Kokcidióza jako součást komplexu enteritidy
S kokcidiózou je to málokdy jednoduché. Je to totiž jen jeden z mnoha mikroorganismů, kteří škodí ve střevě králíků a způsobují poruchy trávení nebo úhyny spojené se změnami v trávicím traktu.
Pokud je střevní kokcidióza králíků primární příčinou onemocnění, málokdy způsobuje horší potíže než zpomalený růst, zakrsávání a obecné zhoršení ekonomiky výkrmu. Ovšem jen zřídka působí nemoc na králíky osamoceně a sliznice poškozená množením prvoků poskytuje skvělé podmínky patogenním bakteriím, nejčastěji E. coli.
Na druhou stranu kokcidie se chovají jako oportunní patogen a je-li sliznice postižena zánětem, o to lépe a rychleji se množí. Střevní kokcidióza je významná jako důležitá součást celého komplexu střevních onemocnění. Je to choroboplodný zárodek, který umí zánět střev spustit nebo ho významně zhoršit.
Věk nemocných králíků
Střevní kokcidióza králíků je především nemoc králíčat po odstavu. To ze dvou důvodů. Mladí králíci nemají ještě žádnou imunitu proti kokcidióze a hlavně trávení králíčat po odstavu je ještě nedokonalé, trávicí poruchy jsou u nich časté a kokcidióza může propuknout jako součást komplexu enteritid. Navíc zpomalený růst a snížená konverze krmiv jsou příznaky typické pro kokcidiózu, které ale nelze pozorovat u dospělých králíků.
Kokcidiózou mohou ale onemocnět králíci bez ohledu na stáří, zvláště při vysokém infekčním tlaku, při oslabení imunity jinou nemocí nebo třeba při dlouhodobém používání antibiotik a narušení střevní mikroflóry.
Střevní kokcidióza králíků jako diagnostický oříšek
Poznat, že králík trpí právě střevní kokcidiózou, je možná překvapivě nesnadné. Klinické příznaky, jako je hubnutí, apatie, snížená chuť a průjem, jsou totiž naprosto stejné jako u jiných střevních onemocnění, z nichž nejvýznamnější je enteropatie králíků a kolienteritida. Za vším může stát dietní chyba či celkově nevhodné složení krmné dávky. Navíc u králíka často probíhá více střevních nemocí současně.
Definitivní diagnóza vyžaduje vyšetření trusu a nález značného množství spor, nebo většího množství spor patogenních druhů kokcidií, ideálně pokud diagnózu potvrzuje pitevní nález – změny na střevní sliznici v místech typických pro daný druh kokcidie.
Léčba a prevence kokcidiózy
Léčba a prevence u střevní kokcidiózy králíků značně splývá, protože ideálem je nemoci předcházet a léčit králíky, kteří trpí subklinickou infekcí. Jakmile už je jednou králík vyhublý a těžce dehydratovaný, jeho vyhlídky do budoucna jsou špatné a je potřeba intenzivní péče s kapačkou, pokud má být nějaká naděje na záchranu. Méně nemocné králíky je možné zachránit podáním léků proti kokcidióze přímo do tlamičky a rehydratačním roztokem v napáječce.
Tlumení kokcidiózy v chovu
Tlumení kokcidiózy spočívá na dvou pilířích. Jeden je hygiena chovu. V životním prostředí králíků, zvláště králíčat, by se nikdy nemělo nahromadit velké množství spor. Toho se dá docílit buď roštovým ustájením, nebo častým kydáním a zajištěním suchého prostředí. Chovatel by měl mít k dispozici dostatečné množství dostatečně velkých kotců, aby ustájil všechny králíky ve vyhovujících podmínkách. V hluboké podestýlce sice obsah čpavku spory kokcidií zničí, ale čpavek dráždí dýchací cesty a predisponuje králíky k rozvoji pasteurelózy nebo jiných infekcí dýchacích cest.
Kotce lze dezinfikovat vyžínáním plamenem. Chovatel by měl mít chov zařízený tak, aby nedocházelo ke znečišťování vody a krmiva trusem králíků. Mnohem lepší než misky jsou napáječky, mnohem lepší než pokládání sena na dno kotců jsou jesle.
Čistota chovu dokáže obvykle omezit střevní kokcidiózu natolik, že infekce probíhá bez příznaků. K definitivnímu potlačení a zlepšení růstu a konverze krmiv je potřeba kokcidiózu tlumit také léky.
Druhým pilířem tlumení střevní kokcidiózy je správná výživa králíčat po odstavu. Mnoho problémů je způsobeno přebytkem škrobu v krmné dávce a nedostatkem vlákniny. To způsobuje poruchy trávení, které mohou být smrtelné samy o sobě a otevírají dveře rozvoji kokcidiózy.
Granule s léčivem
Granule s léčivem jsou mezi chovateli známé a velmi oblíbené. Obsahují obvykle látku zvanou robenidin, která zpomaluje množení kokcidií ve střevě. Tím zpomaluje celou infekci a dává tělu čas, aby si vytvořilo imunitu, takže škody, které mezitím parazit napáchá, jsou malé.
Důležitá věc, kterou si málokdo uvědomuje, je dávka léčiva v granulích. Ta je spočítaná na příjem sušiny králíkem za den – pokud králík žere jen a pouze medikované granule. To znamená, že jakmile nepoučený chovatel míchá granule s léčivem s ovsem a přidává ještě seno, například, množství robenidinu, které do sebe králík dostane, je příliš malé. A neúčinné.
Druhá věc, kterou si opět málokdo uvědomuje, je to, že robenidin není schopný utlumit silné infekce. Pokud králík sedí v kotci plném oocyst nebo třeba trpí jiným střevním onemocněním, mohou se v jeho střevě přemnožit kokcidie, i když je krmený granulemi s léčivem.
Navíc už se objevily kokcidie rezistentní vůči robenidinu.
Léky proti kokcidióze
Kokcidie přímo ničí léky toltrazuril a amprolium. Tyto dvě látky jsou vhodné především pro léčbu nemocných, prokazatelně kokcidiózou trpících králíků a méně jako prevence nebo součást tlumení.
Na to se používají sulfonamidy, tedy antibiotika, která mají i určitý účinek proti kokcidiím, zpomalují jejich množení. Ty mají výhodu především ve svém antibiotickém působení. Fungují totiž i proti E. coli a souběžná infekce kokcidiózou a kolibacilózou je u králíků trpících průjmem opravdu hodně častá.
Používají se sulfadiminin (Sulfadimidin Bioveta), sulfadimidin potencovaný trimetoprimem (Sulfacox) nebo sulfaklozin (ESB3 Bio, Klozanit) v napájecí vodě, obvykle v několikadenních kůrách s přestávkou. V chovech, kde je kokcidióza problém, je možné přeléčovat i preventivně ve věku 5–10 týdnů králíčat.
Okyselování pitné vody proti kokcidiím nefunguje, dokáže to ale tlumit bakteriální infekce. Stejně tak bylinné preparáty, jako je Emanox, sice nefungují přímo proti kokcidiím, ale zlepšují zdraví sliznice trávicího traktu a ak zamezí rozvoji komplexu enteritid, jehož je kokcidióza součástí.
Imunita proti kokcidióze
Po prodělání kokcidiózy způsobené určitým druhem střevní kokcidie si králík vytvoří dlouhotrvající, možná i celoživotní imunitu. Nástup imunity také přeruší vylučování spor. Při infekci E. intestinalis vylučuje králík spory trusem po dobu šesti až deseti dnů, E. magna je doprovázená vylučováním po dobu 15–18 dnů. Bohužel imunita není zkřížená a králík se může pořád nakazit jiným druhem kokcidií.
Očkování proti kokcidióze králíků
Vakcíny proti kokcidióze, jaké existují pro kura domácího, pro prevenci králičí kokcidiózy zatím neexistují. Drůbeží vakcíny jsou pro králíka nepoužitelné, daly by mu imunitu proti druhům kokcidií, které napadají kuřata, ne proti těm králičím.
Díky za skvěle zpracované informace.
Dobrý den, za jak dlouho z králíka vymizí lék sulfadimin?Děkuji
Dobrý den, OL na maso je 15 dní.