Testy na alergie
Testy na alergie mohou být užitečné k určení konkrétního alergenu, který způsobuje vzplanutí onemocnění, hlavně pokud je pak možné se mu vyhnout, nebo pokud je v plánu specifická alergenová imunoterapie, desenzibilizace. K diagnóze, dokonce ani k potvrzení diagnózy se ale nehodí.
To hlavně proto, že mají nízkou citlivost, až 30 % psů trpích atopickou dermatitidou mohou mít negativní test na alergie, a specificita může být ještě nižší, hlavně při použití testu z krve. Více než polovina zcela zdravých psů totiž může mít v krvi protilátky IgE proti některému z alergenů, ale nic to neznamená, nejsou a nebudou nemocní.
Testy na alergii jsou dva různé. Jeto kožní test a test z krve. Při kožním testu se oholí kůže na boku a do kůže se jehlou vpíchne roztok zkoumaného alergenu. Vyvolané kožní změny se pak hodnotí podle velikosti ve srovnání s pozitivní a negativní kontrolou. K provedení testu z krve stačí odebrat krev, samotné testování probíhá v laboratoři, nejčastěji testem ELISA nebo dalšími testy se vyhledávají IgE protilátky proti testovaným alergenům.
Každý test zkoumá trochu něco jiného a výsledky jsou ne vždy stejné nebo zaměnitelné. Lepší je intradermální kožní test, testuje totiž přímo postižený orgán. Dostupnost testu je ale nižší, nedělá se všude a je potřeba psa přispat. Také se nemůže provádět u zvířat léčených kortikoidy ani u těch, kteří mají nemocnou kůži v místě, kde se test provádí. Testy z krve jsou snadno dostupné a proveditelné, ale jsou dražší a pes může mít protilátky v krvi i proti alergenu, který mu v reálu na kůži nečiní potíže. Výhodou testů z krve je možnost testovat také potravní alergeny, nevýhodou doba, než přijdou výsledky, kožní testy se vyhodnocují už za několik minut.
Falešně negativní výsledky jsou možné, falešně pozitivní také. Je možná zkřížená reakce mezi alergeny z roztočů z prachu a parazitickými zákožkami.
Nemoci, které se průběhem podobají atopické dermatitidě psů
Svědivých onemocnění kůže psa je neuvěřitelně mnoho. Vlastně všechny kožní nemoci, pokud dojde k rozvoji druhotných bakteriálních nebo kvasinkových infekcí, svědí. Atopická dermatitida nicméně patří mezi tzv. primární příčiny svědění, kůže nejprve svědí a až pak se objevují viditelné kožní změny.
Podobně se projevují hlavně kožní nemoci způsobené cizopasnými členovci, především svrab, ale i další:
- sarkoptový svrab – postihuje také lokty a ušní boltce, svědění mizí po kortikoidech
- ušní svrab – způsobuje svědění uší
- sametkovitost – na konci léta a během teplého podzimu, svědění tlapek, obličeje, podpaží, sametka jde vidět pouhým okem
- čmelíkovitost – v anamnéze je přístup do kurníků, na půdy a tak podobně
- zablešení – aby blechy samy osobě způsobily viditelné svědění, musí jich být hodně a jsou vidět pouhým okem
- zavšivení,všenkovitost – nepříliš časté onemocnění u psa
Zásadní role parazitů je důvod, proč diagnostika svědění začíná vždy u kožního seškrabu, případně se rovnou podává antiparazitikum.
Dalším častým důvodem svědění bývá už mnohokrát zmíněný stafylokokový nebo kvasinkový zánět kůže. Postihuje podobně jako CAD také podpaží a třísla.
Svědivý zánět kůže může být navíc projevem rakoviny, hlavně kožního lymfomu, svědění uší, hlavy a krku může vyvolat deformace míchy zvaná syringomyelie a nadměrné olizování jakékoliv části těla může být projevem úzkosti, náhradní chování nebo kompulzivní porucha.
Vztah atopické dermatitidy psů a alergie na krmivo
Atopická dermatitida má velmi blízko k jinému alergickému kožnímu onemocnění, totiž k alergii na krmivo. Jsou si natolik podobné, že rozdělení mezi nimi je možná jen formální, nicméně užitečné.
Rozdíl mezi potravinovou alergií a atopickou dermatitidou se může zcela setřít při alergii na skladištní roztoče, která je u zvířat alergických na roztoče z prachu častá. Pokud jsou roztoči v nevhodně skladovaném krmivu, u alergického psa jejich pozření způsobí zhoršení nebo znovuobjevení se svědění.
Alergie na krmivo se projevuje úplně stejně jako atopická dermatitida. Liší se jen alergenem.
Jen malá část zvířat trpících atopickou dermatitidou je zároveň alergická na krmivo, ale až třetina psů s alergií na krmivo zároveň má atopickou dermatitidu.
Aby toho nebylo málo, jednotlivé alergie se mohou doplňovat a jen reakce na roztoče sama o sobě nemusí ještě překročit práh rozvoje klinických příznaků, ale společně k alergií na krmivo už dojde ke vzplanutí nemoci. Třetina psů s atopickou dermatitidou proto může být úspěšně léčena dietou.
Atopická dermatitida a jiná alergická kožní onemocnění
Atopická dermatitida nezvyšuje riziko, že se u psa rozvine alergie na bleší kousnutí, ale kombinace obou alergií je možná a kousnutí blechou může zhoršit nebo znovu spustit příznaky CAD, pravděpodobně opět překročením prahového efektu.
Výrazně méně častým onemocněním, které imituje atopickou dermatitidu tím, že svědění nezřídka postihuje řídce ochlupené části těla, je kontaktní dermatitida. Alergenem je v tom případě guma, kovy, umělé hmoty, koberec nebo i beton a různé přípravky, jako jsou mýdla, šampony, dezinfekce nebo antiparazitika.
V poslední řadě může svědění způsobit i alergie na kousnutí komárem, muchničkami nebo ovádem, pes může být alergický také na střevní červy, giardie nebo kokcidie a to se také projevuje svěděním a přecitlivělost na přítomnost bakterií je důvodem svědění kůže při zánětu nebo přeplnění análních žlázek. Tyto příčiny svědění se ale už řadí mezi ty vzácnější a vzácné.
Dobrý den, mohu se zeptat, jaké zdroje jste k tomuto článku použila?
Děkuji za odpověď
A practical guide to canine dermatology, Nemoci psa a kočky, Small animal dermatology, Small animal dermatology secrets. A pár dalších věcí, jako poznámky ze seminářů a webinářů.
MVDr. Ježková
Prosím o radu. Máme 11 letou fenu němec.ovčáka .Již delší dobu má problém kdy se hrozně drbe a v oblasti břicha ,vnitřní strany stehen a vpod paží .Utvořila se tmavo šedá barva kůže a zhrubla.Fena většinu času tráví doma.Krmíme granule jehněčí s rýží.Občas dostane kuřecí maso.Hrozně jí to trápí.Prosím ,zda by bylo možné poradit co s tím.U veterináře jsem s ní byla a bylo doporučeno …omývat 2krát týdně desinf. mýdlem a dostala kortikojdovou injekci.Nevidím žádné zlepšení.Proto Vás prosím o Váš názor.S pozdravem Sochorová Jana
Dobrý den,
Jak vidíte z rozsahu článku, na který reagujete, není to vůbec jednoduché ani v případě, že už víte, že se jedná o atopickou dermatitidu, což ve vašem případě ani není jednoznačné. Může se to být také svrab, bakteriální infekce kůže, hormonální porucha a následná infekce kůže, alergie na krmivo nebo i kontaktní dermatitida. Nedá se poradit nic jiného než obrátit se znovu na veterináře, nebo na veterinárního dermatologa, zdiagnostikovat to a pak vymyslet další postup.
S pozdravem,
MVDr. Tereza Ježková