metody, například Knottův test. Bohužel tato metoda má obrovskou nevýhodu, vyžaduje přítomnost dospělé oplodněné samičky. Neumí zjistit přítomnost nezralých forem a infekci červy stejného pohlaví. Asi třetina psů, nadpoloviční většina fretek a skoro všechny kočky v krvi larvičky vlasovců nemají.

Druhou možností detekce parazitů je průkaz protilátek proti vlasovcům. Pozitivní výsledek znamená, že zvíře je hostitelem aspoň jedné samice, ale negativní výsledek bohužel ještě nevylučuje srdeční červivost.

U psů a méně často u koček chronická infekce způsobuje změny na plicních tepnách, které jsou viditelné při rentgenu hrudníku. Jsou-li červi v srdci nebo u kořenů plicních tepen, je možné je pozorovat pomocí ultrazvuku. To se spolehlivě daří u fretek, často také u koček a při silných invazích u psů.

Na většině území ČR k určení diagnózy pomáhá také anamnéza, totiž údaj o pobytu v endemické oblasti srdeční dirofilariózy.

Podobné nemoci

Podobných nemocí je mnoho, především nedomykavost trojcípé chlopně. Další nemoci, které se mohou projevovat stejně nebo podobně:

  • kardiomyopatie
  • plicní embolie
  • brániční kýla
  • zápal plic
  • zánět pohrudnice
  • chronická bronchitida koček

Léčba srdeční červivosti

Léčba srdeční dirofilariózy není úplně jednoduchá. Komplikuje ji fakt, že parazity v tepnách a srdci zabijí jen některé léky, z nichž ten nejúčinnější má spoustu vedlejších účinků a hlavně, mrtví červi škodí v těle víc než červi živí. Vždy existuje riziko smrtelných tromboembolických komplikací, které stoupá s počtem červů.

Při syndromu vena cava by léky fungovaly příliš pomalu, jediná naděje na záchranu života zvířete je pokusit se co nejvíc červů odstranit chirurgicky. U koček a fretek je vzhledem k jejich malé velikosti taková operace sama o sobě rizikem. Navíc když u kočky dojde k přetržení červa, alergická reakce na obnažené tkáně parazita pacienta prakticky okamžitě zabije.

Léčba koček

Fakt, že kočka je velice přecitlivělá na mrtvé parazity a navíc je pro ní lék proti dospělým parazitům jedovatý, společně s tím, že přítomnost červů jí zas až tak nevadí způsobuje, že kočky se většinou jen sledují a čeká se na samovolné vyléčení. Záchvaty HARD se léčí protizánětlivými léky nebo kočka užívá protizánětlivé léky preventivně.

Léčba psů

U psů se k léčbě srdeční červivosti používá složitý a dlouhodobý protokol, který začíná opatrnou likvidací mikrofilárií – může jich být tolik, že hromadný úhyn může způsobit alergický šok. V průběhu další léčby se každý měsíc podává další dávka léčiv, které mikrofilárie ničí. Pak se pes léčí po čtyři týdny antibiotikem doxycyklinem, které zničí bakterii Wolbachii, symbionta červů.

Za další měsíc už by dospělým červům nemělo být dobře, přišli o symbionta a omezeně na ně působí také léky proti mikrofiláriím.

Nemocný pes jde na hospitalizaci, následující fázi léčby bude jen v kleci a rychlé venčení bude jen na vodítku. Určitému poškození plic se nedá zabránit. Začne dostávat protizánětlivé léky, případně i léky na ředení krve a první dávku melarsominu, to je arzenový preparát, který při jednorázové aplikaci zničí asi 50 % přítomných cizopasníků.

Striktní klid pokračuje celý měsíc, pak pes dostane další dávku melarsominu a další den dávku poslední. Omezení zátěže trvá ještě dalších šest až osm týdnů. Po devíti měsících se testuje na přítomnost protilátek, ty by neměly být přítomné. Pokud ano, léčba melarsominem pokračuje.

Změny způsobené srdečním červem, jako je zesílení srdeční stěny, zesílení plicních tepen a fibróza plic s plicní hypertenzí jsou trvalé.

Léčba fretek

U fretek je léčba dirofilariózy obtížnější. Na jednu stranu u nich červi velice vadí, takže nemoc nelze jen sledovat jako u koček, na druhou stranu melarsomin je u nich méně účinný a vedlejší účinky horší. Proto se fretky mohou léčit i dlouhodobým podáváním ivermektinu, který dospělé červy za několik měsíců umoří.

Fretky potřebují také protizánětlivé léky, klidový režim v kleci a často léky na srdce nebo na odvodnění.

Prevence dirofilariózy

V případě srdeční dirofilariózy platí dvojnásob, že prevence nemoci je lepší než léčba. Zničit dospělé červy není snadné ani bezpečné, ale zničit nedospělé vlasovce ještě předtím, než dorostou, jednoduché je. Léků, které spolehlivě zabíjí larvy mladší než 30 dní, je mnoho. V zahraničí se používají tablety s ivermektinem, u nás jsou snadno dostupné tablety obsahující milbemycin a spot-ony Stronghold a Advocate. Tyto léky získáte u svého veterinárního lékaře. V endemických oblastech je zvířata užívají jednou za měsíc, v místech, kde má nemoc sezónní výskyt je možné ošetření měsíc před, během a dva měsíce po skončení rizikového období.

Preventivní užití těchto antiparazitních přípravků poskytuje 100% ochranu proti srdeční červivosti. Použití repelentních spot-onů nebo obojků proti komárům tak dobrou činnost nemá.

Při cestě k moři je použití repelentů dobrou ochranou proti leishmanióze, pokud fungují i proti klíšťatům chrání také proti babesióze, ale proti srdeční červivosti je nejlepší po návratu ještě dvakrát zvíře přeléčit léky proti dirofilarióze.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]
Stránky: 1 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *