Přeskočit na obsah

Kočičí rýma

Chronická rýma koček

Většinou kočičí rýma samovolně do dvou až tří týdnů odezní. U některých zvířat ale přechází do chronicity. Ta může mít v podstatě dvě podoby.

Kočičí rýma se může pravidelně vracet, většinou při nějaké zátěži nebo stresu. Jiné kočky trpí chronickou, trvale přetrvávající infekcí a neustále jim teče z nosu. Nosní výtok může být vodnatý nebo hlenohnisavý. Ne všechny chronické rýmy koček jsou infekčního původu. Zdá se ale, že minimálně část z nich způsobuje infekce herpesvirem v minulosti s trvalým poškozením sliznice nebo nosních skořep, která predisponuje k sekundárním bakteriálním infekcím nebo alergické rýmě. Trvalé nosičství kaliciviru se také zdá být příčinu některých případů chronické rýmy.

Chronické rýmy, ať již trvalé nebo vracející se, jsou častější u koček s poškozenou imunitou, u koček FIV a FeLV pozitivních a u starých zvířat.

Určení diagnózy

Termín kočičí rýma neříká nic o původci a v podstatě se jedná o diagnózu od pohledu. Akutní onemocnění projevující se výtokem z nosu a zánětem spojivek u kotěte nebo naopak u starší kočky je obvykle právě kočičí rýma.

Pak se dá odhadovat původce podle typických příznaků. U kalicivivirózy se tvoří vřídky na jazyku, u herpesvirózy je více postižené oko, ale příznaky se často prolínají, nemoci působí společně a jak se k nemoci přidají bakterie, celkový obraz rýmy je v podstatě vždycky stejný.

Přesnější diagnostické úkony ke zjištění původce se obvykle provádějí jen v chovných stanicích, útulcích či prostě tam, kde žije koček víc a kde je potřeba vědět co rýmu způsobuje, aby se mohl vymyslet nějaký plán tlumení. Vzorkem je v tom případě obvykle výtěr spojivky. Určení původců rýmy u jednotlivých koček bývá výrazně méně užitečné, na léčbě to totiž mění jen málo.

Hloubkové vyšetření čeká také kočky, kterým opravdu není dobře, které mají poslechový nález na plicích a pozornost si zaslouží také zvířata, u kterých je rýma úporná nebo se vrací. Při chronické rýmě je potřeba už kromě odběrů krve, testů na FIV a FeLV a rentgenu hrudníku často potřeba i invazivnějších vyšetření v narkóze. Kromě kočičí rýmy totiž chronické výtoky mohou způsobit i jiné věci.

Podobných nemocí příliš není. Záněty spojivek bývají u koček většinou infekční. Opakované kýchání, které začne zničeho nic, způsobuje také cizí těleso v nose nebo v nosohltanu, ale kočičí rýma je u kočky častější příčinou. Hnisavý výtok z nosu může doprovázet rozštěpy patra nebo záněty vycházející ze zubních kořenů.

Zápal plic u koťat bývá spojený s kočičí rýmou, ale do úvahy připadá také plicní červivost nebo migrace škrkavek.

Domácí léčba kočičí rýmy

U dospělých koček může probíhat bez příznaků nebo jen velmi mírně (kýchání, vodnatý výtok z nosu) a pak je možné prostě počkat, až se kočka vyléčí, ale u koťat nebo starších koček tomu tak obvykle nebývá. Jakmile zvíře trpí hlenovitým nebo hnisavým výtokem z nosu, je to příznak bakteriální infekce. Podstatou kočičí rýmy sice bývá viróza, ale bakteriální komplikace jsou natolik časté, že antibiotika se na rýmu koček dávají zcela běžně jako krytí a to je možné udělat jen v součinnosti s veterinářem.

Stejně tak zánět spojivek při rýmě nelze dobře léčit volně dostupnými léky a navíc nemoc koťat často doprovází i záněty rohovky nebo rohovkové vředy. Bez léčby může kočka o oko nebo oči přijít.

Významnou součástí léčby kočičí rýmy je ale podpůrná péče, o kterou se stará majitel kočky doma. Kočka potřebuje zajistit dostatečný příjem krmiva, nejlépe měkkého vlažného, dostatek vody, teplo a klid. Pokud se jí zalepují nozdry a okolí očí, potřebuje někoho, kdo jí to očistí. Ulevuje jim inhalace páry, třeba ve vyhřáté koupelně, 2–3x denně.

Léčba u veterináře

Enisyl-F

Enisyl-F je přípravek obsahující lysin, který slouží k urychlení vyléčení a ke zmírnění příznaků nemoci. Můžete ho snadno zakoupit zde

Bakteriální část kočičí rýmy se dá dobře léčit antibiotiky, většinou se začíná ampicilínem nebo amoxicilínem. Dávají se dvakrát denně a jsou naprosto bezpečná i pro koťata. Na bordetely, chlamydie a mykoplasmata ale nezabírají a tam je potřeba použít doxycyklin. K léčbě chlamydiózy a mykoplasmózy je léčba doxycyklinem dlouhodobá a trvá 7 týdnů.

Záněty spojivek se léčí antibiotickými kapkami. Kdysi se vyráběly kapky s tetracyklíny, ty fungovaly výborně, účinek dnešních kapek je poněkud slabší. Kapky nikdy nesmí obsahovat kortikoidy, proto nepoužívejte žádné svoje kapky nebo nějak sehnané nějaké kapky bez dohledu veterináře.

Při herpesviróze velice ulevují i umělé slzy. Rohovkové vředy se léčí kombinací antibiotik, umělých slz a léků proti zánětu, léčba trvá několik týdnů.

Kočkám trpícím herpesvirózou mohou pomoci také antivirotika, interferon nebo přídavek lysinu.

Prevence kočičí rýmy

Nejjednodušším preventivním opatřením je nemít kočku venku a nepouštět jí ven, kde se může potkávat s jinými kočkami a nakazit se od nich.

Proti kočičí rýmě se kočky běžně očkují. V základní trojkombinaci je vždy vakcinace proti herpesviróze i kaliciviróze a navíc se dá sehnat i očkování proti chlamydióze. Očkování ale nebrání infekci, jen tlumí příznaky nemoci. Kočka může stále onemocnět a šířit nemoc na další kočky, ale nemoc bude probíhat bez příznaků nebo bude mírná.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 3]
Stránky: 1 2

6 komentářů na “Kočičí rýma”

 1. Avatar
  Kočičí rýma

  Mám dvouměsíčního nalezence,kterèmu nejdříve teklo z očí,to přestalo,ale má hustou rýmu,která mu vytéká neustále z nosu,má s tím někdo zkušenosti a kolik peněz dál za léčbu?

 2. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  To se takhle vůbec nedá říci, protože ceny se liší podle konkrétního pracoviště a i léčba konkrétního zvířete může být různá a trvat různě dlouho.

  Na tuto otázku vám přesněji odpoví vybraný veterinář po vyšetření toho zvířete a i v tom případě se bude jednat o hrubý odhad.

  MVDr. Ježková

 3. Avatar
  Klára Kubátová

  Dobrý den, mám 14letou kočku, která má chronickou rýmu. Měla všechny vyšetření, rentgen, ct, stěry, rinoskopii. Dostala atb. doxyhexal na 21 dní, a vydržela tak měsíc a teď je znovu na atb. Poradíte mi prosím jak jí ulevit?

 4. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  má-li chronickou rýmu, tak už chronickou rýmu mít bude. Možná vysledujete sama, co třeba prodlužuje interval mezi léčbou nebo snižuje intenzitu příznaků (jako stres, osvěžovače vzduchu atd.)

  MVDr. Ježková

 5. Avatar
  Gabriela Vavřincová

  Mám kočičku 12let a jako malá oslepla díky prodělání herpesviru. Poslední dobou několikrát u nás proběhla rýma. Ale jen ta. bez ostatních potíží. Žádné teploty a normálně jedla. Ale z rýmy se stala permanentní rýma. sice né silná ale má jí pořád. Jinak nikdy nemarodila. Objenávám právě tablety na imunitu a konkrétně prý údajně by to mělo být na kočičí rýmu. Co ještě? aby tím tolik netrpěla?

 6. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  pro jistotu bych pátrala po jiných příčinách chronické rýmy (třeba nosní polypy), ale herpesviróza umí přejít do chronicity při oslabení organismu. Je potřeba vyloučit oslabující vlivy (játra, ledviny, FIV, štítná žláza apod.). Různé tablety na posílení imunity mají různé účinky, i individuální, možná je to hodně i placebo.

  S pozdravem

  MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *