Kočičí rýma

7 minut k přečtení

Chronická rýma koček

Většinou kočičí rýma samovolně do dvou až tří týdnů odezní. U některých zvířat ale přechází do chronicity. Ta může mít v podstatě dvě podoby.

Kočičí rýma se může pravidelně vracet, většinou při nějaké zátěži nebo stresu. Jiné kočky trpí chronickou, trvale přetrvávající infekcí a neustále jim teče z nosu. Nosní výtok může být vodnatý nebo hlenohnisavý. Ne všechny chronické rýmy koček jsou infekčního původu. Zdá se ale, že minimálně část z nich způsobuje infekce herpesvirem v minulosti s trvalým poškozením sliznice nebo nosních skořep, která predisponuje k sekundárním bakteriálním infekcím nebo alergické rýmě. Trvalé nosičství kaliciviru se také zdá být příčinu některých případů chronické rýmy.

Chronické rýmy, ať již trvalé nebo vracející se, jsou častější u koček s poškozenou imunitou, u koček FIV a FeLV pozitivních a u starých zvířat.

Určení diagnózy

Termín kočičí rýma neříká nic o původci a v podstatě se jedná o diagnózu od pohledu. Akutní onemocnění projevující se výtokem z nosu a zánětem spojivek u kotěte nebo naopak u starší kočky je obvykle právě kočičí rýma.

Pak se dá odhadovat původce podle typických příznaků. U kalicivivirózy se tvoří vřídky na jazyku, u herpesvirózy je více postižené oko, ale příznaky se často prolínají, nemoci působí společně a jak se k nemoci přidají bakterie, celkový obraz rýmy je v podstatě vždycky stejný.

Přesnější diagnostické úkony ke zjištění původce se obvykle provádějí jen v chovných stanicích, útulcích či prostě tam, kde žije koček víc a kde je potřeba vědět co rýmu způsobuje, aby se mohl vymyslet nějaký plán tlumení. Vzorkem je v tom případě obvykle výtěr spojivky. Určení původců rýmy u jednotlivých koček bývá výrazně méně užitečné, na léčbě to totiž mění jen málo.

Hloubkové vyšetření čeká také kočky, kterým opravdu není dobře, které mají poslechový nález na plicích a pozornost si zaslouží také zvířata, u kterých je rýma úporná nebo se vrací. Při chronické rýmě je potřeba už kromě odběrů krve, testů na FIV a FeLV a rentgenu hrudníku často potřeba i invazivnějších vyšetření v narkóze. Kromě kočičí rýmy totiž chronické výtoky mohou způsobit i jiné věci.

Podobných nemocí příliš není. Záněty spojivek bývají u koček většinou infekční. Opakované kýchání, které začne zničeho nic, způsobuje také cizí těleso v nose nebo v nosohltanu, ale kočičí rýma je u kočky častější příčinou. Hnisavý výtok z nosu může doprovázet rozštěpy patra nebo záněty vycházející ze zubních kořenů.

Zápal plic u koťat bývá spojený s kočičí rýmou, ale do úvahy připadá také plicní červivost nebo migrace škrkavek.

Domácí léčba kočičí rýmy

U dospělých koček může probíhat bez příznaků nebo jen velmi mírně (kýchání, vodnatý výtok z nosu) a pak je možné prostě počkat, až se kočka vyléčí, ale u koťat nebo starších koček tomu tak obvykle nebývá. Jakmile zvíře trpí hlenovitým nebo hnisavým výtokem z nosu, je to příznak bakteriální infekce. Podstatou kočičí rýmy sice bývá viróza, ale bakteriální komplikace jsou natolik časté, že antibiotika se na rýmu koček dávají zcela běžně jako krytí a to je možné udělat jen v součinnosti s veterinářem.

Stejně tak zánět spojivek při rýmě nelze dobře léčit volně dostupnými léky a navíc nemoc koťat často doprovází i záněty rohovky nebo rohovkové vředy. Bez léčby může kočka o oko nebo oči přijít.

Významnou součástí léčby kočičí rýmy je ale podpůrná péče, o kterou se stará majitel kočky doma. Kočka potřebuje zajistit dostatečný příjem krmiva, nejlépe měkkého vlažného, dostatek vody, teplo a klid. Pokud se jí zalepují nozdry a okolí očí, potřebuje někoho, kdo jí to očistí. Ulevuje jim inhalace páry, třeba ve vyhřáté koupelně, 2–3x denně.

Léčba u veterináře

Enisyl-F

Enisyl-F je přípravek obsahující lysin, který slouží k urychlení vyléčení a ke zmírnění příznaků nemoci. Můžete ho snadno zakoupit zde

Bakteriální část kočičí rýmy se dá dobře léčit antibiotiky, většinou se začíná ampicilínem nebo amoxicilínem. Dávají se dvakrát denně a jsou naprosto bezpečná i pro koťata. Na bordetely, chlamydie a mykoplasmata ale nezabírají a tam je potřeba použít doxycyklin. K léčbě chlamydiózy a mykoplasmózy je léčba doxycyklinem dlouhodobá a trvá 7 týdnů.

Záněty spojivek se léčí antibiotickými kapkami. Kdysi se vyráběly kapky s tetracyklíny, ty fungovaly výborně, účinek dnešních kapek je poněkud slabší. Kapky nikdy nesmí obsahovat kortikoidy, proto nepoužívejte žádné svoje kapky nebo nějak sehnané nějaké kapky bez dohledu veterináře.

Při herpesviróze velice ulevují i umělé slzy. Rohovkové vředy se léčí kombinací antibiotik, umělých slz a léků proti zánětu, léčba trvá několik týdnů.

Kočkám trpícím herpesvirózou mohou pomoci také antivirotika, interferon nebo přídavek lysinu.

Prevence kočičí rýmy

Nejjednodušším preventivním opatřením je nemít kočku venku a nepouštět jí ven, kde se může potkávat s jinými kočkami a nakazit se od nich.

Proti kočičí rýmě se kočky běžně očkují. V základní trojkombinaci je vždy vakcinace proti herpesviróze i kaliciviróze a navíc se dá sehnat i očkování proti chlamydióze. Očkování ale nebrání infekci, jen tlumí příznaky nemoci. Kočka může stále onemocnět a šířit nemoc na další kočky, ale nemoc bude probíhat bez příznaků nebo bude mírná.

Články ze stejné kategorie

Okomentovat

Stránky používají cookies. Předpokládáme, že vám to nevadí. Souhlasím