Přeskočit na obsah

Stafylokokóza je onemocnění ptáků způsobení bakteriemi. Choroboplodné zárodky napadají poraněnou kůži či zánětem oslabené sliznice, u čerstvě vylíhlých mláďat vstupují do organismu neuzavřeným pupkem. Nemoc propuká také u ptáků oslabených jinou nemocí, stresem nebo nevhodnými podmínkami chovu.

Stafylokokóza se projevuje nejčastěji kulháním, dále náhlými úhyny zvláště mladých ptáků a kožními záněty. Stafylokoky bývají izolovány z hnisavých abscesů na běhácích drůbeže i exotických ptáků a z otlaků na stojácích dravců.

Původce

Původcem stafylokokózy je bakterie, a to některý druh z rodu Staphyloccocus, nejčastěji se jedná o zlatého stafylokoka, S. aureus. Kmeny způsobující onemocnění ptáků jsou adaptované na ptáky a na lidi či jiná zvířata než ptáky se nepřenáší. Z ptačích těl bylo izolováno i mnoho dalších druhů stafylokoků, ale ti způsobují již vyloženě oportunní infekce či jsou nepatogenní. Většina stafylokoků je ve skutečnosti neškodnými obyvateli kůže a sliznic a svou přítomností brání osídlení těmi agresivními a patogenními stafylokoky.

Stafylokoky jsou ve vnějším prostředí velmi odolné a vyskytují se prakticky všude. Za vhodných podmínek se množí i mimo tělo hostitele, přežívají vyschnutí a jsou odolné proti dezinfekčním prostředkům.

Průběh nemoci

Stafylokoky, a to včetně zlatého stafylokoka, se běžně nacházejí na kůži a sliznicích klinicky zcela zdravých zvířat. Přenáší se snadno z jednoho zvířete na druhé a přenos je možný také vejci.

K vypuknutí onemocnění je potřeba překonání obranyschopnosti hostitele. Poslouží poranění kůže či sliznic, vysoký infekční tlak při promořeném prostředí a špatné zoohygieně, nedostatečná hygiena během skladování násadových vajec a v líhních, stres a jiné nemoci. Zejména takové, které napadají kůže a sliznice a poškozují je, jako jsou neštovice, mykoplasmóza nebo klostridiové infekce, nebo takové, které oslabují imunitní systém hostitele. Mezi takové nemoci patří především retrovirové a některé reovirové infekce, Markova choroba, infekční burzitida nebo PBFD. Vnímavost k nemoci zvyšují také mykotoxiny z plesnivého krmení, dlouhodobé podávání antibiotik a odolnost je daná i geneticky.

V hejnu se stafylokokóza proto obvykle vyskytuje sporadicky, ale možné jsou i hromadné infekce. Onemocnět mohou všichni ptáci všeho věku, častěji však nemocí trpí těžká plemena drůbeže a rousní holubi. Inkubační doba je 12 hodin až několik dní.

Klinické příznaky

Klinické příznaky stafylokokózy jsou velmi variabilní. U drůbeže se ale nejčastěji projevuje stafylokokóza kulháním.

Septikemická stafylokokóza

Při akutním průběhu dochází k přestupu bakterií přes sliznice do krve a výsledkem je otrava krve. Nemoc probíhá rychle a často je jediným příznakem náhlý úhyn, zvláště u mláďat. Objeví-li se příznaky nemoci, jsou zcela nespecifické. Ptáci jsou neteční, nahrbení, nechtějí se hýbat, mají načepýřené peří a nežerou. Zánět může postihnout také mozek, pak se objevují nervové příznaky: třes a hlava zvrácená dozadu nebo do strany. Může se objevit také průjem. Morbidita a mortalita je 5–30 %.

Přežije-li pták akutní fázi, může se objevit zčernání a odumření prstů, lalůčků nebo hřebínku. Akutní forma přechází do formy chronické, s postižením kloubů, kostí a šlach a často také se zánětem v srdci. Postižená mohou být také játra, na kterých jsou patrné drobné abscesy nebo mají zelenou barvu. Chronicky nemocní ptáci jsou vyhublí, mají průjem a kulhají.

Zánět kloubů a šlach

Zánět kloubů, kloubních pouzder a šlach je nejčastějším projevem stafylokokózy u drůbeže a hrabavých ptáků obecně. Postižený může být jakýkoliv kloub, ale zvláště často zánět napadá hlezenní kloub a klouby prstů. Kur nejčastěji onemocní ve věku 7 – 12 týdnů, krůta mezi devátým a dvacátým týdnem věku. Klouby jsou zduřelé a teplé, později trvale tuhnou. Zvířata predisponuje stres vyvolaný kokcidiózou.

Zánět růstových plotének

Celková infekce u rostoucích ptáků s neuzavřenými růstovými ploténkami způsobí jejich infekci a trvalé deformity kostry. Nejčastěji jsou postiženy kostí dolních končetin a pak hrudní obratle. Výsledkem proto může být pokřivená páteř, někdy doprovázená i příznaky utlačení míchy, obrnou či ochrnutím.

Záněty kůže

Lokální stafylokokové infekce se projevují jako záněty kůže po předchozím poranění. Stačí i oděrky, rizikem je i kanibalismus.

Výsledkem je tzv. vesikulární dermatitida, charakterizovaná vznikem puchýřků s nažloutlým obsahem, které po prasknutí vytváření tmavě hnědé až černé strupy. Choroba se podobá neštovicím a obě nemoci mohou probíhat i současně.

Stafylokoky dále mohou způsobit i gangrenózní dermatitidu, která je ale u většiny ptáků vzácností. Tento těžký zánět kůže začíná otokem v podkoží a přechází v ložiska vypadaného peří, kůže je černavá, mokvavá, vlhká, často se přidává druhotná klostridiová infekce či infekce E.coli. Nejčastěji bývají postižena křídla. K vypuknutí nemoci je obvykle potřeba oslabení imunity virovým onemocněním.

Záněty pupku mláďat

Infekce z násadových vajec se projevuje úhyny během líhnutí, relativně časté jsou záněty pupku a žloutkového váčku u kuřat či krůťat. Pupek je oteklý, zarudlý a vlhký nebo černý a suchý, žloutkový váček se správně nevstřebává, jeho obsah je tmavě zelený nebo nahnědlý a páchne. Onemocnění pupku je následek infekce v líhni.

Pododermatitida

Posledním projevem stafylokokózy je vznik abscesů na spodní straně běháků a na prstech. U drůbeže může doprovázet zánět kloubů, nebo vzniká sám o sobě infekcí oděrek či ran na běhácích. U jiných ptáků, zvláště u dravců, vzniká přetěžováním končetin, špatně zvolenými bidly či při obezitě.

Záněty běháků nemusí být ani zdaleka způsobené pouze stafylokokem, ale u drůbeže je to častá příčina. Postihuje především starší kusy při špatné zoohygieně prostředí a při nevhodné, příliš hrubé podestýlce ve výbězích, jako je škvára, ostrý písek, ostrá štěpka.

Postižená drůbež kulhá a při kontrole jsou nápadné „boule“ na prstech či na prstních polštářcích, tyto mohou být i hodně velké. Boule je dutá, zaplněná tuhým žlutým hnisem, a její otvor navenek je ucpán tmavým čepem. Dlouhotrvající proces časem přechází i na sousedící klouby a šlachy prstů i do kostí. Během hojení se absces vyplní vazivovou tkání a kulovité zduření zůstane trvalé.

Diagnostika

Přestože zvláště u abscesů na prstech drůbeže je stafylokokóza velmi pravděpodobná, definitivní diagnózu určuje jen izolace stafylokoků z hnisu, z obsahu v postižených kloubech, ze žloutkového váčku či z orgánů uhynulých ptáků. Otravu krve totiž způsobuje též streptokokóza, kolibacilóza, paratyftyf nebo cholera drůbeže.

Kulhání drůbeže s otokem kloubu má mnoho, mnoho příčin, různé jiné infekce kloubů a šlach, především infekční synovitidu a reovirovou artritidu, kloubní dnu a nedostatky ve výživě. Kulhání bez viditelných změn na končetině vychází často z dutiny tělní.

Léčba a prevence nemoci

V počátku onemocnění se dá stafylokokokóza léčit antibiotiky, ale protože hodně kmenů stafylokoků je proti určitým antibiotikům imunní a nedá se to odhadnout, je pokaždé nutný test citlivosti.

Hnisavé záněty na běhácích lze léčit otevřením a výplachem zralého abscesu, jeho důkladnou dezinfekcí a lokálně použitými antibiotickými mastmi, hojení probíhá pod obvazem. Chronické infekce a silné postižení kloubů vedou k trvalému omezení pohyblivosti drůbeže a takové ptáky je lepší z chovu vyřadit.

Prevencí onemocnění je především zajištění takových podmínek, aby nedocházelo k oslabování či zraňování ptáků. Důležitá je čistota a dezinfekce v líhních.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.8]

4 komentáře na “Stafylokokóza”

  1. Avatar

    Dobrý deň, mám kohúta, ktorému sa na nohe zospodu urobila menšia bula s čiernou zátkou, zverolekár mi dal pre neho antibiotiká Tiagal. Podľa opisu v tomto článku sa jedná o stafylokokózu. Sú tieto antibiotiká vhodné? Poprípade čo by ste mi odporučili Vy, akú liečbu? Ďakujem za odpoveď.

  2. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    osobně bych tyto antibiotika nepoužila, mají docela specifické spektrum působení. Ale nepoužila bych žádné celkové antibiotikum, nám skvělé zkušenosti s ichtoxylem a hojením pod obvazem. Což teda vyžaduje čistou marodku a ošetřování.

    MVDr. Ježková

  3. Avatar
    Žaneta Matysová

    dobrý večer, prosím vás je toto onemocnění rizikové pro ostatní zvířata pohybující se v okolí-psy,kočky,člověka a pod,?
    Je bezpečná konzumace vajec?
    Něco podobného se objevilo u našich nosnic. Do nového výběhu výběhu jim manžel dal křemičitý písek, je tedy pravděpodobné,že je to příčinou?
    Jaký jiný podklad by připadal v úvahu, aby se predešlo bahenitému podkladu a zároveň byl vhodný?
    Děkuji

  4. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Stafylokoky jsou bakterie vcelku běžné v prostředí i na zdravé kůži. Mohou být příčinou hnisavých zánětů u psů, koček i lidí, ale obvykle potřebují „něco“, ránu, oslabenou imunitu. Hrubý povrch ve výběhu způsobuje právě ty rány, oděrky.

    Proti bahnu je nejlepší zastřešení, zpevnění, krátkodobě štěpka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *