Přeskočit na obsah

Nemoci králíků

Onemocnění žaludku a střev

Králík má malý žaludek přizpůsobený k častému příjmu malých porcí krmiva. Nedokáže zvracet. Tenké střevo je dlouhé a má malý průměr. Končí ve zvláštním úseku střeva, který je vlastní jen králíkům. Tato oblast, sacculus rotundus, třídí tráveninu na tu, která obsahuje fermentovatelnou vlákninu a na tu, která už nijak užitečná není. Trávenina s vlákninou je vtlačena do slepého střeva. Slepé střevo králíka je objemný tenkostěnný orgán, který vyplňuje značnou část dutiny břišní. Je to fermentační nádoba, ve které symbiotické mikroorganismy vlákninu rozloží na využitelné živiny a vitamíny. Produktem fermentace je tzv. cékotrof, neboli měkký bobek.

Měkké bobky odcházejí tlustým střevem. Obvykle se tak děje v noci, když má králík klid a u zdravého králíka chovatel ani neví, že měkké bobky existují: Králík je požírá rovnou z konečníku.

Nestravitelná trávenina odchází tlustým střevem a formuje se v charakteristické suché bobky.

Cokoliv, co naruší správné fungování tohoto systému, má potenciál způsobit parézu trávicího traktu, tzn. nechutenství a zástavu tvorby bobků. Lehká forma narušení trávení se projevuje hlavně objevením se nesežraných měkkých bobků. Nepoučení chovatelé je často považují za průjem.

Neschopnost králíků zvracet způsobuje jejich citlivost k nadmutí. Přebytek škrobů v krmné dávce především u mláďat narušuje složení střevní mikroflóry a může samo o sobě způsobit akutní smrt.

Nakažlivá střevní onemocnění králíků se projevují zpomaleným růstem, nechutenstvím a průjmem. Je jich mnoho, největší význam má kokcidiózakolienteritida, průjem způsobují i rotaviry a koronaviry a velmi častou nemocí se zatím neznámou etiologií je epizootická enteropatie neboli žbluňkavka.

Onemocnění jater

Nejnápadnějším onemocněním jater králíků je jaterní kokcidióza. Játra jsou hlavním zasaženým orgánem také při moru králíků – příčinou úhynu je akutní selhání jater, ale pouhým okem jsou změny na játrech vidět málokdy.

Játra mohou být zasažená při jakékoliv celkové bakteriální infekci, pak se na nich tvoří různě velké, většinou bílé, skvrny nebo uzlíky.

Onemocnění kůže králíků

Na fotografii je detail srsti žlutého králíka, po rozevření chlupů je vidět hromada bílých lupů
Příznaky dravčíkovitosti u králíka: srst je plná bílých lupů
Zdroj: Wikimedia Commons

Nakažlivá onemocnění kůže jsou častější v zanedbaných chovech v králíkárnách. Králíky trápí především dravčíkovitost (projevuje je tvorbou lupů hlavně na hřbetě) a ušní svrab (kornoutovitě utvářené strupy ve zvukovodu).

Kožní hnisavá ložiska jsou většinou způsobena bakterií Pasteurella. Na pánevních končetinách vznikají často otlaky (ulcerující pododermatitida), hlavně u králíků obézních a velkých plemen při ustájení na tvrdém, vlhkém, špinavém nebo na nevhodných roštech. Kůže trpí také při dlouhodobém zvlhčování – při slinění (při onemocnění zubů), při chronickém výtoku z očí (ucpaný slzný kanálek) nebo při inkontinenci (onemocnění ledvin, močového měchýře, při ochrnutí).

Nápadné a charakteristické jsou kožní změny při myxomatóze a při syfilis králíků. Výtok z nozder bývá příznakem nakažlivé rýmy králíků, případně vysoké koncentrace amoniaku nebo prachu v životní zóně zvířat nebo alergie.

Onemocnění dýchacích cest, plic a srdce

Nejdůležitější příčinou rýmy a zápalu plic je pasteurelóza králíků. Onemocnění srdce trápí především starší a staré králíky a je dáno pokročilým věkem.

Onemocnění vylučovací a rozmnožovací soustavy králíků

U starších králíků není vzácností chronický zánět ledvin, souvisí to s vysokým věkem. Králici bez ohledu na věk mohou trpět močovými kameny, v případě králíků je to spíše „močová pasta“. Králíci přirozeně vylučují do moči velké množství vápníku, proto je jejich moč zakalená. Pokud jsou ale překrmováni vojtěškou nebo vitamínovými doplňky, obsah vápníku v moči překročí zdravou mez a výsledkem jsou bolestivé kameny.

Z nemocí rozmnožovací soustavy je nejdůležitější pyometra, způsobená pasteurelami, a vůbec nejčastější nádorové onemocnění králíků vůbec, adenokarcinom dělohy.

Onemocnění mozku a páteře

Častým příznakem neurologické poruchy u králíka je náklon hlavy na stranu. Příčiny jsou v podstatě dvě: encefalitozoonóza nebo zánět vnitřního ucha způsobený pasteurelami.

Náhle vzniklé ochrnutí pánevních končetin je traumatického původu. Králík má velmi křehkou páteř a velmi silně osvalený kříž a stehna. Silným trhnutím nohama si může páteř dosti snadno zlomit. Stává se to při nevhodné manipulaci a fixaci, když se králík v ruce poleká a silně vykopne, nebo i v králíkárně při vylekání. Králici chovaní na malém prostoru bez možnosti výběhu jsou ke zlomeninám háklivější, protože mají řidší kosti. Ochrnutí je nevratné.

Křečové stavy u králíka mají mnoho různých příčin. Relativně nejvíc vratné jsou křeče při encefalitozoonóze. Jinak jsou křeče známou blížící se smrti a doprovází úhyn při přehřátí, dušení, moru, selhání ledvin nebo při toxémii březích králic.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 4.7]
Stránky: 1 2 3 4

4 komentáře na “Nemoci králíků”

  1. Avatar

    králík špatně chodí. Za chvíli přestane ovládat končetiny. přesto by žral a pil, po čase jen leží.

  2. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Nejčastější příčinou náhlého ochrnutí králíka je osteoporóza a zlomenina páteře.

    MVDr. Ježková

  3. Avatar
    Lenka Kubec

    Dobrý den,
    chci se prosím optat. Hledám vysvětlení k nedávnému úmrtí mého zakrslého králíčka. 🙁 Před měsícem jsme ji zavezli na veterinu, protože nechtěla jíst ani pít. Diagnóza po celkovém vyšetření byla velký zánět močových cest a nutnost kastrace neboť na děloze “něco” bylo. Bylo to 50:50 protože králičici bylo už skoro 6 let. Zákrok zvládla ale velmi dobře, druhý den šla domů. Měla atb, léky na peristaltiku a bolest. Vše jsme aplikovali jak měli. Dokonce rychle začala sama jíst a pít a chovat se normálně. Dva dny jsme s ní docházeli na veterinu na promačkání kvůli vyprázdnění měchýře. Vše vypadalo na velmi dobré cestě. Po 10ti dnech od operce byla na vytažení stehů a také vše v pořádku. Dostala už jen nějaká atb na doléčení. O 4 dny později (pondělí) jsme nesli moč na kontrolu a bohužel tam stále byly známky krve a bakterií ale ne už tolik jako před operací. Králičice měla už i zcela normální chování. Přes noc (úterý) ale jak když utne a mnohem méně jedla a pila, byla nejednou unavená. Dávala jsem jí hned ráno vodu ze stříkačky a z misky. Večer dostala další atb na zánět močového měchýře. To jsme ihned podali i spolu s dokrmením v podobě tekutého sena a probiotika. Druhý den (středa) stále nic moc, tak jsem volala na veterinu a dostali jsme opět léky na peristaltiku a bolest. To jsme vše podali opět spolu s dokrmením. Později jsme podali i probiotika a vitamíny. Z ničeho nic začala králičice zvláštně chodit na zadní tlapky a pak se v příbytku jen zvláštně posunula. Ležela na bříšku a klimbala jí hlavička. Hladila jsem jí a tušila že je možná zle. 🙁 Ale byla noc a nikam jsem se už nedovolala. Ráno jsme ji bohužel našli už bez známek života. 🙁 Paní doktorka na veterině mě ujistila, že jsme udělali víc než jakýkoliv běžný majitel králíčka a že mohla mít třeba i něco se srdíčkem nebo nádor na močovém měchýři a x dalších věcí, které i množství atb mohlo vyvolat a na které se nemusí přijít a že by ani nešlo nic dělat.

    Mám ale stále výčitky že jsme něco někde zanedbali. 🙁 Jestli třeba nestačilo jí dát opět na výživu h kapaček a rozpapat ji, tak jako to udělali prvně.

    Mohla bych poprosit o nezávislý názor?

    Děkuji

  4. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    dobrý den,

    bez pitvy zvířete nelze na tyto otázky odpovědět.

    MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *