Chronická rýma koček
Většinou kočičí rýma samovolně do dvou až tří týdnů odezní. U některých zvířat ale přechází do chronicity. Ta může mít v podstatě dvě podoby.
Kočičí rýma se může pravidelně vracet, většinou při nějaké zátěži nebo stresu. Jiné kočky trpí chronickou, trvale přetrvávající infekcí a neustále jim teče z nosu. Nosní výtok může být vodnatý nebo hlenohnisavý. Ne všechny chronické rýmy koček jsou infekčního původu. Zdá se ale, že minimálně část z nich způsobuje infekce herpesvirem v minulosti s trvalým poškozením sliznice nebo nosních skořep, která predisponuje k sekundárním bakteriálním infekcím nebo alergické rýmě. Trvalé nosičství kaliciviru se také zdá být příčinu některých případů chronické rýmy.
Chronické rýmy, ať již trvalé nebo vracející se, jsou častější u koček s poškozenou imunitou, u koček FIV a FeLV pozitivních a u starých zvířat.
Určení diagnózy
Termín kočičí rýma neříká nic o původci a v podstatě se jedná o diagnózu od pohledu. Akutní onemocnění projevující se výtokem z nosu a zánětem spojivek u kotěte nebo naopak u starší kočky je obvykle právě kočičí rýma.
Pak se dá odhadovat původce podle typických příznaků. U kalicivivirózy se tvoří vřídky na jazyku, u herpesvirózy je více postižené oko, ale příznaky se často prolínají, nemoci působí společně a jak se k nemoci přidají bakterie, celkový obraz rýmy je v podstatě vždycky stejný.
Přesnější diagnostické úkony ke zjištění původce se obvykle provádějí jen v chovných stanicích, útulcích či prostě tam, kde žije koček víc a kde je potřeba vědět co rýmu způsobuje, aby se mohl vymyslet nějaký plán tlumení. Vzorkem je v tom případě obvykle výtěr spojivky. Určení původců rýmy u jednotlivých koček bývá výrazně méně užitečné, na léčbě to totiž mění jen málo.
Hloubkové vyšetření čeká také kočky, kterým opravdu není dobře, které mají poslechový nález na plicích a pozornost si zaslouží také zvířata, u kterých je rýma úporná nebo se vrací. Při chronické rýmě je potřeba už kromě odběrů krve, testů na FIV a FeLV a rentgenu hrudníku často potřeba i invazivnějších vyšetření v narkóze. Kromě kočičí rýmy totiž chronické výtoky mohou způsobit i jiné věci.
Podobných nemocí příliš není. Záněty spojivek bývají u koček většinou infekční. Opakované kýchání, které začne zničeho nic, způsobuje také cizí těleso v nose nebo v nosohltanu, ale kočičí rýma je u kočky častější příčinou. Hnisavý výtok z nosu může doprovázet rozštěpy patra nebo záněty vycházející ze zubních kořenů.
Zápal plic u koťat bývá spojený s kočičí rýmou, ale do úvahy připadá také plicní červivost nebo migrace škrkavek.
Domácí léčba kočičí rýmy
U dospělých koček může probíhat bez příznaků nebo jen velmi mírně (kýchání, vodnatý výtok z nosu) a pak je možné prostě počkat, až se kočka vyléčí, ale u koťat nebo starších koček tomu tak obvykle nebývá. Jakmile zvíře trpí hlenovitým nebo hnisavým výtokem z nosu, je to příznak bakteriální infekce. Podstatou kočičí rýmy sice bývá viróza, ale bakteriální komplikace jsou natolik časté, že antibiotika se na rýmu koček dávají zcela běžně jako krytí a to je možné udělat jen v součinnosti s veterinářem.
Stejně tak zánět spojivek při rýmě nelze dobře léčit volně dostupnými léky a navíc nemoc koťat často doprovází i záněty rohovky nebo rohovkové vředy. Bez léčby může kočka o oko nebo oči přijít.
Významnou součástí léčby kočičí rýmy je ale podpůrná péče, o kterou se stará majitel kočky doma. Kočka potřebuje zajistit dostatečný příjem krmiva, nejlépe měkkého vlažného, dostatek vody, teplo a klid. Pokud se jí zalepují nozdry a okolí očí, potřebuje někoho, kdo jí to očistí. Ulevuje jim inhalace páry, třeba ve vyhřáté koupelně, 2–3x denně.
Léčba u veterináře

Enisyl-F je přípravek obsahující lysin, který slouží k urychlení vyléčení a ke zmírnění příznaků nemoci. Můžete ho snadno zakoupit zde
Bakteriální část kočičí rýmy se dá dobře léčit antibiotiky, většinou se začíná ampicilínem nebo amoxicilínem. Dávají se dvakrát denně a jsou naprosto bezpečná i pro koťata. Na bordetely, chlamydie a mykoplasmata ale nezabírají a tam je potřeba použít doxycyklin. K léčbě chlamydiózy a mykoplasmózy je léčba doxycyklinem dlouhodobá a trvá 7 týdnů.
Záněty spojivek se léčí antibiotickými kapkami. Kdysi se vyráběly kapky s tetracyklíny, ty fungovaly výborně, účinek dnešních kapek je poněkud slabší. Kapky nikdy nesmí obsahovat kortikoidy, proto nepoužívejte žádné svoje kapky nebo nějak sehnané nějaké kapky bez dohledu veterináře.
Při herpesviróze velice ulevují i umělé slzy. Rohovkové vředy se léčí kombinací antibiotik, umělých slz a léků proti zánětu, léčba trvá několik týdnů.
Kočkám trpícím herpesvirózou mohou pomoci také antivirotika, interferon nebo přídavek lysinu.
Prevence kočičí rýmy
Nejjednodušším preventivním opatřením je nemít kočku venku a nepouštět jí ven, kde se může potkávat s jinými kočkami a nakazit se od nich.
Proti kočičí rýmě se kočky běžně očkují. V základní trojkombinaci je vždy vakcinace proti herpesviróze i kaliciviróze a navíc se dá sehnat i očkování proti chlamydióze. Očkování ale nebrání infekci, jen tlumí příznaky nemoci. Kočka může stále onemocnět a šířit nemoc na další kočky, ale nemoc bude probíhat bez příznaků nebo bude mírná.
Mám dvouměsíčního nalezence,kterèmu nejdříve teklo z očí,to přestalo,ale má hustou rýmu,která mu vytéká neustále z nosu,má s tím někdo zkušenosti a kolik peněz dál za léčbu?
Dobrý den,
To se takhle vůbec nedá říci, protože ceny se liší podle konkrétního pracoviště a i léčba konkrétního zvířete může být různá a trvat různě dlouho.
Na tuto otázku vám přesněji odpoví vybraný veterinář po vyšetření toho zvířete a i v tom případě se bude jednat o hrubý odhad.
MVDr. Ježková
Dobrý den, mám 14letou kočku, která má chronickou rýmu. Měla všechny vyšetření, rentgen, ct, stěry, rinoskopii. Dostala atb. doxyhexal na 21 dní, a vydržela tak měsíc a teď je znovu na atb. Poradíte mi prosím jak jí ulevit?
Dobrý den,
má-li chronickou rýmu, tak už chronickou rýmu mít bude. Možná vysledujete sama, co třeba prodlužuje interval mezi léčbou nebo snižuje intenzitu příznaků (jako stres, osvěžovače vzduchu atd.)
MVDr. Ježková