Přeskočit na obsah

Nemoci králíků

Nemoci králíků přenosné na člověka

Nakažlivých nemocí králíků, které se přenášejí na člověka, není příliš. Nejčastější je asi kožní plíseň. Na lidskou kůži může přelézt také dravčík, který způsobuje svědivou vyrážku. Onemocnění zmizí po přeléčení králíka.

Častý je dotaz na přenos toxoplasmózy. Je to možné, cizopasník číhá v syrovém nebo nedovařeném mase. Živý nebo dobře propečený králík nepředstavuje pro člověka v tomto ohledu žádné riziko.

Do zanedbaných chovů mohou divoce žijící hlodavci zavléci salmonelózu nebo pseudotuberkulózu. Tyto nemoci jsou přenosné i na člověka. Přenos encefalitozoonózy je raritní a přichází do úvahy jen při těžké poruše imunity u člověka.

Příznaky nemocí králíka a jejich nejčastější příčiny

Příznak nemociNejčastější příčiny
Hubnutí bolest, kokcidióza, lymfosarkom, myxomatóza, nedostatek energie v KD (zlv. u březích a kojících samic), pasteurelóza, onemocnění zubů, stres, šikana od jiných králíků, yersinióza
Krev v močiadenokarcinom dělohy, močové kameny, zánět močových cest
Křeče arterioskleróza, encefalitozoonóza, lipidóza jater, mor králíků, otravy, selhání ledvin, toxémie březích králic
Lysivostdermatofytóza, dravčíkovitost
Náhlá smrtenterotoxémie, mor králíků, polekání a srdeční selhání, přehřátí, toxémie březích králic, vykrvácení (poranění, aneurysmata), zásah elektrickým proudem
Náklon hlavy na stranuencefalitozoonóza, pasteurelóza
Nechutenstvíarteriosklerózaepizootická enteropatie, kokcidióza, lymfosarkom, paréza trávicího traktu zánět mléčné žlázy
Nekoordinované pohybyencefalitozoonóza, přehřátí, otrava olovem, poranění páteře
Neplodnostadenokarcinom dělohy, pasteurelóza, syfilis králíků
Nesežrané cékotrofynadbytek bílkoviny v KD, nadbytek bílkovin v KD, nadbytek snadno stravitelného krmiva, náhlé změny KD, příliš malá ubikace, obezita, onemocnění páteře, onemocnění zubů, zanedbaný dlouhosrstý králík
Netečnost, apatielymfosarkom, paréza trávicího traktu, toxémie březích králic
Ochrnutí pánevních končetinzlomeniny páteře
Podmáčené bříškomočové kameny, zánět močových cest
Průjembakteriální záněty střev, enterotoxémie, kokcidióza, salmonelóza
Sliněníonemocnění zubů
Svěděnídravčíkovitost, zablešení
Výtok z nosucizí těleso v nose, myxomatóza, nadbytek amoniaku nebo prachu, nakažlivá rýma králíků, pasteurelóza
Výtok z očíentropion, myxomatóza, neprůchodný slzný kanálek, pasteurelóza
Zvětšení objemu břichaadenokarcinom dělohy, bakteriální střevní záněty, březost, epizootická enteroropatie, obezita, paréza trávicího traktu, pyometra
Některé příznaky nemoci u králíka a hlavní příčiny

První pomoc při onemocnění králíka

Základem péče o králíka je vědět, že nechutenství ho bezprostředně ohrožuje na životě. Nelze čekat týden, do pondělí, ani do druhého dne. Králík, který nežere, potřebuje pomoc okamžitě. Proto by každý chovatel králíka měl mít doma přípravky pro dokrmení králíka ze stříkačky („umělé seno“).

Diagnostika a další léčba nemocí králíka patří do ordinace veterinárního lékaře.

Lékárnička pro králíka

Na fotografii jsou modrobílé kleštičky na drápky
Kleště na drápy. Buď zvládnete sami, nebo je potřeba navštívit veterináře.
Na fotografii je bílá papírová krabička se zelenými pruhy a zelená lahvička dezinfekce Betadine
Dezinfekce, ředěná s vodou je vhodná na všechny typy ran
Zakoupit online
Na fotografii je sáček přípravku RodiCare instant
RodiCare instant, „tekuté seno“, prostředek k dokrmování králíků, kteří trpí nechutenstvím
Zakoupit online
Na fotografii he modrý pytel se žlutým pruhem, balení suché dezinfekce Sandezia
Suchá dezinfekce s obsahem eukalyptu slouží k vysoušení a dezinfekci podestýlky, snižuje množství prachu a amoniaku
Zakoupit online

Prevence nemocí králíka

Králík je ve své podstatě zdravé a nenáročné zvíře. Prevencí nemocí je především dobrá péče chovatele. Králík vyžaduje čisté, suché a pohodlné místo k ležení, čerstvý vzduch, přiměřený pohyb, čistou vodu a dostatek vláknité stravy, jako je seno, případně sláma nebo větvičky na okus. Jadrná krmiva musí dostávat s mírou, případně třeba i vůbec, pokud je to pouze mazlík.

Proti nakažlivým smrtelným nemocem králíka chrání především očkování. Detaily se dozvíte v článku Očkování králíků, případně Očkování proti myxomatózeOčkování proti moru.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 4.7]
Stránky: 1 2 3 4

4 komentáře na “Nemoci králíků”

  1. Avatar

    králík špatně chodí. Za chvíli přestane ovládat končetiny. přesto by žral a pil, po čase jen leží.

  2. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Nejčastější příčinou náhlého ochrnutí králíka je osteoporóza a zlomenina páteře.

    MVDr. Ježková

  3. Avatar
    Lenka Kubec

    Dobrý den,
    chci se prosím optat. Hledám vysvětlení k nedávnému úmrtí mého zakrslého králíčka. 🙁 Před měsícem jsme ji zavezli na veterinu, protože nechtěla jíst ani pít. Diagnóza po celkovém vyšetření byla velký zánět močových cest a nutnost kastrace neboť na děloze “něco” bylo. Bylo to 50:50 protože králičici bylo už skoro 6 let. Zákrok zvládla ale velmi dobře, druhý den šla domů. Měla atb, léky na peristaltiku a bolest. Vše jsme aplikovali jak měli. Dokonce rychle začala sama jíst a pít a chovat se normálně. Dva dny jsme s ní docházeli na veterinu na promačkání kvůli vyprázdnění měchýře. Vše vypadalo na velmi dobré cestě. Po 10ti dnech od operce byla na vytažení stehů a také vše v pořádku. Dostala už jen nějaká atb na doléčení. O 4 dny později (pondělí) jsme nesli moč na kontrolu a bohužel tam stále byly známky krve a bakterií ale ne už tolik jako před operací. Králičice měla už i zcela normální chování. Přes noc (úterý) ale jak když utne a mnohem méně jedla a pila, byla nejednou unavená. Dávala jsem jí hned ráno vodu ze stříkačky a z misky. Večer dostala další atb na zánět močového měchýře. To jsme ihned podali i spolu s dokrmením v podobě tekutého sena a probiotika. Druhý den (středa) stále nic moc, tak jsem volala na veterinu a dostali jsme opět léky na peristaltiku a bolest. To jsme vše podali opět spolu s dokrmením. Později jsme podali i probiotika a vitamíny. Z ničeho nic začala králičice zvláštně chodit na zadní tlapky a pak se v příbytku jen zvláštně posunula. Ležela na bříšku a klimbala jí hlavička. Hladila jsem jí a tušila že je možná zle. 🙁 Ale byla noc a nikam jsem se už nedovolala. Ráno jsme ji bohužel našli už bez známek života. 🙁 Paní doktorka na veterině mě ujistila, že jsme udělali víc než jakýkoliv běžný majitel králíčka a že mohla mít třeba i něco se srdíčkem nebo nádor na močovém měchýři a x dalších věcí, které i množství atb mohlo vyvolat a na které se nemusí přijít a že by ani nešlo nic dělat.

    Mám ale stále výčitky že jsme něco někde zanedbali. 🙁 Jestli třeba nestačilo jí dát opět na výživu h kapaček a rozpapat ji, tak jako to udělali prvně.

    Mohla bych poprosit o nezávislý názor?

    Děkuji

  4. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    dobrý den,

    bez pitvy zvířete nelze na tyto otázky odpovědět.

    MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *